Merre tovább múzeumok?

Három intézmény, három referátum

Az ELTE BTK Művészettörténeti Intézete "Merre tovább, múzeumok?" címen szakmai beszélgetés-sorozatot indított. Az országos művészeti múzeumok jelenét és jövőjét taglaló sorozat 2012. január 25-én indult.

Magyar Múzeumok Online 2012-02-03 13:01
Cikk küldése e-mail:

 − Az évek óta zajló vita most csúcsosodott ki, és sajnálatos módon igencsak elmérgesedett. Az elmúlt hónapok eseményei hihetetlen érzelmeket, indulatokat váltottak ki, amelyek zavarják a tisztánlátásunkat. Ilyen komplikált ügyet, ennyi indulattal nem lehet áttekinteni! Jó volna, ha a mai vitát megfosztanánk a személyes és a politikai motivációktól. Próbáljuk a szakmai kérdéseket megvitatni, a mások helyzetébe belehelyezkedni! – javasolta Rényi András, a Művészettörténeti Intézet igazgatója, aki azért szólította meg és hívta egybe az érdeklődőket, hogy a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria összevonásával és a gyűjtemények egyesítésével kapcsolatos nyilvános szakmai diskurzust elősegítése.

A rövid idő alatt megszervezett konferencia ígéretesen indult, hiszen ritkán látott tömegben jelentek meg a szakma képviselői. Hogy mekkora igény van az ilyen jellegű nyilvános párbeszédre, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a részvevők között nemcsak művészettörténészekkel, hanem valamennyi múzeumi szakterület munkatársaival találkozhattunk. Azaz, ma már nincs olyan múzeum, gyűjtemény, ahol, és feladat, amellyel kapcsolatban nem vált alapkérdéssé: merre tovább, múzeumok?

Ahogy Rényi András rövid bevezetőjében fogalmazott, a magyar művészettörténész szakmának jót tesz a két országos művészeti múzeum összevonásáról kibontakozó vita, hiszen a terület képviselői régóta halogatják a vitákat. Kérdés azonban, kellően nyitottak és felkészültek vagyunk-e a történésekre?

Hogy a válasz pozitív irányban mozdulhasson el, a Művészettörténeti Intézet három hozzászólót kért fel, hogy fogalmazzák meg a témával kapcsolatos álláspontjukat, kérdéseiket, elképzeléseiket. Annak érdekében, hogy az ekkor elhangzott referátumok bárki számára elérhetők, továbbgondolhatók legyenek, és további szakmai diskurzusok számára alapul szolgáljanak, a Magyar Múzeumok Online egészében közli az előadások szerkesztett szövegét:

Róka Enikő, Magyar Nemzeti GalériaMúlt, jelen és jövő
Vécsey Axel, Szépművészeti MúzeumAz egyesítésről, harag és elfogultság nélkül
Endrődi Gábor, ELTE BTK Művészettörténeti Intézet
Az elvszerű tapintatról

A beszélgetés január 25-én ezzel nem ért véget, a hosszúra nyúlt referátumokat követően Szentesi Edit művészettörténész (MTA Művészettörténeti Kutatóintézet) beszélgetett dr. Baán Lászlóval, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójával, majd elkezdődött a már érzelmeket sem nélkülöző plenáris vita. A Művészettörténeti Intézet munkatársainak és hallgatóinak köszönhetően a beszélgetés leirata teljes egészében olvasható lesz hamarosan az intézmény blogján.

Addig is, némi támpontot nyújt a RevizorOnline összefoglalója: FAIT ACCOMPLI? Szakértők a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria összevonásáról.

Magyar Nemzeti Galéria – múlt, jelen és jövő

Merre tovább, múzeumok?

A Merre tovább, múzeumok? című szakmai beszélgetés alkalmával elhangzott első korreferátum szerkesztett változata. A szerző a Magyar Nemzeti Galéria tudományos titkára.

2012. február 02. Róka Enikő

Az elvszerű tapintatról

Merre tovább, múzeumok?

A Merre tovább, múzeumok? című szakmai beszélgetés alkalmával elhangzott harmadik korreferátum szerkesztett változata. A szerző az ELTE BTK Művészettörténeti Intézet tanársegédje.

2012. február 02. Endrődi Gábor

Az egyesítésről, harag és elfogultság nélkül

Merre tovább, múzeumok?

A Merre tovább, múzeumok? című szakmai beszélgetés alkalmával elhangzott második korreferátum szerkesztett változata. A szerző a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának művészettörténésze, gyűjteményi...

2012. február 02. Vécsey Axel
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...