Tornyok, költők, huszárok

PROGRAMAJÁNLÓ

Múzeumi ajánlatok a hosszú hétvégére – ünnepi hangulatban és rejtélyes helyeken.

Magyar Múzeumok Online 2016-03-11 16:50
Cikk küldése e-mail:

A Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtárnak otthont adó Vajdahunyadvár népszerű tornyai a téli zárva tartást követően március 1-jétől ismét látogathatók. A Mezőgazdasági Múzeum – a történetében először – két, korábban zárt épületrészt nyitott meg a nagyközönség előtt 2015 tavaszán. Ettől kezdve állandó jelleggel, hosszabb nyitvatartással olyan helyszínekre lehet bepillantást nyerni, melyeket eddig csak néhányan láthattak. A tornyok népszerűsége a nyitás óta töretlen, tavaly közel 25 ezren keresték fel őket.

A hideg idő beköszöntével szüneteltek a túrák, de március 1-jétől újra nyitva állnak a tornyok kapui, így a labirintusszerű tereket bejárva bárki különleges élmények részese lehet! A Kaputorony önállóan látogatható, az Apostolok tornyát vezetett túra keretében lehet megismerni. A Mezőgazdasági Múzeum népszerű toronytúrái idén kedvezményes, kombinált jegyekkel is látogathatók. Részletek a múzeum honlapján.

 

 

Petőfi nyomában invitál városi sétára a Petőfi Irodalmi Múzeum március 12-én. Indulás 10 órakor a Deák téri evangélikus templomtól. A séta alkalmával a résztvevők végigjárják azokat a helyeket, ahol a gyermek Petőfi tanult; a fővárosi lapokat, ahol a fiatalember verseit próbálta elhelyezni, majd szerkesztőként dolgozott; az ifjú férj lakhelyét, ahol később feleségével és kisfiával együtt élt. Természetesen nem maradnak ki az 1848-as forradalom színhelyei sem.

A sétát Ratzky Rita irodalomtörténész és Kóta Zsuzsa építész vezeti, közreműködik Czakó Roland színművész. A Petőfi Irodalmi Múzeum és a Pest-budai Petőfi Egyesület közös programjának időtartama kb. 1,5 óra. Részletek a múzeum honlapján.

Március 15-én is érdemes benézni a PIM-be: a múzeum látogatói megtekinthetik Petőfi Sándor A vén zászlótartó című ikonikus költeményének eredeti kéziratát, az intézmény gyűjteményének ez a ritka példánya csak ezen a napon lesz látható. Az érdeklődők emellett kipróbálhatják a Landerer és Heckenast nyomdagépét is, amelyen a pesti forradalom 12 pontját is sokszorosíthatták.

Ezen a napon ingyenesen megtekinthető kiállításaihoz a PIM több tárlatvezetést is szervez: 11 és 15 órától családi meseút indul a Sárkányok mindig lesznek című kiállítás bejárására, míg 13 órától a „Ki vagyok én? Nem mondom meg." Petőfi választásai című tárlaton Kalla Zsuzsa irodalomtörténész kalauzolja végig a látogatókat.

A családok számára nyújt játékos feladatokat az Ismerjetek meg végre: ki vagyok? Az álarc mögött rejlő Petőfi elnevezésű program, emellett nemzeti szalagos ünnepi hajfonat is készíthető a múzeum épületében. Délben a koszorúzással egybekötött megemlékezésen a PIM udvarán álló Petőfi-szobornál Kollár Árpád költő mond ünnepi beszédet, az eseményen Tintér Gabriella népdalénekes és Ittzés Ambrus versmondó is közreműködik.

Az ünnepi programok zárásaként 17 és 20 órakor a Bob és Bobék Orchestra Mi lárma ez megént? címmel ad koncertet Petőfi Sándor verseiből. Az előadás „forradalmi reggae-t”, „arrogáns gengszterrapet” és „bordal-dzsesszt” ígér az érdeklődőknek, megragadva a kortárs zenei és verselési stílusok – például drum'n'bass, hip-hop és slam – segítségével Petőfi Sándor verseinek „új ritmusát”.

 

 

A szentendrei Skanzen a nemzeti ünnep örömére 48-as színtérré változik: március 12. és 15. között egy igazi huszártáborba csöppennek a látogatók; a bátrak lóra pattanhatnak, vagy kardot, csákót készíthetnek, de még huszárpróbának is alávethetik magukat.

A bejárati épületben üzemelő restibe betérőket a Pilvax kávéház hangulata fogadja korabeli újságokkal, beljebb haladva pedig lázas nyüzsgésbe csöppen a látogató: mindenki elkészítheti saját kokárdáját és zászlóját, hogy illően köszönthesse az ünnepet, de készül monogramos keszkenő és díszített mézeskalács is a hadba vonulóknak, akiket élő zenével verbuválnak. Szólnak a katonabúcsúztató dalok, kíváncsi lányszemek kísérik a daliás verbunkosokat, csattog az üllőn a patkolókovács kalapácsa. Ágyúgolyót, kardot fabrikálnak a látogatók, és bizony szükség lesz a vesszőparipákra is.

A huszártáborban a Történelmi Lovas Egyesület tart alaki gyakorlatot és lovas díszbemutatót, az érdeklődők megnézegethetik a huszárok viseletét, fegyvereit, a paripák felszerelését, a legbátrabb gyerekek pedig kipróbálhatják, milyen a ló hátán ülni.

A vándormuzsikus dudaszóval járja a Skanzen utcáit, s a járókelőkkel szóba, játékba elegyedve, varázsnóta segítségével repít kicsiket, nagyokat daliás időkbe. Mesél huszárokról, ellenségről, igazságról, becsületről, kópéságról.

A Magyar Bajusz Társaság bajuszmustrát és bajuszpödrés-bemutatót tart, a nagy huszárok kipróbálhatják a hagyományos beretválást tábori körülmények között, a kicsi huszárok pedig papírbajuszt és papírcsákót készíthetnek, míg a család női tagjai az 1848-as divat szerinti ruhákkal, viseletekkel ismerkedhetnek színező formájában.

A Skanzen március 12. és 15. között 10.00–16.00 óráig várja a látogatókat, és ne feledjük: március 15-én ingyenes a belépés.

(s)

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...