©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A Haszontalan Emberek Pártja


Manifesztum! – Izmusok, stratégiák, kapcsolatrendszerek. A Kassák Múzeum előadás-sorozatának legfrissebb állomása most csütörtökön, Kürti Emese előadásában.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2016-11-30 09:11:35

Manifesztum! – Izmusok, stratégiák, kapcsolatrendszerek
Előadás-sorozat a Kassák Múzeumban
2016. szeptember–december, csütörtök, 18.00-19.30
A sorozat következő előadása: 2016. december 1., 18.00-19.30

Kürti Emese (acb ResearchLab):A Haszontalan Emberek Pártja. Változatok újbaloldali kritikára Szentjóby Tamás és Altorjay Gábor akcionizmusában

„Magyar Dezső 1969-es Agitátorok című filmjében a Szentesit alakító Szentjóby Tamás, mint a Kommunista Párt intellektuális csoportjának belső kritikusa, anarchisztikus monológjában bejelenti, hogy megalakítja a Haszontalan Emberek Pártját. A Sinkó Ervin szövegét felhasználó beszéd, akárcsak a magyarországi underground tagjaival készülő film egésze, a korszak újbaloldali diskurzusaival van érintkezésben. A saját magát alakító Szentjóby az 1968-as prágai intervenció hatására maga is radikalizálódott, és kialakította a klasszikus baloldali fogalmi apparátuson (munka, sztrájk, emberi jogok) alapuló programját. Mindez három évvel az után történt, hogy Altorjay Gáborral, egyfajta prepolitikus attitűdből (Eric Hobsbawm) megvalósították az első magyarországi happeninget. Altorjay nem sokkal később elhagyta Magyarországot, majd nyugat-németországi radikális baloldali csoportokhoz csatlakozva, ú jraértékelte korábbi, vallási elemeket is hordozó akcionizmusát, és erőteljes intézménykritikai praxist alakított ki. Az 1968-as documenta elleni manifesztuma a vasfüggönyön túli neoavantgárd kritikai irányát tükrözi, mely kontextuális okokból is különbözött Szentjóby költői anarchizmusától. Pozícióik, valamint a művészet és politika kérdéskörében elfoglalt álláspontjuk különbözősége ellenére kettejük programja számos elméleti ponton találkozik. Előadásomban ezekre a dokumentumokban és művekben interferáló diskurzusukra fókuszálok.”
/Kürti Emese/

Altorjay Gábor: Plakat 6, 1968


A Petőfi Irodalmi Múzeum – Kassák Múzeum 12 részes, egyetemi kurzusként is hallgatható előadás-sorozatának célja, hogy a 20. századi avantgárd és neoavantgárd művészet kiáltványainak problémacentrikus tárgyalását, kortárs szempontokat érvényesítő újraolvasását tegye lehetővé. Az előadások a történeti avantgárd alapító manifesztumai mellett a neoavantgárd és kortárs tendenciákat, valamint ezek kapcsolatrendszereit is tárgyalják – a manifesztumok műfaji sokrétűségének megfelelően interdiszciplináris megközelítésben.
A program a Kassák Múzeum szervezésében, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel együttműködésben valósul meg.
Az előadás-sorozat teljes programja itt érhető el.

Jegyár: 600 ft (teljes árú) / 300 ft (kedvezményes)
Az előadásokat a kurzust felvett hallgatók ingyenesen látogathatják.


Kapcsolódó cikkek:
DADA meghosszabbítva!
Elképzelni egy mozgalmat: a Ma Budapesten
Dada technikák

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...