Egy, két, há és
Programok hétvégére
Gödőllő, Győr, Sopron, Szeged és Budapest. Csak győzzük energiával. Sokféle és sokszínű, úgy hívják: múzeum.
Magyar Múzeumok Online |
2012-11-23 08:13 |
A globális felmelegedés változatos hatásait bemutató nemzetközi fotókiállítás látható Győrben a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Karán. A külföldi alkotók fotói a világ különleges természeti szépségeit tárják az érdeklődők elé Kanadától Tanzániáig, Grönlandtól Peruig, és képet adnak azokról a kedvezőtlen folyamatokról, amelyeket az éghajlatváltozás generál: a fotók dokumentálják az erdőirtást a perui Andokban, az elsivatagosodást Mexikóban, a pusztító bozóttüzeket Dél-Afrikában, az esővízgyűjtést Malin. A különleges fotóanyagot a Reflex szlovákiai partnerszervezete állította össze. A magyarországi kiállítás-sorozat első helyszíne Győr, ahol január 4-ig látható a tárlat. A vándorkiállítást a tervek szerint jövőre Nyíregyházán és Veszprémben is bemutatják.
Pannóniai Matiné címmel iskoláskorú gyerekek és szüleik részére családi napokat rendeznek Gödöllőn, a Régészeti Raktárbázisban szombaton, vasárnap pedig római kori kalandtúrán vehetnek részt a Soproni Múzeum - Fabricius-házban Sopronban. A színészek és jelmezek segítségével Marcus Aurelius császár kora elevenedik meg, az interaktív műsor résztvevői játszva ismerkedhetnek meg a korabeli szokásokkal, tárgyakkal. A bátrabbak helyi színészekkel, sportolókkal, zenészekkel mérkőzhetnek meg. Gödöllőn a Talamba együttes és a Gödöllői Bikák futsal-csapat, míg Sopronban az Uniqa Euroleasing Sopron női kosárlabdacsapat játékosai és a Soproni Petőfi Színház művészei vesznek részt az ókori játékokból összeállított vetélkedőn. Az egész napos ingyenes programot rejtvények, játékok és kézműves foglalkozások színesítik. A rendezvény a Szépművészeti Múzeum és a Nagyszombati Egyetem (Trnavská Universitá v Trnave) Határtalan antikvitás című múzeumpedagógia programjának szervezésében valósul meg.
Változatos programokkal várja az érdeklődőket a szegedi Móra Ferenc Múzeum pénteken, az idei múzeumi őszi éjszakán. Az ekkor megnyíló, az elmúlt másfél évtized nagyberuházásaihoz kapcsolódó ásatások eredményét bemutató Megmentett örökségünk című vándorkiállításon egy honfoglalás kori ezüst ékszert is bemutatnak, amelyre egy internetes aukciós portálon bukkantak a közgyűjtemény munkatársai. A honfoglalás kori tárgyra még az 1950-es években bukkantak rá csengelei földmunkák közben. A korong évtizedekig egy fiókban lapult, majd egy tanya lebontásakor került elő ismét 2012-ben. Az örökösök az egyik internetes aukciós oldalon kínálták eladásra a tárgyat, az oldal hozzászólásaiban többen értesítették a tulajdonost, hogy régészeti leletről van szó, amelynek kereskedelme itthon törvénybe ütközik. A tulajdonos levette a hirdetést, majd átadta a korongot a Móra múzeum régészeinek, akik restaurálták a 10. századból származó, életfa motívumot ábrázoló, rendkívüli aprólékossággal megmunkált műtárgyat. A szervezők további különleges programokra invitálják a vendégeket: a múzeum természettudományi és néprajzi látványraktárát zseblámpás túrán fedezhetik föl az érdeklődők. A vendégek betérhetnek az igazgatói irodába, ahol Móra Ferenc íróasztalát és a szoba emblematikus berendezési tárgyait Fogas Ottó múzeumigazgató mutatja majd be, és az igazi gyöngyszemnek számító múzeumi könyvtárat is megcsodálhatják a látogatók. A Kass Galériában a kortárs magyar fotóművészet egyik legjelentősebb alakja, Eifert János mutatja be nézni, látni és láttatni tanító Képírás - Fotóakadémia című kötetét.
Fotó: Kuklis István
Mátyás Zoltán, a világkerülő kerékpáros képes élménybeszámolót tart nem mindennapi utazásáról 2012. november 24-én 11 órától, szombaton a Közlekedési Múzeumban. Az Indonéziában vett olcsó, hosszabb túrákra nem ajánlott kerékpárral 2012 áprilisában – minden előzetes edzés nélkül - indult el, hogy Thaiföldön, Nepálon, Indián, Cipruson, az európai kontinensen keresztültekerve, az USA-ban New Yorktól Atlantáig biciklizzen, 135 nap alatt összesen 9900 kilométert tekerve. Onnan repülővel még visszavitte megmutatni az indonéz kerékpárboltba az addigra igen megviselt, de működőképes kerékpárját, amit most szeretettel átad a Közlekedési Múzeumnak.
A londoni olimpia emlékezetes pillanatait, magyar vonatkozású sikereit megörökítő fotókból nyíltkiállítás címmel a Magyar Nemzeti Múzeumban. A múzeum és a Digitális Fotó Magazin által rendezett tárlat Balogh László (Reuters), Beliczay László, Illyés Tibor, Kollányi Péter, Kovács Anikó, Kovács Tamás (MTI/MTVA); Huszti István (Index), Tuba Zoltán (Origo), valamint Szalmás Péter (Népszava) mintegy 80 nagyméretű fotóját vonultatja fel, 106 képpel pedig kivetítve találkozhatnak a látogatók 2013. január 13-ig, majd a tervek szerint többek között Sárospatakon és Esztergomban rendeznek belőlük tárlatot. A kiállítással egy időben nyílt meg az MNM további relikviákkal bővített, Ötkarikás magyarok című olimpiatörténeti tárlatának megújított változata.
fotó: Index
A Néprajzi Múzeum ezen a hétvégén rendezi virágkötészeti pályázattal, kiállításokkal és bemutatókkal színesített hagyományos adventi programját, a szokásoknak megfelelően lesz virágkötészeti megmérettetés diákoknak és a virágkötő szakmának, továbbá adventi képeslap-készítő műhelyükben ragasztott, festett, linó- és papír nyomatok, térbeli üdvözlőkártyák készítését lehet gyakorolni. A programot népi- és iparművészek, kézművesek bemutatója és vására kíséri.
A Petőfi Irodalmi Múzeum – Kassák Múzeumában péntek estétől látható Jeremy Deller: Az orgreave-i csata (Ki egyet sért, mindenkit sért), 2001 c. 62 perces videója. A mű az 1984-es angliai bányász-sztrájkok egyik sorsdöntő eseményét rekonstruálja a korabeli résztvevőkkel. Ez az alkotás képviseli Nagy-Britanniát a 2013. évi 55. Velencei Biennálén.Ekkortól látható a Design! Red dot díj 2012 nyertes arculati elemek kiállítása is.Mindkét kiállítás a 20!2 KASSÁK ÉV rendezvénysorozat része és 2013. március 3-ig látogatható.
Fotó: Martin Jenkinson
És ha már Óbudán járnak, ki ne hagyják a Vasarely Múzeumban frissen megnyílt Párhuzamos kiállítást, Kör és négyzet alcímmel Gál András és Robert Schaberl nagyméretű műveiből.
Egy, két, há ...ÉS Mozogj! Hallgass! Figyelj!
A Ludwig Múzeum családi délelőttjének rendkívüli kiadásában a múzeum három szintjén, nyolc helyszínen, különböző foglalkozásokkal várják a családokat az aktuális kiállításokhoz kapcsolódóan: Lakner Antal: Munkaállomás, Válogatás a Ludwig Múzeum gyűjteményéből , A hang szabadsága. John Cage a vasfüggöny mögött
EGY Játékos testmozgató ötletek (mozdulatlan utasoknak), ahol olyan eszközöket készítenek, amelyek izmainkat erősítik, nyújtják, és amelyeket mások nyugalmának megzavarása nélkül használhatunk, akár utazás közben is. Hulladék vagy szemét? - Ismeretterjesztő feladatok a szelektív hulladékgyűjtés, a takarékos energiafelhasználás témakörében. KÉT Dobókocka-kotta - Mi az a kotta? Mire jó? Most mindenki elkészítheti saját kottáját egy dobókocka segítségével, és a született dallamot elénekelheti. Újrahangolt fülek - Tam. Bam. SSSddrrr. Mindennek van saját hangja, csak nem mindet ismerjük! Ehhez élesítik most a füleket, és keresik a hangokat. A véletlen képeit készítik el bekötött szemmel. HÁ Anyagátfordító - Rengeteg tárgy van az életünkben, és megszoktuk, hogy ezek a tárgyak olyan anyagból készülnek, ami a használatukhoz a legjobban megfelel. Csákány István műve kapcsán sok tárggyal lehet találkozni, melyek mind ugyanabból az anyagból készültek. De mi ez az anyag? Fessünk máshogy! - Pablo Picasso és Keserű Ilona egy-egy képe kapcsán mindenki megfestheti saját képét
Lugosi Lugo László: John Cage, Szombathely, 1986 © Lugosi Lugo