Az interaktív zebra – a Vasarely Múzeum meglepetése

Múzeumok anyaszemmel

Decemberben az óbudai Fő tér korcsolyapályájáról érkeztünk a múzeumba, márciusban a Zebra Műtermi Napra jöttünk. Mekkora változás!

Gyenes Zsuzsa 2011-04-01 19:16
Cikk küldése e-mail:

Akár hó és jég, akár napsütés, a múzeumot babakocsival nem egyszerű megközelíteni. Magáról az épületrőlsem mondható el, hogy akadálymentes: a kiállítótér kétszintes, az emeletre lépcső vezet fel, lift pedig nincs. Ezt leszámítva azonban a múzeum programtól függetlenül gyerekbarát: nagy terek, nagy alkotások, és főképp kedves (feltételezhetően gyakorló nagymama) teremőrök.
Azon a bizonyos decemberi vasárnapon a múzeum minden munkatársa velünk foglalkozhatott (nem feltétlenül jó érzés...), a márciusi programon viszont rajtunk kívül még 275 látogató töltötte meg élettel a Zichy-kastély hajdani istállójának épületét. A babakocsiban fekvő csöppségtől a szépkorú hölgyig minden korosztály képviseltette magát, és aki már képes volt rá, alkotott. Öröm volt nézni a kamasz lányaival a rajzolásban elmélyült anyukát, megélni a pillanatot, amikor az óvodás unokát kísérő nagypapa maga is alkotni kezd.

Az alkotás öröme

 Múzeumlátogatóként nagy kihívás volt számomra, hogy lehet az absztrakt műveket „megmagyarázni” a gyerekeknek. Márciusban jöttem rá: csinálni kell. Ahogy a gyerekek maguk is alkotóvá válnak, észrevétlenül sajátítják el és értik meg a művészeti nyelvet. A szervezők tehetségét dicséri, hogy nemre, korra, tehetségre, előképzettségre való tekintet nélkül mindenki megtalálhatta azt a feladatot, amit sem „cikinek” nem érzett, sem megvalósíthatatlanul nehéznek. És itt nem kell nagy dolgokra gondolni: elég egy fekete lap, egy fehér ceruza vagy ezüst toll, esetleg egy vonalzó, és máris indulhatnak a vonalak. Egy másik asztalon a fekete lap szövőkeretként szolgál, amelybe a fehér papírcsíkokat szövik. A falon két, hatalmas képkeret, melyből szögek állnak ki, alatta egy-egy kosárban fekete és fehér vagy színes pamutgombolyagok. Már az ötlet maga örömet okoz: ennyire egyszerűen lehet szépet, izgalmasat – kiállítási tárgyat készíteni.

A nagyobbak körében a térbeli tárgyak készítése lesz nagy siker. Egyre több párnát kell hozni, hogy a földön ülve mindenki elférjen, és hurkapálcikákból és hajlékony műanyag csövekből valami egészen egyedit alkosson. Akiknek ehhez nincs kedvük, átlátszó lapokból vagdosnak formákat, amelyeket színes ragasztószalaggal rögzítenek: ezek is háromdimenziós alkotások.

A tevékenykedőket három múzeumpedagógus és öt önkéntes segíti, de sok lehetőséggel egyedül is elboldogulnak. Vászontarisznyák lógnak a falon, rajtuk korosztályi ajánlás, bennük játékok, kreatív feladatok leírása és kellékei.

Figyeld meg, valósítsd meg!

Juhász Litza múzeumpedagógus, a Zebra Műtermi Napok és az interaktív kiállítótér megálmodója elárulja, fontos céljuk volt, hogy a kerületben lakókat a Vasarely Múzeummal, a Szépművészeti Múzeum óbudai filiáléjával megismertessék. És ha már idejönnek (szinte az összes látogató kerületi lakos), ne csak a tevékenységgel legyenek elfoglalva, hanem a kiállítást, a kiállított műveket is megismerjék. Ezért aztán a feladatok jó része egy-egy műalkotásból indul ki. Ehhez a műalkotás mellé, térbeli alkotások köré a földre írtak megfigyelési javaslatokat. És valóban: a feliratoknak megfelelően valaki mindig ott áll, vagy éppen guggol – és megfigyel.

 Juhász Litza 12 éve tart múzeumpedagógiai foglalkozásokat. 12 éve szeretne interaktív kiállítást létrehozni, de ehhez neki tanulnia kellett, a múzeumoknak pedig nyitniuk. A Vasarely Múzeum új igazgatója, Imre Györgyi adta meg a lehetőséget: a múzeum földszinti terme (és idővel majd az egész múzeum) interaktív kiállítótér lesz: a Zebra-napokon használt tarisznyák és az alkotáshoz szükséges asztalok is itt maradnak.

Múzeum, múzeumpedagógus – kitűnőre vizsgázott. Aki erről személyesen szeretne meggyőződni, április 3-án megteheti. A félév utolsó Zebra Műtermi Napján a térbeli illusztrációk és a vonalak után a színek kapják a főszerepet. A szervezők természetesen új alkotásokkal, új játékokkal, új feladatokkal várják az érdeklődőket. A foglalkozásokba 10 és 13 óra között bármikor be lehet kapcsolódni, a belépés ingyenes, az elkészült alkotások hazavihetők.

Még több információ: a múzeum honlapján

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...