©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Műtárgyak közelebbről


Több ezer szecessziós műtárgyat digitalizálnak az Iparművészeti Múzeumban, és befejeződött a győri Patkó Imre Gyűjtemény kiállítóhelyének informatikai fejlesztése.

Szerző: MTI | Forrás: | 2013-09-19 13:25:31

Európai hírű szecessziós gyűjteményének mintegy 1000 kiemelkedő jelentőségű darabját, valamint az intézmény adattárában található szecessziós rajzok, tervek és kisnyomtatványok jelentős részét digitalizálja, majd teszi később elérhetővé az interneten az Iparművészeti Múzeum a Partage Plus elnevezésű, nemzetközi digitalizálási projekt keretében.

A másfél éve futó projekt célja a résztvevő országok és gyűjtemények szecessziós emlékeinek digitalizálása, és az eredmények közzététele az Europeana portálon keresztül. A projekt az EU támogatásával folyik, összesen 23 európai intézmény részvételével. A 24 hónapos futamidejű projekt keretében a résztvevők összesen mintegy 75 ezer digitális felvételt fognak az Europeana rendszerébe feltölteni, részletes és egységes szemléletű leíró adatokkal.

A magyar múzeum összesen 4000 műtárgyat digitalizál a projekt keretében, valamint a magyar szecessziós építészet csaknem 90 kiemelkedő emlékét is dokumentálják: az intézmény adattárában található archív felvételek, valamint a projekt keretében készülő új fotók segítségével.
A kiállítótér összesen 6200 rekordot szolgáltat 2014 márciusáig a Europeana portál (europeana.eu) számára, de az első év során elvégzett munkák eredménye már elérhető az Iparművészeti Múzeum gyűjteményi adatbázisában.
A Partage Plus projekt keretében összesen mintegy 2000 tárgy 3D-s szkennelésére is sor kerül, ezek 3D modellje is elérhető lesz az online vállalkozás eredményeként. Az Iparművészetiben ez év szeptemberében a kiemelt műtárgyak közül csaknem 200 darabról készül 3D virtuális modell. Kiemelkedő jelentőségű, hogy a programban számos magyar tárgy feldolgozására is sor kerül, így számos elsőrangú szecessziós Zsolnay kerámia is hozzáférhető lesz körbeforgatható virtuális modell formájában.
A 3D szkennelést a német Steinbichler cég végzi minden partnerintézményben, hordozható lézerszkenner segítségével. A lézerszkenner tökéletes pontossággal veszi fel a tárgyak méreteit, és egyben a tárgy felületére, színeire vonatkozó adatokat is feldolgozza. Az így elkészült virtuális modell számos muzeológiai feladathoz felhasználható. A modellek egyszerűsített változata interaktív PDF fájlok formájában az interneten is elérhető lesz.

A Partage Plus projekt európai népszerűsítését az Iparművészeti Múzeum koordinálja, és a múzeum működteti a projekt angol nyelvű közös honlapját is.

 

A 11,5 millió forintnyi uniós forrással támogatott projekt keretében a kiállításnak helyet adó Vastuskós ház minden szintjére információs pultokat telepítettek. Ezek segítségével szerezhetnek a tárlókon feltüntetetteknél bővebb információt a tárgyakról az érdeklődők. Ez a lehetőség azt a problémájukat is megoldotta, hogy a rendelkezésre álló hely véges volta miatt nem tudtak minden olyan tárgyat kiállítani, amely közérdeklődésre tarthat számot.
A játékmodulok pedig abban is segítenek, hogy a fogyatékkal élők interaktív programok révén ismerkedhessenek a gyűjteménnyel, amelynek nehezen megközelíthető helyiségeit például gömbpanoráma segítségével teszik "bejárhatóvá" a mozgáskorlátozott látogatók számára.
A gyűjtemény a városban élt és alkotott Patkó Imre külpolitikai újságíró hagyatéka.

Kapcsolódó cikkek:
Látható: nemzeti digitális archívum
Két nap a digitalizációról
A mindent átölelő digitalizáció

Cimkék:
informatikai fejlesztés, digitalizálás, műtárgyak

    Muzeumok.hu Rss betöltése...