A maszk és ami mögötte van
AJÁNLÓ
Folytatódik a Múzeum+ programsorozat a Magyar Nemzeti Galériában, a szeptember 15-i est témája a MASZK.
Magyar Múzeumok Online |
2016-09-12 18:58 |
Múzeum+ MASZK 2016. szeptember 15., csütörtök, 18.00–22.00
Az egzotikus maszkok, óceániai és afrikai szobrok Amedeo Modiglianira is hatással voltak, az általa megfestett és kifaragott arcokon egyértelműen érezhető a törzsi művészet hatása. Az olasz festőzseni bemutatóját kíséri a Perspektívák – művészet és etnográfia című tárlatuk, amely önálló kiállításként is izgalmas – olyannyira, hogy a Múzeum+ est ihletadója. A tárlat különleges, misztikus hangulatát kísérelik meg átadni zenével és tánccal, megidézik időben és térben is távoli világok hagyományait, és megpróbálják felfejteni az egzotikus és egyébként egészen hétköznapi tárgyak, a maszkok szerepét a művészetben.
VENDÉG TÁRLATVEZETŐK
19.00 HORVÁTH LÓCZI JUDIT képzőművész
20.00 HORÁNYI ATTILA, Design- és Művészettörténeti Intézeti Tanszék, MOME
„ÁM A TÜKÖR A MASZK MÖGÉ LÁT” – séták az állandó gyűjteményben, a Perspektívák és a Magyar művészek és a számítógép című kiállításban.
19.45 A maszk és ami mögötte van – Varga Viola tárlatvezetése a Perspektívák – Művészet és etnográfia című kiállításon
20.30 Ki vagyok én? Nem mondom meg... Az önarcképtől a selfie-ig – Földváry Piroska tárlatvezetése a Modern idők című kiállításban
21.00 Pillantás az álarc mögé – Brockmann Evelyn tárlatvezetése az állandó gyűjteményekben
20.45 "Új műszerrel fényképezve a régi modellt" – László Zsófia tárlatvezetése a Magyar művészek és a számítógép című kiállításban
18.00 ÉLŐ MÚZEUMCAFÉ BESZÉLGETÉS: Arc/művészet
Október 2-ig még egy időben láthatók Modigliani festett, illetve faragott portréi, valamint a „nagy” kiállítás „kísérő-tárlataként” a Művészet és etnográfia alcímű néprajzi válogatás, számos egzotikus maszkkal (amelyek annak idején Modiglianira és művésztársaira is nagy hatással voltak). A két tárlathoz kapcsolódva ezen az estén a képzőművészetben megjelenő arcok szerepéről, jelentéséről, változásairól kérdezik a vendégeket.
A beszélgetés résztvevői: Kovács Zsófia művészettörténész, a Modigliani-kiállítás magyar kurátora; Wilhelm Gábor etnográfus, a Néprajzi Múzeum Ázsiai Gyűjteményének főmuzeológusa, a Perspektívák – Művészet és etnográfia kiállítás társkurátora és Gyenge Zoltán filozófus, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Filozófia Tanszékének vezetője. Moderátor: Martos Gábor, az Élő MúzeumCafé-beszélgetések szerkesztője.
19.30 TÁNC Mély sötétből fénylő – Batarita előadása
A maszk mögött már nem létezik semmi, minden besűrűsödött a faragott barázdákba. A test csak semleges fizikalitásában mozdul, vagy éppen az átváltozás robbanó energiájától, újra és újra átrajzolva a teret a meg-megújuló varázslat körvonalaival, tudatában az erőnek, amely határokat nem ismerve szétárad. Nyitottságunk foka enged mélyebbre és mélyebbre a metamorfózis titoktárában.
Batarita koreográfus, táncos, rendező három ázsiai országban is élt és tanult maszktáncot; Koreában bongszan talcsumot, Thaiföldön kohnt, Japánban pedig kagurát, amely a sintó vallás spirituális tánca és zenéje. A tradíciókban való elmélyülés folyamatosan alakítják, megújítják kortárs felfogású, forradalmi munkáit, aminek ezen az estén is szemtanúi lehetünk.
18.00–21.30 ZENE Zsuffa Péter (Strasky és Hát Jazz Klub)
18.00–21.30 WORKSHOP A maszk mögött
VIRTUÁLIS TÉRINSTALLÁCIÓ ÁL[arc]
BOR Zsirai Pincészet
Jegyárak és további információk: www.mng.hu