Bor, sajt és művészet

A bor művészete

Borszerdák júliusban a Magyar Nemzeti Galéria panorámateraszán: négy szerda, négy borvidék, négy különféle tematikájú program a szárnyasoltároktól a kortárs művészetig.

2012-07-01 14:04
Cikk küldése e-mail:

A magyar művészet legnagyobb gyűjteménye, Magyarország legszebb fekvésű múzeuma, a Magyar Nemzeti Galéria egyedülálló programot ajánl a kiváló magyar borok megismeréséhez. Ki ne érezte volna egy-egy izgalmas korty közben, hogy a bornak képe, hangja van? Nem érezzük-e egy-egy remekmű láttán, hogy a színek, formák harmóniája ízélményeket hív elő bennünk? Középkori szárnyasoltárok évszázados csendjében hosszan érlelt, aprólékos gonddal készített kézműves borok íze jelenik meg. A barokk kor csendéletei komoly kolostorok megszentelt borait kívánják. Az impresszionizmus világa derűs, világos ízeket idéz, Csontváry súlyos és ragyogó színeit pedig szépen egészíti ki egy mély vörösbor gazdag és sokrétű ízvilága.  A jó bor kulturális élményt is jelent. Eger, Pannonhalma, Villány, a Balaton ízei mellett hangok, képek villannak föl, hiszen a szép bor maga is egy szellemi kaland. Erre a szellemi kalandozásra hívja a Galéria az érdeklődőket az egyes borvidékek ízvilágához, hangulatához, kultúrájához kapcsolódó tematikus tárlatvezetésekkel és zenei programmal.

A második alkalomra most szerdán (július 11.) kerül sor. A Borszerda vendége Villány: Magyarország legdélebbi fekvésű borvidéke, a mediterrán ízek és hangulatok területe. Ha a táj festészeti megfelelője után kutatunk a szelíd és derűs nagybányai impresszionizmus napfénytől izzó alkotásai juthatnak az eszünkbe. Ehhez kapcsolódik a meghirdetett tárlatvezetés is, középpontban a napfénnyel: a magyar impresszionizmus festészetével, azaz Ferenczy Károllyal és pályatársaival. A Borszerda vendégei a Sauska Pincészet borait kóstolhatják, amit a Bükki Sajt különlegességei egészíthetnek ki, a zene pedig Szűcs Gabi Summer swingje lesz. Részletes program és információ ITT olvasható.

A művészet temploma és a templom művészete

Hogyan viszonyulunk manapság egy szakrális tárgyakból álló gyűjteményhez? Mit érzünk, mit gondolunk, mikor a budai trónteremben a késő középkori szárnyas oltárokat megpillantjuk?

2012. január 01. Kocsis Alexandra

Az egyesítésről, harag és elfogultság nélkül

Merre tovább, múzeumok?

A Merre tovább, múzeumok? című szakmai beszélgetés alkalmával elhangzott második korreferátum szerkesztett változata. A szerző a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának művészettörténésze, gyűjteményi...

2012. február 02. Vécsey Axel

Merre tovább múzeumok?

Három intézmény, három referátum

Az ELTE BTK Művészettörténeti Intézete "Merre tovább, múzeumok?" címen szakmai beszélgetés-sorozatot indított. Az országos művészeti múzeumok jelenét és jövőjét taglaló sorozat 2012. január 25-én...

2012. február 02. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...