©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A tisztes ipar


A győri Xántus János Múzeuma két, egymással összefüggő pályázatot valósított meg az elmúlt tanévben a Cserépkályha-történeti állandó kiállításban. A Fruhmann-ház az egykoron jó nevű kályhás dinasztia lakóépülete és műhelye volt, ma múzeum.

Szerző: Tanai Péter | Forrás: | 2011-10-03 08:55:01

 

Iskolabarát oktatás és szakmunkára nevelés IKT-infrastruktúrával a győri Fruhmann kályhamúzeumban címmel a Xántus János Múzeum sikeresen pályázott a TIOP „Múzeumok iskolabarát fejlesztése és oktatási-képzési szerepének infrastrukturális erősítése” című felhívására. A Fruhmann-házban kialakított

 

 

A Sárból várat – tűznek házat. Kreatív ipar és iskolabarát oktatás a győri Fruhmann-házban címmel megvalósuló projektünk, a TÁMOP Múzeumok Mindenkinek pályázati felhívására reagálva, a múzeumok sajátos adottságaiból fakadó ismeretek átadására dolgozott ki oktatási intézmények tanmenetébe

 

Lehetőséget biztosítottunk még egy tömbösített tanórákból felépített múzeumi témanap választására is, ahol a nyílt és zárt tüzelőberendezések történeti fejlődését nyomon követve a korongolt bögreszemekből, majd rátétdíszes táblákból-, végül szériában gyártott csempékből épített kályhákig vizsgáltuk az egyes művészettörténeti korok stílusjegyeit is megőrző fűtőberendezéseket.

 

Természetesen a múzeumi témanap is tartalmazta a kétkezi munka, azaz a gipszformába préselt agyagformák előállításának megélhetőségét, de aki többre vágyott, a projekthét öt egymást követő napján élhette igazán ki tanulási vágyát és alkotói szabadságát. Elismert szakemberek irányításával gipszmodelleket készíthettek, csempemintákat tervezhettek, majd el is készíthették azokat.  A különböző technológiával megépített tüzelőberendezések kivitelezésében közreműködve egész a begyújtásig és a füstölgő kémény élményéig juthattak a diákok.

 

 

Közvetlen célja, a már meglévő kiállításhoz kapcsolódó oktatási-képzési szolgáltatások színvonalának emelése mellett a projekt a kiállítóhely látogatottságát is emelte, biztosítva az egykor Sabján Tibor által megálmodott kiállítási koncepció megújulását. A kályhától elindulva helytörténeti, céh- és ipartörténeti, művészettörténeti, néprajzi, energetikai és ökológiai ismeretek érintésével sikerült olyan komplex programot összeállítani, amely nem csupán a kályhás-fazekas szakmák iránt elkötelezetteket szólítja meg, de az építőipar és a képzőművészet, valamint a kétkezi munka rengeteg területére adaptálható tudást tesz elérhetővé.

 

 

A programok megvalósítását a TIOP-1.2.2-09/1-2010-0008 és a TÁMOP-3.2.8/10/B-2010-0003 pályázatok tették lehetővé.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...