Ki viszi haza idén a Múzeumpedagógiai Nívódíjat?

2003 óta minden évben a Múzeumpedagógiai Évnyitó alkalmából kerül sor a Múzeumpedagógiai Nívódíjak átadására. A rendezvényre ugyan csak október 3-án kerül sor, de az érdeklődők már most megismerhetik a díjra pályázó kezdeményezéseket és kiadványokat.

Magyar Múzeumok Online 2011-09-14 10:00
Cikk küldése e-mail:

A felhívást idén is a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központja írta ki, együttműködve a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Közgyűjteményi Főosztályával. A 2010. szeptember 1. és 2011. augusztus 31. között megjelent legszínvonalasabb múzeumpedagógiai kiadványok és a legjobb megvalósult múzeumpedagógiai kezdeményezések közül kettőt-kettőt díjaznak a kiírók. A díjjal járó támogatást – díjazottanként 500 000 forintot – a Nemzeti Kulturális Alap biztosítja.

 

Az idei pályázatokat augusztus 31-ig lehetett benyújtani. A beérkezett anyagokat az előzetesen megadott szempontok alapján szakmai bizottság bírálta el. A pályamunkák rövid összefoglalói a www.muzeumpedagogia.blogspot.com oldalon már olvashatók, ezekből kínálunk egy kis ízelítőt.

 

Az ókori Sopianae-tól a Fazola-ház fantomjáig

Játék az MMKM Kohászati Múzeumában

A múzeumpedagógiai kezdeményezések kategóriában összesen 19 pályázat érkezett. Többségük a fiatal korosztály vagy a családok számára kínál izgalmas múzeumi időtöltést: a Mátra Múzeum Családi vasárnapokat rendez, a Magyar Nemzeti Múzeum családi felfedező hátizsákja az állandó kiállításból kiválasztott két témában teszi lehetővé az elmélyülést feladatlapok, „kutatóeszközök” segítségével, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Vaspálya Rt. című szerepjátékában pedig egy 19. századi részvénytársaság alapítása és működtetése a résztvevők feladata. A váci Tragor Ignác Múzeumban külön kis kiállítás és közös alkotásra csábító műhely várja a gyerekeket a Tetőtől talpig című, viselettörténeti tárlathoz kapcsolódva. A különleges helyszínek egyedi programokra adnak lehetőséget – ilyen a Majki Kamalduli Remeteség, ahol az elcsendesedés, a befelé figyelés állapotát tapasztalhatják meg a látogatók drámaórák, lazító gyakorlatok és kézműves foglalkozások során, vagy a Pannonhalmi Bencés Apátság, ahol a középkori kódexírás és kódexkészítés rejtelmeibe avatták be az érdeklődőket. Más-más hangulatot kelt a MMKM Kohászati Múzeumának társasjátéka, mely a vasgyáralapító Fazola család örökségével ismerteti meg a gyerekeket, a szolnoki Tabáni Tájház halászlegény-avatója és a csöngei Weöres Sándor Olvasótábor. Egyedi alkotások készültek a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban „láthatatlan tintával”, azaz a fénnyel, Vasarely alkotásaitól inspirálva a Zebra Műteremben és a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet Kreatív Töltet alkotóműhelyében. A Ludwig Múzeum Marsall McLuhan születésének 100. évfordulója alkalmából kiállításokat, képzőművészeti táborokat, kerekasztal-beszélgetéseket, előadásokat és családi rendezvényeket szervezett egy egész hónapos programsorozat keretében. A múzeum és iskola közti együttműködés szép példája a Matrica Múzeumban a gyerekek és pedagógusok bevonásával szervezett és rendezett iskolatörténeti kiállítás. Végül, hogy az idősebb korosztály se maradjon ki: a pályázók között van a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum nyugdíjasoknak, nyugdíjasokkal megvalósított programja, a Gasztro-memória. (A programról szóló cikkünk itt olvasható.)

 

Foglalkoztató füzetek és társaik

Angyali kalandozás

A legjobb kiadvány kategóriában idén is többségben vannak a múzeumi kiállításokhoz kapcsolódó foglalkoztató füzetek, játékos vezetők, feladatlapok. Egy-egy ilyen kiadvány többek között a Mátra Múzeum kiállításai, a győri Városi Múzeum Kovács Margit Állandó Kiállítása, a Blaskovich Múzeum és a Déri Múzeum tárlatainak és gyűjteményének megismerését teszi érdekesebbé, szemléletesebbé. A Gödöllői Királyi Kastély munkatársai kiléptek a múzeum épületéből, és a város barokk emlékeinek felfedezésére invitálnak játékos útikalauzukkal, melyhez kártyák, színezők is tartoznak. Az iskolai ismeretátadást és készségfejlesztést segíti a Berettyóújfalut bemutató, segédanyagokat, módszertani útmutatót tartalmazó CD-melléklettel megjelent tankönyv. A Janus Pannonius Múzeum környezetvédelmi mesepályázatára érkezett alkotásokból készült a gyerekrajzokkal illusztrált Zöldfülű Péter című mesekönyv.


Mesélni azonban nemcsak könyvből lehet: a Sóstói Múzeumfalu családi foglalkoztató csomagja, Matyi teszem-veszem doboza három népmese közös, interaktív feldolgozásához kínál eszközöket, kellékeket. A játékos kedvű múzeumlátogatók a Petőfi Irodalmi Múzeumban kipróbálhatják az Írók fiatalon című kártyajátékot is, amelyben neves íróink gyermek- és felnőttkori képeit kell párosítani. A Savaria Múzeum Ave Savaria! című táblás társasjátékával pedig a múzeumlátogatást követően, otthon is feleleveníthetők a múzeumban szerzett ismeretek, élmények.

A Múzeumpedagógiai Nívódíjra benyújtott pályamunkákról további információkat a www.muzeumpedagogia.blogspot.com oldalon találhatnak. És hogy kié lesz idén az elismerés? Kiderül október 3-án, az egyik tavalyi díjazott intézményben, a Hadtörténeti Múzeum- és Intézetben tartott Múzeumpedagógiai Évnyitón!

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...