©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Múzeumi húsvét


Szabadtéri múzeumaink országszerte gazdag programmal készülnek az idén négynapos ünnepi hétvégére.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2017-04-14 13:43:01

Szentendre

Mindaz, ami a keresztény kultúrkör húsvéti hagyományaihoz kötődik, megjelenik a Skanzen Húsvét kétnapos rendezvényén április 16-17-én. Tojásfestés, locsolkodás, zöldág-járás eleveníti meg a húsvéti népszokásokat. A gyerekeket bábszínház, mesemondó, gólyalábasok szórakoztatják. Énekel Szalóki Ági és Bognár Szilvia, itt lesz a Makám Együttes és a világzenét játszó Napra is. A tojáspatkolás mellett szagosvíz-szimatolás, játék- és ékszerkészítés, locsolóvers faragás, húsvéti felfedezőtúra, tojás-labirintus, tikmony nyomozás vár kicsiket és nagyokat.

 

 

Ópusztaszer

Az ópusztaszeri skanzenben rügyfakasztó vasárnap és vízbevető hétfőn életre kelnek a húsvéti hagyományok. Korhű ruhákba öltözött menyecskék, legények elevenítik meg az ünnepi szokásokat. Ételszentelés, tojásfestés, régimódi lovas kocsis locsolás, muzsikaszó, néptánc, népzene, meglepetések és nyeremények várják mindazokat, akik a természethez közel szeretnék ünnepelni a feltámadást. 2017-ben a rendezvény egyik különlegessége, hogy a Hungarikum Tárházban új kiállítás nyílik, április 16-án, vasárnap, „A makói hagyma és az általa létrehozott világ” címmel. A kiállítás néprajzi tárgyanyagát a makói József Attila Múzeum biztosítja.

 

Nyíregyháza

A hagyományokhoz híven a Sóstói Múzeumfalu ebben az évben is már az ünnep előtti készülődést is megidéző programokkal várja látogatóit. A húsvéti tojást Beregben nagypénteken, más tájegységeken nagyszombaton hímeztek. Ezt a szokást követve a skanzenben is április 14-én kezdődik a hímzés: berzselt, írokázott és aranyporos tojásokat készíthetnek a család hölgytagjai, hogy megajándékozhassák a locsolkodó legényeket, fiúkat. A tojás az ünnepi étkezésben is fontos szerepet kap. Nemcsak főtt változatát fogyasztják, a görögkatolikus felekezethez tartozók egy jellegzetes húsvéti étel, a sárgatúró elkészítéséhez is felhasználják. Nagypénteken ennek elkészítésébe is bekapcsolódhatnak az érdeklődők.
Az ünnep másik jelképe a húsvéti bárány. Mivel a Sóstói Múzeumfalu tirpák portájára – a Nyíregyházi Állatpark jóvoltából – már megérkeztek az első „lakók”, április 15-16-án a tojáshímzésre érkezők velük is találkozhatnak, többek között a racka juh kicsinyeivel is összebarátkozhatnak.

Április 17-én, húsvéthétfőn hagyományos locsolkodással kezdődik a program a faluban a Nyírség Táncegyüttes közreműködésével. Dr. Bodnár Zsuzsanna néprajzkutató előadást tart a különböző keresztény felekezetek ünnepi szokásairól, a református és görögkatolikus ünnepi asztal jellegzetességeiről. A skanzen központjában álló református templomban Kósa László sóstóhegyi lelkipásztor istentiszteletre várja mindazokat, akik a húsvét lelki táplálékát is magukhoz szeretnék venni. A délutáni programot a Kuckó Művésztanya középkori vásári komédiája zárja, műsoruk címe: Az ördögidéző diák.


A skanzen a gyermekek számára is gazdag programot kínál. A manuális foglalkozások mellett hagyományos tojásjátékokban is kipróbálhatják ügyességüket, ahol a legjobbak meglepetés jutalomban részesülnek. Különösen érdekesnek ígérkezik az az interaktív mesefoglalkozás, melyen a legkisebbek egy telhetetlen kecske kalandjait kísérhetik figyelemmel mézesbábok segítségével. A megyei gyűjtésű népmese szereplői Kolozsvári-Donkó Rebeka zománcművész és mézesbábkészítő kemencéjében sültek ki, akinek kiállítása április 13-tól tekinthető meg a Sóstói Múzeumfalu jármi kisnemesi házában.

A Pálinkaházban húsvéthétfő reggelén képzőművészeti tárlat is nyílik. Botrágyi Károly megyei Prima díjas grafikusművész akvarell- és pasztelltechnikával színezett mesés városképeire csodálkozhat rá a művészetbarát közönség.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...