Bronzkori „pénzek” és kincsek nyomában

ELŐADÁS

Érdekes, izgalmas témákat boncolgató ismeretterjesztő sorozat indul a Nagyító alatt a pénz – Érem- és kincsleletek Baranya megyében című kiállításhoz kapcsolódóan.

Magyar Múzeumok Online 2016-04-07 08:21
Cikk küldése e-mail:

 

Elsőként – április 9-én 16.30-kor – Bronzkori kincsek Baranya megyében címmel Gáti Csilla régész (JPM) tart előadást a Múzeum Galériában (Pécs, Káptalan u. 4.). A belépés ingyenes.

Az őskorban az érempénz megjelenése előtt is használtak különböző értékmérő- és fizető eszközöket az árucsere során, amelyek egyben a vagyonfelhalmozás lehetőségét is biztosították. Fémből vert érempénzt a Kárpát-medencében csak az őskor végén, a késő vaskorban használtak először a kelták. Felmerül a kérdés: Hogyan kereskedtek az őskorban ez előtt? Az előadásban választ kapunk a kérdésre.

Az értékképző javakat igyekeztek fennmaradó anyagokból készíteni, hogy az értékét hosszú időn keresztül biztosítsa, azt felhalmozhassák. Így alakultak ki a kincsleletek, depók. A bronzkor folyamán (Kr.e. 3–2. évezred) kezdett kialakulni a hosszú távon is értéket képviselő tárgyak használata. Bronzból készültek már ruhadíszek, ékszerek, kardok, balták, sarlók, azonban ezek igazán nagyarányú felhasználása csak a bronzkor késői időszakában (Kr.e. 1300-800) történt meg. Ekkor jelentek meg a rengeteg bronztárgyat tartalmazó elrejtett bronzkincsek. Aki részt vesz az április 9-i előadáson, megtudhatja, miért történt mindez?

 

A sorozat következő előadásai szintén a JPM Múzeum Galériában lesznek:

2016. 04. 23., 16.30 - Nagy Balázs: Római kori és Árpád-kori éremleletek Baranya megyében

2016. 05. 07., 16.30 - Nagy Balázs: Hódoltság kori éremleletek Baranya megyében

Egy újabb Múzeum Baráti Kör

TATABÁNYA

Március végén megalakult a Tatabányai Múzeum Baráti Kör. Egy ilyen civil szerveződés már korábban, a ’70-es és ’80-as években működött, az új baráti kör ennek a gazdag hagyományait szeretné továbbvinni....

2016. április 04. Taizs Gergő

Múzeumpedagógusokat, még és még!

KÉPZÉS

Több mint 15 éve működik az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának Múzeumpedagógiai szaktanácsadó-képzése.

2016. április 04. Foghtűy Krisztina

Aranycsillag és spionpénz

Könyv és pénz

A Nemzeti Múzeum kutatóinak és fotográfusainak jóvoltából a magyar pénz története egy csodálatosan gazdag kötetben kelt életre.

2012. december 12. Götz Eszter
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...