©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Rákosi földalattija – Eredetileg szocreál műalkotásnak épült a 2-es metró


HajóHíd Estek címmel közlekedéstörténeti programsorozatot indít csütörtöktől a Kossuth Múzeumhajón a Közlekedési Múzeum.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2017-03-21 11:28:48

Ma már kevesen tudják, hogy a metró építése Rákosi Mátyás idején, 20 évvel az 1970-es átadás előtt elkezdődött, és szinte teljesen feleslegesen ment el rá hihetetlen mennyiségű pénz (2 milliárd forintot költöttek rá abban az időben, amikor 7-800 forint volt a havi fizetés), ugyanis az építkezést 1954-ben leállították. Addigra a magyar gyártmányú metrószerelvény prototípusa is elkészült, sőt a Kerepesi úti, bizánci stílusú templomra emlékeztető végállomása is, amit csak 1968-ban bontottak le, de például a Kossuth tér közelében épült szuperbiztos bunker ma is megvan. Ahogy a végállomásra tervezett szobrok jó része is, csak éppen nem a metró közelében.

 

Milyen elképzelésekkel építették Rákosi metróját; milyen gazdasági háttere volt egy ekkora beruházásnak; mi volt a cél, háborús készülődés vagy kulturált közösségi közlekedés megteremtése; hogyan befolyásolta volna Budapest városképét; milyen látható nyomai vannak ma is az ún. Rákosi-bunkertől kezdve a különféle szocreál szobrokig?

Erről beszélget Honvári János gazdaságtörténésszel és Szabó Balázs építőmérnökkel Legát Tibor a Közlekedési Múzeum HajóHíd Estek című programsorozatának nyitó rendezvényén 2017. március 23-án, 18.00 órától a múzeum gyűjteményéhez tartozó Kossuth Múzeumhajón. A beszélgetés címe: „Rákosi földalattija – Eredetileg szocreál műalkotásnak épült a 2-es metró”.

A műsorban fellép Sáfár-Kovács Zsolt színművész, aki korabeli versekkel, lelkesítő mondókákkal, abszurd kordokumentumokból való felolvasással színesíti a beszélgetést. Láthatóak lesznek azoknak a műtárgyaknak a fotói is, amelyeket eredetileg a metró dekorálására szántak a feladatra felkért jeles képzőművészek.

Helyszín:
Kossuth Múzeumhajó
Cím: 1052 Budapest, Vigadó téri hajóállomás, 2. számú ponton
Megközelíthető: a 2-es villamos Vigadó téri megállójából

A programsorozat eseményeire a belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött:

Regisztráció (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeTrTMh0ADmmGsEm7f-f3_J9SIyG4lr-CajqLkrDtvifaJpWQ/viewform)

Kapcsolódó cikkek:
A süllyedő Kádár korszak - fotókon
„Moszkva tér. Hétköz. Napsütés.”
A Széll Kálmán tér mint múzeumi tárgy

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...