A fáraók Egyiptoma

ÉV KIÁLLÍTÁSA 2014 JELÖLT

A szegedi Móra Ferenc Múzeum „A fáraók Egyiptoma” című kiállítás három kiállítóhelyen volt látható 2014 áprilisa és decembere között.

Magyar Múzeumok Online 2015-05-14 17:00
Cikk küldése e-mail:

A három kiállítóhely az ókori egyiptomi kultúra különböző aspektusait igyekezett bemutatni színes műtárgykínálat, különleges installációk és a látogatók bevonását ösztönző interaktív elemek segítségével. A kiállítást több mint száztíz ezren látták, ezzel minden eddigi látogatottsági rekordot megdöntött Szegeden.

1. HELYSZÍN – KASS GALÉRIA (április 11. – december 30.)

Egyiptomi sírkamra + Kass: Ókor

A fáraók Egyiptoma kiállítás első helyszíne a Kass Galéria volt: mely egy igazi egyiptomi sírkamrával várta az érdeklődőket. Az intim kiállítótér falait kézzel készített festmények és hieroglifák, különböző istenek és istennők díszítették. A szakemberek a belmagasságot lecsökkentették, hogy még inkább érezhető legyen a kamra-hangulat. A kiállítótérben félhomály, falba rejtett vitrinek és közel hetven tárgy várta a látogatókat. Az anyagok a Szépművészeti Múzeumból érkeztek: egy több mint kétezer éves férfi szarkofág mellett a temetkezéssel, túlvilági hittel kapcsolatos különleges tárgyakat is bemutatnak a homokszínű és mélykék falak között. A galéria kistermében Kass János legendás grafikusművész ókori grafikáit és illusztrációit is kiállították.

 

2. HELYSZÍN: FEKETE HÁZ (május 9. – december 30.)

Egyiptomi múmia + A balzsamozás terme + Az írás titkai + Az emberi test

A kiállítás második helyszíne a Fekete ház volt, melyben az emberi és állati balzsamozást, az egyiptomi orvoslást, valamint a kultikus egyiptomi írás titkait ismerhették meg az érdeklődők. A Fekete ház kiállításán egy kétezer éves férfimúmiát láthattak az érdeklődők: a testet sokáig a híres Almásy gróf magángyűjteményének darabjaként tartották számon, napjainkban pedig szombathelyi múmiaként emlegetik. A múmia tárolása rendkívül szigorú előírások mellett történt: állandó pára- és hőmérsékleti viszonyoknak kellett megfelelnie annak a különleges vitrinnek, melyben elhelyezték. A múmia kora és sérülékenysége, különlegessége miatt igazi kincs. A múmia mellett többek között állati múmiák, gyermekszarkofág is szemléltette a balzsamozás rejtélyeit. Emellett kiderült, mit jelentenek a különböző hieroglifák, hogyan is néz ki a Rosette-kő, valamint különböző ókori íróeszközöket is kipróbálhattak az érdeklődők. Az orvoslást bemutató termekben kiderült, hogyan használták a kígyómérget, miképpen hatott az álomterápia, milyen részekből állt a termékenység-kultusz és hogyan zajlott a születés az ókori Egyiptomban. Egy vizsgálót is kialakítottak, emellett bemutatták az egyiptomiak higiénés szokásait, legfontosabb gyógyító szereit és varázsigéit, az orvoslással kapcsolatos legfontosabb tárgyakat és eszközöket. A látogatók egy igazi egyiptomi fürdőben foglalhattak helyet, vagy akár egy vizsgálóasztalra is felfekhettek. A tárlat műkincseinek egy része a németországi Heidelbergből, az egyetemi egyiptomi gyűjteményből érkezett Szegedre. A különleges múmiát és a többi eszközt több hazai múzeumból kölcsönözte a Múzeum, kiemelt kölcsönzési partner és szakmai együttműködő a budapesti Szépművészeti Múzeum volt

 

3. HELYSZÍN – MÓRA FERENC MÚZEUM főépülete (június 21. – december 30.)

A fáraók Egyiptoma

A fáraók Egyiptoma című nagyszabású ókori egyiptomi kiállítás harmadik helyszíne a Múzeumok Éjszakáján nyitotta meg kapuit a nagyközönség számára. A Móra Ferenc Múzeum főépületében látható tárlat három teremben ismertetette meg az érdeklődőkkel a lenyűgöző, titkokkal teli ókori Egyiptom vallási életét, papságát, házas életét, uralkodóit és az akkori emberek mindennapjait. A kiállítás már a belépés előtt elkezdődött: a Móra Ferenc Múzeum főhomlokzatát két óriási szoborkolosszus őrizte. A III. Amnehotepet és hitvesét, Tijét ábrázoló szobormásolatok 8.5 méteres magasságból üdvözölték a tárlat látogatóit. A múzeum igyekezett minél izgalmasabb installációs elemekkel színesíteni a kiállítást: a tárlat első termében egy ókori egyiptomi templom-homlozatot alakítottak ki, melybe belépve egy szentélyben találta magát a látogató. A falakon a legismertebb egyiptomi istenek falfestményei köszöntötték az érdeklődőket, a különböző szobrokon, templom-maradványokon keresztül ismerhették meg igazán az ókori egyiptomiak hitvilágát. A Móra-múzeum tárlatának harmadik terme a férfi-nő kapcsolatot helyezte előtérbe: a bécsi Kunsthistorisches Museum-ból érkezett műtárgyak különleges megvilágításban várták a látogatókat. A hétköznapi életet különböző használati tárgyak, öltözék-darabok és egy igazi paróka is szemléltette a főépületben.

 

A fáraók Egyiptoma

Móra Ferenc Múzeum, Szeged

2014. április 11. – december 30.

Az év kiállítása 2014

A PÁLYÁZATRÓL

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület az idén is meghirdette „Az év kiállítása” pályázatot, amelyre 14 intézmény nevezett be, közülük egy a kért dokumentumokat nem küldte be.

2015. május 05. Pulszky Társaság – MME

Búcsúünnep Szegeden

PROGRAMAJÁNLÓ

Már több mint 108 ezren látták A fáraók Egyiptoma című tárlatot a Móra Ferenc Múzeumban és kiállítóhelyein. Lassan azonban elérkezik a búcsú ideje: már csak december 30-ig tart a kiállítás...

2014. december 12. Magyar Múzeumok Online

Kinyitják Kleopátra szépségtárát Szegeden

PROGRAMAJÁNLÓ

Ókori egyiptomi kozmetikával és fodrászattal, diaporáma show-val és halotti szertartással készülnek Szegeden a Múzeumok Őszi Éjszakájára. A programkavalkáddal október 18-án, szombaton 18 és 23 óra közötti...

2014. október 10. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...