|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Mi van a legtöbb a világon?
Múzeumpedagógiai program a Budapesti Történeti Múzeum Buda "a királyi méltóság széke és trónusa" - A középkori királyi palota című kiállításán
Szerző: Szabics Ágnes | Forrás: | 2016-06-09 08:50:57
A Mátyás királyról szóló mese szerint orvosból van a legtöbb a világon, szerintem meséből. A 8-10 éves gyerekek szívesen hallgatnak meséket, de közülük nem sokan hisznek már az ördögökben és a boszorkányokban. Mégis szeretnek belemerülni egy-egy tündérmesébe, szívesen táncolnak királylány-ruhában, vagy harcolnak lovagi páncélban.
Berhidai Magdolna kiváló érzékkel találta meg azt a képzeletet és valóságot elválasztó határvonalat, melynek mindkét oldalán jól érzik magukat az alsó tagozatos gyerekek. A Vármúzeum múzeumpedagógusa egy gyönyörű reneszánsz öltözékben vezeti végig a kisiskolásokat a budai palotaépület alagsori helyiségeiben, ahol mesél, játszik, kérdez, s közben érdekesebbnél érdekesebb ismeretekkel halmozza el a gyerekeket a királyi várról és a magyar reneszánszról.
Antonio Bonfini így írja le, hogyan építtette át Aragóniai Beatrix hatására Hunyadi Mátyás a királyi palotát: „Nekilátott, hogy a budai várat, amelyben Zsigmond fönséges épületein kívül nem volt semmi látnivaló, fölékesítse; a hátsó palotasort szépen kiépítette, tudniillik a dunai oldalon egy kis kápolnát emelt víziorgonával, a kettős keresztelő kutat márvánnyal és ezüsttel díszítette; ehhez csatolt egy tisztes szerzetesi kolostort; fent mindkét nyelv csodás gazdagságú könyvtárát rendezte be; a kötetek kiállítása is pazar.” (A magyar történelem tizedei 4.7. ford.: Kulcsár Péter)
Ha nemcsak Bonfini leírásaiból szeretnénk megismerni a palota zegzugos folyosóit, impozáns termeit és meghitt alkápolnáját, akkor érdemes ellátogatni a Vármúzeumba, hogy saját szemünkkel is meggyőződjünk róla, mi maradt meg a középkori várból, s mit hogyan építettek át az idő múlásával. Ha pedig szeretnénk elmélyülni a palota rejtelmeiben, megmaradt kincseiben és a középkori történelemben akkor ajánlott részt venni egy múzeumpedagógiai foglalkozáson, amelyik előkészítheti, kiegészítheti, vagy összegezheti az iskolai tananyagot. A foglalkozás formáját tekintve egy játékos tárlatvezetés, amely a legváltozatosabb pedagógiai módszerektől (interaktív képelemzés, beszélgetés, képkirakás, szerepjáték) válik igazán izgalmassá a gyerekek számára.
A foglalkozás a kőbe faragott és kályhacsempéken ránk maradt címerek bemutatásával kezdődik, amelyeken megfigyelhetjük, hogy a középkori uralkodóházakat milyen állatok jelképezték. A középkori palota maradványainak makettjét körbeállva szemügyre vehetjük, az épület egyes részeit, megkereshetjük azokat a termeket, amelyeken végigsétálunk, szót ejthetünk csatákról, ostromokról és a magyar történelem egyes korszakairól. A Királypince felé haladva megtekinthetünk egy szerszámokkal teli kőfaragóműhelyt, ahol kitalálhatjuk, hogy melyik tárgyat mire használtak. A Mátyás könyvtárát bemutató helyiségben belelapozhatunk a Philostratus kódex másolatába, megtudhatjuk, mitől védik a kapcsok a pergamen lapokat, vagy hány birkát használtak fel egy könyv elkészítéséhez. A palota felszentelt, ma is működő alkápolnájában tüzetesen megnézhetjük a minket körülvevő eredeti és újjáépített falakat és építészeti elemeket, majd a reneszánsz teremben – többek között – liliomokat, négyszárnyú angyalokat, sárkányokat és delfineket figyelhetünk meg a vörös márványból faragott domborműveken. Mielőtt pedig a gyerekek meghallgatnák és előadnák a Mi van a legtöbb a világon? című mesét, tizenegy elrejtett tárgyat kell megkeresniük a hatalmas gótikus teremben. A tárgyak megtalálása után megtudhatjuk, hogy milyen koronái voltak a királynak, hogy az udvarban miért ittak víz helyett bort, és hogy a papucsot miért az utcai cipőre húzták fel.
Mindezeket természetesen megtanulhatjuk az iskolában a tankönyvből is, de az eredeti tárgyak varázsa, a hely szelleme és a közös élmény felejthetetlenné teszi a gyerekek számára a két órás foglalkozást, és ezáltal a magyar történelem egyik kiemelkedő korszakát.
A Vármúzeum kiállításairól és foglalkozásairól bővebb információ a http://www.btm.hu oldalain található. 2016. július 24-ig tekinthető meg a Vármúzeum legújabb időszakos kiállítása: Közös úton – Budapest és Krakkó a középkorban, amelynek múzeumpedagógiai programja itt olvasható: http://www.btm.hu/?q=krakko_uj.
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék: