Mit kínálnak a múzeumok a Múzeumok Majálisán?
PROGRAMAJÁNLÓ
Hétvégén, május 21-én és 22-én 120 múzeum kínál változatos programot a Múzeumkertben. Egy kis ajánló, a teljesség igénye nélkül!
Magyar Múzeumok Online |
2016-05-19 15:02 |
A fesztivál két napján a múzeumok sokszínű, kreatív és kifejezetten erre az alkalomra, a RE:PL(A)Y: 19 SZÁZADI MAJÁLISOK (az elegancia, a szalonok, az illúziók, a Walpurgis-éj és a jelmezbálok) világának témaköréhez igazodva, az állandó és időszaki kiállításaik ismertetésével, valamint az ICOM-jelszavának - Múzeumok és kultúrtájak - jegyében készült programokkal jelennek meg.
A majálisra érkezők felülhetnek egy működő Ford T-modellre és egy hagyományőrző tűzoltójárműre, kipróbálhatnak egy századfordulós villamos belsőt, Morse távíró-berendezését, Bell őstelefonját, egy korai kézi kapcsolású telefonközpontot, 19. századi büntetőeszközöket: derest, nyakkalodát, és a hengernyomás technikájával korabeli mintákat nyomhatnak textilekre.
Fafaragást és népi játékot, gyertyadíszítést tanulhatnak, készíthetnek nádsípot, ökohangszert, fonhatnak szalmagyűrűt. Hagyományos koreai alapanyagokból a koreai művészet megismerésével kézműveskedhetnek, 3D-s papírszínházat és a Denevér-évhez kapcsolódóan papírdenevért hajtogathatnak, megismerhetik a fotóretusálás fortélyait. Fényképezkedhetnek retró pénzügyőr vagy porkoláb egyenruhában, római tógában, századfordulós ruhákban a lóvasút plakátja előtt, hagyományos paraszti viseletben. Részesei lehetnek a királykoronázások ceremóniájának, középkori címert, pecsétet, saját házi sárkányt, maszkot tervezhetnek.
Megtudhatják mi is az a Pille-dózismérő, mi a horgas vakony, mire jó a gyurtyánkő, és hol él a medveboszorkány, mikroszkóp alatt ismerkedhetnek a természet apró csodáival.
Ügyességüket és fizikai erejüket tehetik próbára a népi játékokkal, húzhatnak a babona zsákbamacskából, keresztszemes varrást, palócgatya madzagsodrást, fonalbaba készítést tanulhatnak.
Bajor Gizi szalonjában szecessziós ékszert és koktélruhát alkothatnak, megidézhetik Mirigy és Macbeth vészbanyákat, a Feszty-szalonban megfesthetik saját Feszty-körképüket. Beülhetnek egy igazi századfordulós cukrászdába, alkimistaként életelixírt kotyvaszthatnak.
A múltidéző hangulatot gramofonzene biztosítja, az illemtanóra után, táncrendet, báli legyezőt készíthetnek.
Kereshetik a Csodaszarvas nyomát, egy valódi jurtában rovásírást tanulhatnak egy sámántól, majd totemállatot választhatnak a titokzatos ládájából.
A Múzeumkertbe 1. világháborús bakák költöznek, akik segítségével megismerhetik a korabeli katonák felszerelését, fegyverzetét, életüket a lövészárkokban.
Akik szeretik a kihívásokat, a fejtörőket, kvízeket, rejtvényeket – ebben bőven lesz részük, de próbára tehetik csont-, szőr-, és szarvfelismerésüket, illat- és fűszermemóriájukat, örökségvédelmi totót tölthetnek ki, az ügyeseknek nyeremény jár majd.
A kicsiknek huszártoborzót tartanak, lehetnek gyerekhíradósok, építhetnek saját hanti-sátrat, Harry Potter boszorkány és varázslóképző iskolájának tanoncaként elkészíthetik saját süvegüket, tündér- és boszorkánykelléküket. Tánckarikát és májusfát díszíthetnek,mesét hallgathatnak, tojást festhetnek, fából készült óriás társasjátékokkal és számtalan játszóházban játszhatnak, megismerkedhetnek Gárdonyi Géza regényeiből ismert, életre kelt szereplőkkel és találkozhatnak a majálisok elmaradhatatlan mesefiguráival, Süsüvel és TV Macival.
A szervezők szándéka, hogy élményekkel, új ismeretekkel, vidáman távozzanak a látogatók a Múzeumkertből. Nézzenek olyan szemmel ezekre a múzeumokra, hogy kultúránk, nemzeti kincsünk esszenciája egy pillanatra, két napra hihetetlen erővel mutatkozik meg a múzeumokban dolgozók elhivatott munkájaként.
További információ: http://www.muzeumokmajalisa.hu/
Nyitva tartás:
2016. május 21. 9:00–22:00 (Múzeumkert), 10:00–22:00 (MNM)
2016. május 22. 9:00–22:00 (Múzeumkert), 10:00–18:00 (MNM)