|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Szecessziós épületornamentika Veszprémben - többek között
Kötetbemutató és kamara kiállítás várja a látogatókat a magyar kultúra napján a Laczkó Dezső Múzeumban.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2017-01-20 16:51:43
16:30-kor a Felfedező utak - Szecessziós épületornamentika a vidéki Magyarországon című kötetet mutatja be Dr. Keserű Katalin művészettörténész, professor emeritus és Brunner Attila művészettörténész. Ezután megtekinthető a Medgyaszay 140 - A vasbeton építőművésze című kamara kiállítás.
Felfedező utak - Szecessziós épületornamentika a vidéki Magyarországon
Kötetbemutató
A Felfedező utak című kötet szerzői elsőként tettek kísérletet arra, hogy a díszítményeken keresztül mutassák be a magyar városok szecessziós épített örökségét. A díszítés e megközelítés szerint az épület elválaszthatatlan része, közvetlenül művészi gondolatot is hordozó stílusalkotó erő, amely végtelenül változatos és sokféle lehet. A természeti motívumok mellett a népművészetből merített és a geometrikus ornamenseket is érdemes megfigyelni. Különféle módon ismétlődnek, keverednek, vándorolnak egyik anyagról és épületről a másikra. Így nem véletlen, hogy a veszprémi színház, a múzeum és az Óváros tér házai is központi szerephez jutottak a kötet lapjain. A fényképekkel gazdagon illusztrált kiadvány célja, hogy rávegye az olvasót, hogy egy-egy séta alkalmára keresse fel a bemutatott városokat és vegye észre az árnyas mellékutcákban rejtőzködő értékeket is.
A kötet koncepcióját Keserű Katalin ismerteti, Brunner Attilától pedig megtudhatjuk, milyen módszerek és szempontok szerint történt az egyes épületek kiválasztása, és miben rejlik a veszprémi házak jelentősége.
Medgyaszay 140 – A vasbeton építőművésze
Kamara kiállítás
A könyvbemutatóval egybekötve megragadhatjuk az alkalmat, hogy születése 140. évfordulója kapcsán kamara kiállítással emlékezzünk meg a legjelentősebb veszprémi szecessziós épületek tervezőjéről, Medgyaszay Istvánról és megnézzük a legendás építész veszprémi építkezéseivel kapcsolatos eredeti leveleket, tervrajzokat és fényképeket. Nem is gondolnánk, de a színház nem csak dekorativitásával, hanem szerkezeti elemeinek újszerűségével, a vasbeton használatával formálta át a 20. század magyar építészetét. Ezzel szemben a múzeum letisztult architektúrájával visszafogottan képviseli a modern és hagyományos irányzatok harmonikus összefonódását.
Kapcsolódó cikkek:
Számít még a múzeum?
A gödöllői szecesszió kertje
Konok Zalaegerszegen
Cimkék: