Szakmai és társadalmi szerep
„Év Múzeuma 2011” - jelölt
Szombaton, 2012. május 19-én a Múzeumok Majálisán adják az Év Múzeuma díjat. A jelöltek között szerepel a Bihari Múzeum is.
Magyar Múzeumok Online |
2012-05-14 14:28 |
A Bihari Múzeumot 1974-ben alapították. A kistérség meghatározó kulturális intézménye a város központjában, egy impozáns épületben található. A kis létszámú múzeum munkatársai elkötelezetten valósítják meg a szakmai munka és a társadalmi szerepvállalás lehetőségeit: sokoldalú munkájukkal segítik az intézmény szerteágazó tevékenységét, mind a múzeumban, mind a városban, mind a kistérség településein. A gyűjteményi ismeret és a szakmai sokoldalúság a múzeumpedagógiai programokban is tükröződik. A kiállítás régészeti és a néprajzi egységeiben több interaktív elem is található, ami kiegészül műtárgymásolatokkal, egyszerű, modern és közérthető audiovizuális eszközpalettával.
A múzeum TÁMOP és TIOP pályázatokból jelentős fejlesztéseket hajtott végre: részben az állandó kiállítás megújítását, részben a közönségfogadó és múzeumpedagógiai terek modernizálását. Az akadálymentesítés, az eszközkészlet frissítése, és több szakmai modernizálás alapvetően befolyásolta a múzeum munkáját, eredményeit, társadalmi megítélését. Az új fejlesztések eredménye a példaértékű közönségfogadó tér, a múzeumpedagógiai oktatóterem kialakítása és felszerelése.
A tudományos munka nyomtatásban megjelenő kiadványai a Bihari Múzeum évkönyve, a Bihari vándortarisznya és a Sárréti kurrentáló könyv. Új kiadvány a település helytörténetéről szóló Berettyóújfalu az új kőkortól napjainkig című könyv- és DVD formátumú iskolai oktatóanyag.
A kiállításokhoz, gyűjteményekhez, a terület megőrzendő értékeihez kapcsolódó színes, korcsoportonként változó múzeumpedagógiai programok illeszkednek a múzeum munkájához, a különböző szintű oktatási intézmények programjához. Rövid és hosszú távon egyértelműen látszik, hogy a múzeumi programok segítik az oktatást: a történelem, a hagyományok, a természeti értékek élményszerű megismertetését, a többletinformáció iránti igény kielégítését, vagy akár a hátrányos helyzetű diákok tanulását.
A múzeum része a város életének, a múzeum társadalmi kapcsolatrendszere mintaszerű, a programok elsősorban a helyi közösséget szólítják meg. Számos civil szervezet kapcsolódik a múzeumhoz. A múzeum infrastrukturális fejlődésének is meghatározói voltak az elmúlt években a civil támogatók, mindenek előtt a Bihari Múzeumért Alapítvány és a Bihari Múzeum Baráti Köre.
Fotó: Szűcs Endre