Múlt, innováció, Tesla, lóvasút és fémes kollekciók
AJÁNLÓ
A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum változatos programmal jelentkezik a Kutatók Éjszakáján és a Múzeumok Őszi Fesztiválján.
Magyar Múzeumok Online |
2016-09-28 14:00 |
Az aktuális programok szervezésében az MKMM Műszaki Tanulmánytára, az Elektrotechnikai Múzeum, a Közlekedési Múzeum és a Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjtemény egyaránt részt vesznek.
A Kutatók Éjszakáján a technika- és közlekedéstörténet különleges pillanatait idézik meg a Műszaki Tanulmánytárban, a hidak, a repülés és a női találmányok területéről A múlt kutatása hogyan segíti az innovációt? címmel szeptember 30-án, 14.00 -17.00 óra között a Műszaki Tanulmánytárban.
Program:
14.15 -14.45 Miért nem kék? A Margit híd felújításának előkészítésében a muzeológus szerepéről beszél Szabó László, a Közlekedési Múzeum nyugalmazott muzeológusa
15.00 -15.30 „Heuréka!” Pillanatok a repüléstörténetben - avagy áttörő műszaki megoldások, újítások az aviatikában. Szabó Attila muzeológus előadása
15.45 -16.45 Tárlatvezetés: Női feltalálók hatása a mai iparra. Domonkos Csaba muzeológus tárlatvezetése
Péntek este a rádiótörténeti kiállításához kapcsolódóan kerekasztal beszélgetéssel, tárlatvezetéssel és a Tesla Klub szervezésében élőzenével várja az érdeklődőket az Elektrotechnikai Múzeum Őszi múzeumi esték címmel az Elektrotechnikai Múzeum és a Tesla Klub közös szervezésében (szeptember. 30. 17.00-21.00).
Program:
17.00 – 18.30 Hírbe hozzuk magunkat! – kerekasztal beszélgetés a rádió(zás)ról. A vendégek: Heckenast Gábor a Magyar Rádió egykori fejlesztőmérnöke majd műszaki igazgatója; Újházy László a Magyar Rádió egykori hangmérnöke, majd műszaki igazgatóhelyettese, mint hangmérnök és komolyzenész a rádió és a zene kapcsolatának ismerője; Heller Ferenc a Puskás Tivadar Távközlési Technikum igazgatója, mint az utánpótlás letéteményese; Dr. Horváth László a Puskás Technikum volt igazgatója, aki a Postakísérleti Állomás gyakorlatias és előremutató gondolkodásmódját újította meg a szakemberképzésben; Sávoly Tamás a Magyar Rádió archívumának levéltárosa; Kóger László a Rádiógyűjtők Magyarországi Klubja megálmodója, létrehozója és volt elnöke, mint az értékőrzés letéteményese; Dr. Antal Ildikó az Elektrotechnikai Múzeum intézményvezetője; Szűcs László Lajos technikatörténész, muzeológus, mint a beszélgetés moderátora.
18.30 – 19.30 Tárlatvezetés a Hírbe hozzuk magunkat című időszaki kiállításban; kipróbálható a mechanikus-optikai távíró, a valódi elektromossággal üzemelő első „táv-írók” működő másolatai, megtekinthetők az igazi papírszalagos távírógépeket, különböző típusú telefonokat és telefonközpontokat, valamint a hangrögzítés eltűnő és napjainkra még megmaradt formáit.
21.00-ig élőzene a Tesla Klub szervezésében
Családi nap a LÓVASÚT és BUR-VASÚT című kiállításban október 2-án az Újpesti Városháza Pincegalériájában
A 19. századi lóvasúti utazásokról, a lóvasúti üzemről, valamint a villamosforgalom kialakulásáról és napjainkig tartó történetéről szóló kiállításban családi nappal készülnek a kiállítás utolsó napján. Október 2-án a gyerekeket színezéssel, közlekedéstörténeti totóval, a felnőtteket pedig tárlatvezetésekkel és a kötöttpályás közlekedéshez kapcsolódó háttértörténetekkel, érdekességekkel várják. Tárlatvezetések időpontjai: 10.30, 11.30, 13.30, 15.00, 16.30
KORRÓVÍZIÓ – DIVATLÁTOMÁSOK címmel divatbemutató szeptember 29-én 19.00-tól a Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjteményben
Rozsdás ruhák, patinás ékszerek. Divatbemutató és utazás az érzékek világában – fémek és textilek kölcsönhatása. A Design Hét részeként megvalósuló estén három fiatal divattervező „fémes” kollekciója mutatkozik be az Öntödei Gyűjtemény százötven éves gyárépületének csodaszép öntöttvas műtárgyai között. A vas rozsdájának kémiai elszínezése, amit a természet és a véletlen alkot, valamint különleges, rézbevonatos maratásos technikával készült textíliák és réz ékszerek vonulnak fel a rendhagyó divatbemutatón. Az est folyamán a vendégeket harangkoncert, kézműves sörkóstolás, fényfestés és tárlatvezetés várja a múzeum varázslatos terében, Buda ipari ékszerdobozában.
Program:
19:00 Kapunyitás
19:30 Tárlatvezetés a múzeumban
20:00 Kézműves sör bemutató és kóstoló, valamint előadás a kézműves sör készítéséről a Bigfoot Sörfőzde jóvoltából
20:30 Divatbemutató Németh Zsófia Aliz divat- és textiltervező, Fábics Karolina divattervező és Neuzer Zsófia fémműves mesterszakos hallgató közreműködésével
A divatbemutató alatt és után zenél Joós Zsófi (hegedű, ének, gitár, framedrum) és Tóth Miklós (hangdrum).
Németh Zsófia Aliz divat- és textiltervező a kollekciókról: „Az IRONmade'n kollekció célja a rozsda, illetve a rozsdafoltok negatív megítélésén változtatni. Ne eltávolíthatatlan szennyeződésként tekintsenek rá, hanem mintaként, amelyet a természet és a véletlen alkotott. Az általam kikísérletezett technológiával – amely a vas rozsdájának kémiai elszínezésén alapszik – ugyanolyan körülmények között sem lehetséges két ugyanolyan darabot létrehozni. Minden egyes minta egyedi és megismételhetetlen, mint bármi, amit a természet teremt.”
Fábics Karolina divattervező a rézbevonatos kollekcióról: „A lyn márkanév alatt gyermekruha kollekciókat tervezek és kivitelezek, de ezen kollekció főszereplője a különleges, rézbevonatos textília, melynek felületét – maratásos eljárással – igyekeztem még különlegesebbé tenni. A női öltözékek mellé gyermekruha összeállítást is tervezek, kihangsúlyozva a fémszövet árnyékoló, egyben egészségvédő funkcióját is.”
Neuzer Zsófia fémműves mesterszakos hallgató a kollekciójáról: „A bőrön viselt réz ékszer nyomot hagy rajtunk. Erre a jelenségre válaszolok fülrevaló sorozatommal, mely a réz és test érintkezése mentén keletkező elszíneződésre, szalmiáksós felületkezeléssel reflektál.”