Múzeumi programok a Magyar Kultúra Napján
Programajánló
1823. január 22-én tisztázta le a Himnuszt Kölcsey Ferenc – 1989 óta ez a nap a Magyar Kultúra Napja. Országszerte számos kulturális és művészeti rendezvényt tartanak ezen a napon, és számos múzeum is különleges programokkal várja a közönséget.
Magyar Múzeumok Online |
2012-01-20 09:16 |
A XVIII. kerületi Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény Képek, tények, helyek – képi források szerepe a helytörténeti kutatásban címmel rendez egész napos programot pénteken. Délelőtt rendhagyó helytörténeti órákra várják a középiskolásokat, délután pedig „klasszikus” konferenciára a felnőtteket.
A Petőfi Irodalmi Múzeum tavaly megnyílt Petőfi állandó kiállítása pénteken egész nap ingyenesen látogatható. Délután öt órakor Szilágyi Márton irodalomtörténész tart a kiállításhoz kapcsolódó előadást az Észak-Bácskai Magyar Pedagógus Egyesület képviselőinek vendégszereplésével, ezután az érdeklődők tárlatvezetésen vehetnek részt a kiállításban.
Rendhagyó tárlatvezetésekkel ünnepli a Magyar Kultúra Napját a Nemzeti Múzeum is. Szombaton az Értékmentés másként című, egész napos rendezvény keretében felkért külsős kutatók, tudósok reflektálnak előadásaikkal a múzeum gyűjteményére, kiállításaira. A 13 előadó – többek között Zoboki Gábor építész, Laszlovszky József, Ritoók Ágnes, Gyáni Gábor és Schmidt Mária történészek, Marosi Ernő és Mikó Árpád művészettörténészek – különleges előadásai új nézőpontokat kínálnak a múzeum tárgyainak szemléléséhez. Ezen a napon a múzeum nyitása is rendhagyó módon zajlik majd: reggel tíz órakor Csorba László főigazgató saját kezűleg fogja kinyitni a Magyar Nemzeti Múzeum főkapuját a látogatók előtt.
Az ember tragédiája megjelenésének 150. évfordulójáról emlékeznek meg a Magyar Kultúra Napján, vasárnap Győrött, a Xántus János Múzeumban. 1973-ban Szabó József evangélikus püspök 1973-ban ajándékozta Madách-gyűjteményét a múzeumnak, a kollekciót azóta vásárlások és ajándékozások révén gyarapítják. Az anyagból tavaly novemberben nyílt megújított állandó kiállítás. Vasárnap Pápai Miklós győri művész Madách-kollázsaiból nyílik időszaki tárlat, majd előadás hangzik el a mű utóéletéről.
A Néprajzi Múzeumban január 22-én, vasárnap délelőtt kórusmuzsikával várja látogatóit, majd 14 órától Lackner Mónika kurátor tart tárlatvezetést a Nők, szőnyegek, háziipar című kiállításban. A múzeum ezen a napon ingyenesen látogatható.
Az Iparművészeti Múzeumban vasárnap látogatható utoljára a Főúri öltözetek az Esterházy-kincstárból című nagy sikerű kiállítás. A kiállítást családi nappal zárják, melynek során a résztvevők az öltözködéssel, napjaink viseletét színesítő díszekkel foglalkozhatnak, saját ruhatárukat Esterházy-textíliákról kölcsönzött mintákkal díszíthetik. A kiállítás molinója is lekerül az épület homlokzatáról, hogy táskák, kiegészítők készüljenek belőle; így a nap végén az Esterházy-kincsek egy-egy „darabjával” távozhat majd mindenki.
A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum munkatársai a Magyar Kultúra Napján délelőtt a tavaly novemberben megnyitott Tanulmányi raktárban várnak minden érdeklődőt, délután a múzeum állandó és időszaki kiállításában tartanak tárlatvezetéseket.
Jászberényben a Magyar Kultúra Napja tiszteletére a Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria indít egész éves rendezvénysorozatot, amelynek keretében a városhoz szorosan kötődő Hamza D. Ákos filmrendező alkotásit mutatják be. Decemberig havonta egy filmet vetítenek, és a vetítéseket előadásokkal, közönségtalálkozókkal kötik össze. Elsőként január 31-én a Bűnös vagyok című film pereg le Kamarás Gyula, Greguss Zoltán és Mezey Mária főszereplésével. A vetítés előtt tárlatvezetést tartanak a filmrendező munkásságát bemutató kiállításban.