A háború pillangói

MÚZÉJ KECSKEMÉT

A kecskeméti Cifrapalotában többek között rendhagyó tárlatvezetés keretében ismerkedhetnek meg az érdeklődők a tábori bordélyok és a korabeli helyi prostitúció témáját feldolgozó kiállítással a Múzeumok éjszakáján.

Magyar Múzeumok Online 2016-06-22 11:48
Cikk küldése e-mail:

A Had- és Kultúrtörténeti Egyesület tagjai első világháborús fegyverekről és katonai öltözékekről tartanak előadásokat az érdeklődőknek június 25-én este a Cifrapalota kiállítóhelyen. A látogatók nemcsak megnézhetik, de kézbe is vehetik a magyar katonai múlt tárgyi emlékeit.


A program témája a The museum presents: Lovers in the war? A háború pillangói című kiállításhoz fűződik, amelyet a kurátorok tárlatvezetésével ismerhetnek meg az érdeklődők. A muzeológusok számos kulisszatitkot is megosztanak a kiállításról.
A Kecskeméti Katona József Múzeum folytatva az első világháborús kiállítások sorát, ezúttal a tábori bordélyok és a korabeli helyi prostitúció témáját dolgozta fel. A tárlat a Nagy Háború okozta "irtózatos szenvedést, a tömegmészárlást" - ami gyakorlatilag 660 ezer magyar katonaáldozatot jelentett - állítja ellentétbe az erotikus, a tábori bordélyok témával.
1915 tavaszára a nemi betegek száma soha nem tapasztalt méreteket öltött, a katonák körében meghaladta a 12 százalékot. A kialakult helyzet orvoslására 1915 nyarán a császári és királyi hadügyminisztérium segédközegeként létrehozott egy részleget a tábori bordélyok hálózatának megszervezésére, amely a prostitúció szabályozására és ellenőrzésére lett hivatott.
Az itt dolgozó nők az ápolónőkéhez hasonló szabású, csukaszürke egyenruhát kaptak. A kiállítás ezt az időszakot mutatja be a történelem, a néprajz, a mentalitástörténet és történeti néprajz összedolgozásával.
A kiállítás több egységből épül fel. Az "éjszaka virágai" Kecskeméten címet viselő részben a prostitúció helyi vonatkozásait gyűjtötték össze - levéltári forrásokból -, kiegészítve az igazságszolgáltatás, valamint a népi jogszokások ismertetésével a 17. századtól egészen a 20. század közepéig. Ebben a munkában Péterné Fehér Mária, a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Megyei Levéltárának főlevéltárosa volt a segítségükre.
A tárlat - Erotikus szimbólumok a folklórban címmel - néprajzi kultikus tárgyakat, termékenységi szimbólumokat is bemutat. Emellett kapott helyet a szakirodalmat felvonultató egység. A nemi betegségek megelőzésében, gyógyításában és kezelésében használt eljárások orvosi és házi eszköztárát felvonultató részleg összeállításában Mészáros Ágnes, a helyi Orvos- és Gyógyszerészet-történeti Múzeum felelős muzeológusa nyújtott segítséget.
Az Érosz a hadszíntéren, osztrák-magyar tábori bordélyok a Nagy Háborúban című kiállítási egység a Nagy Háború Blog és a Székesfehérvár Helyőrségtörténeti Emlékgyűjtemény vándorkiállítása. A fotók, valamint ma már csak múzeumokban található eredeti tárgyanyag és enteriőrök segítségével mutatja be a háború lövészárkainak borzalmaiból kis időre megszabaduló bakák világát.

 

A további gazdag Cifra-órákbeli programokról ITT tájékozódhatnak.

Unokáink sem fogják látni – vagy mégis?!

MÚZÉJ PÉCS

Tizenöt helyszínen mintegy hetven érdekes programmal várják a látogatókat szombaton, a Múzeumok éjszakáján a pécsi Janus Pannonius Múzeum munkatársai a baranyai megyeszékhelyen.

2016. június 06. Magyar Múzeumok Online

Bevett hardver, avantgárd szoftver

MÚZÉJ KASSÁK MÚZEUM

Izgalmas, felemelő, meghökkentő filmek és tárlatvezetések.

2016. június 06. Magyar Múzeumok Online

Találkozzunk az óra alatt!

MÚZÉJ KISCELLI MÚZEUM

A #moszkvater – A Széll Kálmán tér története című kiállításhoz kapcsolódóan ezen az estén a tér kultikus történetéhez kötődő zenekarok lépnek fel. Na, melyek azok?

2016. június 06. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...