©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kő kövön


A Néprajzi Múzeumban 2014 őszétől egy éven keresztül látogatható a „Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából” című kiállítás, ami a Holokauszt Emlékév keretében készült és nyílt meg.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-05-15 08:30:38

A Soa történelmi traumájára való emlékezés módja lehet az események valamely részletének felelevenítése, az áldozatok emlékének, a túlélők gondolatainak felidézése, a történeti részletek és összefüggések tisztázása, a társadalom reakciójának elemzése. A Néprajzi Múzeum az emlékezés sajátos formáját választotta. Olyan kiállítást tár a látogató elé, amely megkísérli előhívni azt a képet, mely a Holokauszt előtti időszakból a múzeumi anyagra építve megismerhető a magyar vidéki zsidóságról. Elsősorban lokális „esettanulmányok” alapján mutatja be a zsidóság hétköznapi életét, a többségi társadalomban elfoglalt helyét, sajátos kultúrájának bizonyos jellemzőit, a hagyomány és modernitás lehetséges útjait (útvesztőit). A kiállítás tudatosan vállalja a töredékességet mint a prezentáció tartalmának és formájának meghatározó elemét. A bemutatni kívánt korról töredékesek ismereteink, töredékes a rendelkezésre álló anyag, s ez az egész világ az elmúlt és a megmaradt töredékekben értelmezhető leginkább. A tárlat tehát nem akar teljes képet felrajzolni, sokkal inkább azt a sajátosságot emeli ki, hogy ez a kultúra mára nehezen rekonstruálható, a maga egykori teljességében nem, csupán bizonyos elemeiben idézhető fel. A kiállítás egy-egy kérdésről nem általánosságban, hanem konkrét példák alapján beszél. Ebben a szellemben a zsidó hétköznapokat és ünnepeket, a különböző foglalkozási és társadalmi rétegeket mutatja be, illetve ezek kapcsán egy-egy meghatározott témát jár körül. Ezek sem kronologikus, sem pedig logikai sorrendbe nem állíthatók. A látogató bármelyiket bármelyik után megnézheti, végiggondolhatja, összekapcsolhatja, de a kiállítás végére ezekből a mozaikokból kibontakoznak a magyarországi vidéki zsidóság kultúrájának bizonyos jellemzői.

A rendezői szándék szerint a kiállítás többféle olvasatban értelmezhető. Az egyik réteget maguk a kontextusba helyezett kiállítási tárgyak, fotók és történeteik jelentik. Bizonyos pontokon – hol ikonográfiai utalások, hol történeti, néprajzi párhuzamok segítségével – felvillantja a zsidó–nem zsidó kapcsolatokat, valamint több helyen reflektál a néprajztudomány és a zsidóság kutatásának viszonyára. A kiállítás törzsanyagát a Néprajzi Múzeum saját gyűjteménye adja. Ez a kollekció – egy-egy tárgy kivételével – még soha nem szerepelt kiállításon, sőt valójában eddig még a múzeum zsidó vonatkozású anyagának pontos számbavétele, értelmezése sem történt meg. A tárlat most erre tesz kísérletet: bemutatja a kicsiny, ámde jelentős judaika-gyűjteményt, a zsidó használati eszközöket, a zsidó műtárgykereskedők, magángyűjtők révén a múzeumba került tárgyakat, nem beszélve az egyedülállóan gazdag fotóanyagról.

 

Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából

Néprajzi Múzeum

2014. október 30. - 2015. október 18.

Kapcsolódó cikkek:
Kő kövön
Közös örökség
Az év kiállítása 2014

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...