Ezer arcú műemlék I.
AJÁNLÓ
Múzeumok, középületek, műemlékek, templomok és fürdők várják 2016. szeptember 17-18-án vidéken és a fővárosban a látogatóikat a Kulturális Örökség Napjai alkalmából. Ne hagyják ki a lehetőséget!
Magyar Múzeumok Online |
2016-09-14 11:43 |
Szubjektív séta-ajánlónkat budapesti fürdőkkel kezdjük
1023 Budapest Frankel Leó út 54.
Izgalmas kulturális, történelmi és építészeti helyszínre hívjuk az érdeklődőket! A Kulturális Örökség Napjai alkalmából bemutatjuk a Betegápoló Irgalmasrendhez tartozó Szent István kápolna történetét és kincseit, valamint bepillantást nyújtunk az eredeti állapotában újjáépített, törökkorabeli Veli bej fürdőbe. A fürdő az Irgalmasrend által működtetett Budai Irgalmasrendi Kórház területén fekszik. A kápolna egész nap látogatható. A fürdőt bemutató vezetésre két alkalommal kerül sor: 11 órakor és 14 órakor. A 11 órakor kezdődő alkalom keretében bemutatkozik az Ars Renata szólóénekegyüttes. A vezetést tartja: Palotás Eszter. Gyülekező a kápolnában.
Látogasson el a Budai Vár nyugati pincerendszerében feltárt rituális zsidó fürdőbe. A feltárt pincerendszer egyik legrégebbi része a mindössze 2-3 négyzetméteres helyiség, a mikve, melynek feltárása azért is jelentős, mert annak létezése igazolta azt a tényt, hogy a Képes Krónikában említett zsinagóga egykor valóban létezett.
A budavári palota környezetének az utóbbi évtizedek legnagyobb szabású középkori városi ásatása 2000-ben fejeződött be. A királyi palota északi falától a Dísz tér déli oldaláig terjedő településrész szinte minden egyes eleme teljesen átalakult a középkortól napjainkig eltelt időszakban.A pincéket viszonylagos épségben sikerült feltárni és felújítani, majdnem valamennyi boltív, ha anyagában nem is, ívében eredeti: az ívekből megmaradt legalább annyi, hogy abból újjá tudták építeni a hiányzó részeket.
A rituális zsidó fürdőt kézzel vájták a kőzetbe, a sekély fürdőrészt rétegvíz táplálja. Előírás szerint a mikvének természetes víznek kellett lennie. Ebben ma újra teljesen tiszta és természetes eredetű a víz, és szinte teljesen épen maradt fenn.
Feltárásakor találtak a belső, ma már fallal elzárt részen, középkori bőrcipőket, hordódongát. A Képes Krónikában megírt zsinagóga a XIII. században közvetlenül a mai Fehérvári kapu mellett állt. Ezt a feltárás és dokumentálás után visszatemették, mivel napjainkban a Honvéd Főparancsnokság előtti utcaszakasz húzódik fölötte.
A sétán való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, a kon@varkertbazar.hu email címen. A csoport maximális létszáma 30 fő.
Találkozó:1014 Budapest, Palota út 1.
a vaskapunál, a Korona Cukrászdával szemben
Séta indulási ideje:
2016.09.17., szombat - 14:00
2016.09.18., vasárnap - 14:00
A séta során bejárják a vezető régész segítségével a Fürdő Múzeum területét. A fürdőn kívül szó esik Schönvisner István munkájáról, aki az 1700-as évek végén feltárta az egyik helyiséget és azonosította, mint római kori fürdőépületet.
Kapcsolódó helyszín:
Séta indulási ideje: 2016.09.18., vasárnap - 14:00
és kültéri sétával folytatjuk:
Suttogó remények - A jövő építése a “felszabadult” Magyarországon
A II. világháború végét követő, az országra nehezedő szovjethatalom alatti évek Magyarországáról szóló sétánkon a demokratikus vezetés reális esélyeiről esik szó. Az adott
állomások történéseit tágabb történelmi kontextusba helyezve mutatjuk be azt a folyamatot, ami 1948-hoz, a fordulat évéhez vezetett. Beszélünk a kommunista akciógárdákról, akik látványos robbantgatásaikkal hívták fel magukra a figyelmet, valamint Rákosi Mátyás színre lépéséről.
A séta az "1956-os Emlékbizottság" támogatásával és az „A magyar szabadság éve” elnevezésű programsorozat keretében valósul meg.
A sétára előzetes jelentkezés szükséges a mienkahaz@gmail.com e-mail címen. A létszám korlátozott!
Találkozó: Budapest V. kerület, Eötvös tér, a Duna Korzó elején az Eötvös szobornál
Séta indulási ideje: 2016.09.17., szombat - 10:00
Az épületet 1884-ben adták át, azóta a főváros legforgalmasabb pályaudvara. Rochlitz Gyula tervezte, a vonatfogadó csarnok szerkezetét pedig Feketeházy János híd- és vasszerkezet-építő mérnök. Felidézzük a vasút történetét. Bejárjuk a pályaudvart, az éttermet, és megtekintjük az indulási csarnokban Lotz Károly és Than Mór gyönyörű falfestményeit, és az emléktáblákat. Felkeressük Baross Gábor "vasminiszter" szobrát, melyet Szécsi Antal tervezett, és 1898-ban avattak fel. Az épület műemlék, a nemzeti kulturális örökség része.