Műtárgykereső – A győri Váczy Péter-gyűjteményben

TÁRSASJÁTÉK

Lehet-e játszani a műtárgyakkal? Milyen izgalmakat rejt(het) egy múzeumi társasjáték? Társasjáték-szakértőnk a győri múzeum játékát mutatja be.

Horváth Zoltán 2014-10-25 14:32
Cikk küldése e-mail:

Klaus Teuber neve a társasjátékosok világában közismert. Az ő találmánya a Catan telepesei elnevezésű korszakalkotó játék, mellyel ezreket szippantott be a társasjáték világába. Ő jegyzi az Adel Verplichtet, azaz a Nemesség Kötelez játékot is 1990-ből, amely szintén Év Játéka lett. Ebben nemesként értékes műtárgyakra licitálunk, melyekből értékes kiállításokat szervezhetünk. Megvan benne minden, ami egy remek családi társasozáshoz kell: taktika, blöff, vidámság, azaz remek kikapcsolódás.

 

Ígéretes külső

Hasonló reményekkel vettem kézbe a Műtárgykereső társasjátékot. A doboz színei, grafikája, a doboz minősége sok profi társasjátékos cég játékát lepipálja. Gratulálunk a tervezőknek! A dobozt kinyitva a szép őszies árnyalat minden játékelemen visszatér. Tallérok, kérdéskártyák, műtárgylapok, bábuk dobókockával és egy szép kivitelezésű játéktábla. A játékszabály minőségi, profi munka. Szép képek mutatják az előkészítés menetét, jól tagolt a játék célja, a játék menete, illetve olvasható egy rövid múzeumbemutatás is.

 

 

Ismerős szisztéma

Három típusú műtárgyból 4-4 darabot kell a játékosoknak összegyűjteniük, és játéktáblájára helyezniük. A műtárgyak természetesen a múzeum gyűjteményéből származnak. A műtárgykártyákon szerepel a tárgy neve, ára, egy szép fotó és a tárgy-leírás minden műtárgyról kiegészítő információkat közöl.

 

A játék meneténél a táblán található képek magyarázata olvasható. Ekkor gyanút fogtam. Ha Korall Kígyó által őrzött mezőre lépsz, kimaradsz egy dobásból. A Barokk Komód fiókjából kivehetem az ott őrzött 5 talentumot, ha a Kínai Sírőrző Katonával találkozom, mivel megzavarom az általa őrzött sír békéjét, 5 talentumot vesztek. A műtárgyakat a vásárlási mezőkön szerezhetem be. És ami egyértelművé tette a hasonlóságot, az a Start mező: aki áthalad rajta, 10 talentum jutalmat kap. Igen, ez a világ eddigi legszebb kivitelezésű Gazdálkodj okosan! társasjátéka. Csak itt nincs takarékbetétkönyv.

 

 

És mivel gyerekkorunk játékára emlékeztet, ezért hozza annak minden hátrányát: rendkívül szerencsefüggő a haladásunk, pénzgyűjtésünk, vásárlási esélyeink. Rengeteg talentumot halmoztam fel, de nem léptem vásárlási mezőre, ráadásul többször ki is maradtam a körből, míg fiam állandóan „ingyen tárgy” mezőre lépett, és pénz nélkül szerezte be legértékesebb műtárgyait. Persze ő ezt élvezte.

 

Hozzáadott érték

A játék előnye viszont, hogy a műtárgyakkal kapcsolatos ismereteinket valóban: a kérdéskártyákon szereplő tárgyakról egy-egy kérdés szerepel, három lehetséges válasszal. A válaszok néhol elgondolkodtatók, néhol viccesek. Aki éles füllel figyel, elolvassa és megjegyzi a megszerzett tárgyak leírását, még információt is kap a kérdéskártyák könnyebb megválaszolásához.

 

7 éves kisfiam azt írta ide nekem: a játék jó, de a kérdések nagyon könnyűek. Valóban hátrány, hogy csupán 50 kérdéskártya szerepel a játékban. Próbajátékunk alatt közel a felét felhasználtuk egy 3 fős partiban. Ez a játék újrajátszhatóságát csökkenti, hiszen kiismerhetők a válaszok.

 

A partit 45 perc alatt befejeztük, és mivel új volt mindhármunknak, valljuk be: élveztük. A műtárgyakról sok izgalmas dolgot megtudtunk, már megérte kipróbálni! De olyan jó volna már továbblépni a Gazdálkodj okosan! hagyományokon!

 

A múzeumi játékokkal kapcsolatban általánosságban megfogalmazható, hogy sokkal több mélység, izgalom, kombináció lehetne bennük, ha az ötletekkel felkeresnének egy társasjáték-tervezésben jártas csapatot, és közös fejlesztéssel születne meg valami újszerű, egyedi játék, amely akár a széles közönséghez is eljuthat.

 

 

Összefoglalva: A legszebb grafikájú és kivitelezésű, minőségi anyagokat felhasználó Gazdálkodj okosan! játékot próbálhattuk ki. Előkerestünk itthon egy nagyítót, hogy a szép tárgyakat közelebbről megcsodáljuk, hiszen nagyon részletgazdag alkotásokról van szó. Klaus Teuber műtárgyas játékának magyarítási lehetősége jutott eszembe ezzel a játékkal kapcsolatban, és még egy csomó apró játékvariáció is benne van. Mivel ez múzeumpedagógiai céllal készült játék, hasznosnak tartom, hiszen ismereteket bővít játékosan, élményszerűen.


Ígérem, ha Győrben járunk, felkeressük a Váczy Péter-gyűjteményt!

 

 

Műtárgykereső a győri Váczy Péter-gyűjteményben

Kiadó: Rómer Flóris Történeti és Művészeti Múzeum

Írta: Gergics Ágnes, múzeumpedagógus

Grafikai terv: Ilyés Zoltán cmethod.hu

Játékosok száma: 2–4 fő

Ajánlott korosztály: 8 +

Játékidő: 45–60 perc

 

 

 

Érdekes? Bélyeges!

TÁRSASJÁTÉK

Egyre több a múzeumi társasjáték – vajon mi rejtőzik a tetszetős dobozokban, és milyen lehet játszani velük? A Bélyegmúzeum játékát egy gyakorlott játékmester tesztelte.

2014. szeptember 09. Horváth Zoltán

Van Magyarországon gyermekmúzeum!

„Év Múzeuma 2011” - jelölt

Szombaton, 2012. május 19-én a Múzeumok Majálisán adják az Év Múzeuma díjat. A jelöltek között szerepel a győri Városi Művészeti Múzeum is.

2012. május 05. Magyar Múzeumok Online

Múzeumi Kalandtúra Csikóca Manóival a 7. Győrkőcfesztiválon

PÁLYÁZÓK - RÓMER FLÓRIS MÚZEUM

Paks után Győr - egy újabb Duna menti pályázó a Múzeumpedagógiai Nívódíjra.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...