Farsang, színház, galaxis

AJÁNLÓ

Farsangi forgatag vasárnap a Közelekdésiben, Sztankay István emlékkiállítás a Színészmúzeumban, illuminációk a Műcsarnokban.

MTI - MMO 2015-02-21 09:06
Cikk küldése e-mail:

A Közlekedési Múzeumban családi vasárnap keretében rendeznek farsangi mulatságot a hétvégén. Arra biztatják a gyerekeket, hogy készítsenek járó járműveket, tervezzenek különleges vonatos és autós jelmezeket, álarcokat, és vegyenek részt a járművek farsangi forgatagában. Vasárnap délelőtt tíz órakor kezdik a programot, amelyen érvényes belépővel lehet részt venni. Irány a Városliget!

 Szombaton délután nyílik, vasárnaptól látogatható a „…egy nagy, ismeretlen Úrnak vendége voltam" címmel a Sztankay István, a nemzet színésze, Kossuth-díjas, kétszeres Jászai-díjas, érdemes művész színházi szerepeit felidéző fotókiállítás a Bajor Gizi Színészmúzeumban. Sztankay István (1936-2014), a nemzet színésze február 14-én lett volna 79. éves. Az évfordulóhoz kapcsolódva a közelmúltban elhunyt művészre fotókiállítással emlékezik családja, valamint az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet. A tárlatot Sztankay Ádám újságíró és Sztankay Orsolya színművész nyitja meg. A március 29-ig látogatható kiállítás Sztankay István színpadi szerepeiből válogat, ezekkel eleveníti fel a művész változatos pályáját. Sztankay István a diploma megszerzése után először Miskolcon játszott két évig, majd a Nemzeti Színházban 11, a Madách Színházban pedig 14 évig dolgozott, 1991-ben szerződött a József Attila Színházhoz, ahol 2006-ban örökös tag lett. Pályájának fontos állomása Bertolt Brecht Állítsátok meg Arturo Uit! című darabjának főszerepe Miskolcon. A Nemzetiben Shakespeare-től Moliere-en át Németh László darabjaiig számos színpadi műben szerepelt. Játszott Romeót, Ben Jonson Volpone című darabjában Corbacciót alakította, a Csillag a máglyán című Sütő-darabban pedig Kálvin Jánost. A Rómeó és Júliában, valamint Zorin Varsói melódia című darabjában Törőcsik Mari volt a partnere. Sztankay István sokszor játszott kétszereplős darabban, Karinthy Ferenc Dunakanyar című művét Ruttkai Évával és Hámori Ildikóval is eljátszotta. Az Elveszett paradicsom című Sarkadi-darabban Piros Ildikóval és Mensáros Lászlóval dolgozott együtt a Madách Színházban. A néma leventét Bánsági Ildikóval három nyáron át játszotta. A Madách Színházban mintegy 500 alkalommal adták elő a Jövőre, veled, ugyanitt című darabot Schütz Ilával, akivel számtalanszor szerepelt együtt. A József Attila Színházban is rengeteg nagyon különböző karakterű figura megformálására nyílt lehetősége. A tárlat - a teljesség igénye nélkül - a színművész ötvenkét színpadi szerepéből idéz fel megkapó pillanatokat, így emlékezve a kivételes színészre.

És vissza a Városligetbe! A fény nemzetközi éve kapcsán szombattól látható a Műcsarnok M0 projekttermében az Illuminációk - A Gutenberg-galaxis stopposainak című kiállítás. A tárlaton hat képzőművész vizsgálja különböző nézőpontokból a visszaszorulóban lévő nyomtatott könyv jövőjét. Mintha hat kis kiállítás kapott volna helyet egyetlen térben, ezeket azonban összefűzi a közös koncepció - szólt a tárlat rendezőelvéről a pénteki sajtóvezetésen Orbán György társkurátor. Az M0 hatalmas termébe Nagy Barbara Fagy című installációján keresztül léphet be a látogató: a művész itt könyvespolcokra kötetek helyett fahasábokat helyezett, közöttük pedig digitális fotókon tűnnek fel a fagy képi metaforái. Pataki Tibor valódi kötetek felhasználásával készítette sajátos „könyvmetszeteit”, melyekben könyvek rendhagyó módon kivágott részletei lépnek kapcsolatba egymással, néha síkba rendezett képeken, máskor változatos plasztikai hatásokat létrehozva. Barabás Márton beszámolója szerint eleinte kidobott zongorák művészi célú feldolgozásával foglalkozott, innen jutott el a használaton kívüli könyvekig. Vizuális metaforáiban egy-egy fogalmat kíván megjeleníteni könyvek, kottakönyvek által, installációiban azonban feltűnnek zongorabillentyűk, hegedűelőlapok és egyéb hangszeralkatrészek is. A papírszobrászként is aktív László Bandy könyvobjektjeinek ihletője az a régi zsidó hagyomány, miszerint a Biblia lapjait nem szabad megsemmisíteni, legfeljebb erre szolgáló dobozokban - akárcsak egy embert - eltemetni. László Bandy kihajtogatható könyvdobozain is bibliai idézetek tűnnek fel héber, magyar, német és angol nyelven, a vizuális megfogalmazásnak köszönhetően jóval tovább lekötve a nézőt, mintha az sík lapról olvasná a szövegeket. Szőnyei György képzőművész-betűtervező Gutenberg első nyomtatványának betűiből kiindulva tervezte meg Mainz és Mainz Contour elnevezésű, digitális fontkészleteit, amelyek azonban a mai kor igényeinek kívánnak megfelelni, olyan modern karaktereket is felvonultatva, mint a dollár vagy az email-címekben használatos kukac jele. Czakó Zsolt kiállításrésze a fekete és fehér színek határhelyzetére épül. Az alkotó meglátása szerint a hagyományos könyv a fennmaradásért küzd, eltűnni azonban nem fog, legfeljebb műtárgy jellege fog erősödni; a könyv és az olvasás sorsát vizsgálják az installációkban elhelyezett vizuális és szöveges idézetek is. Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója a terem közepén álló ősnyomtatványra hívta fel a figyelmet. A reformáció korából származó kötetben már nyomtatták a szöveget, de az iniciálékat még kézzel festették az illuminátorok, hasonló átmeneti kor tanúja tehát, mint a kiállítás kortárs tárgyai - mondta. Az Orbán György és Danka Zsófia által rendezett kiállítás március 22-ig látogatható az M0 projektgalériában.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...