©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Éjjel-nappal Iparművészeti


A Google Art Project-ben megtalálható magyar múzeumok közül az Iparművészeti Múzeum elsőként bővítette Street View technológiával online kiállítását, így mostantól éjjel-nappal nyitva áll a világ internetezői előtt.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-10-09 13:15:36

Az Art Project a Google Kulturális Intézetének kezdeményezése, célja, hogy megőrizze és mindenki számára néhány kattintással elérhetővé tegye a világ kulturális kincseit. Az ArtProject.com-on elérhető weboldal segítségével a világ múzeumai a lehető legszélesebb közönségnek mutathatják meg gyűjteményeiket méltó online környezetben. A mindössze két éve megnyílt globális virtuális kiállításban már megtekinthető az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti Múzeum, és a Petőfi Irodalmi Múzeum válogatott gyűjteménye. Most az Iparművészeti Múzeum online kiállítása Street View technológiával és egy műtárgy gigapixeles felbontású, szabad szemmel nem látható részleteket is megmutató fotójával gazdagodott. A magyar múzeumon kívül világszerte több mint 30 intézmény több mint ötezer műtárgyával bővül az online kiállítás. Az Art Projectben kiállító országok száma így mára meghaladja a 40-et, az intézmények száma 300 fölött jár, és az internetezők több mint 48 ezer művet nézhetnek meg az online virtuális múzeumban.

 

A Street View technológiát az Iparművészeti Múzeum az elsők között hívta meg magához Magyarországon. Ezért az országban itt vetették be először a “Musem View”-t, azaz az utcákat 360 fokos panorámaképek segítségével bemutató Street View múzeumokra szabott változatát. Ennek a technológiának köszönhetően az Iparművészeti Múzeumba lépve úgy lehet végigsétálni a műalkotások mellett, mintha a múzeumban lennénk. Le- és felnézve, jobbra, balra fordulva bárki megcsodálhatja az épület különlegességeit, az üvegcsarnokot, és a Budapestet bemutató útikönyvekben rendszeresen szereplő különleges színes felülvilágítót is. A kiállítási tárgyakra rá is lehet közelíteni, így minden apró részletüket alaposan szemügyre lehet venni. Az online bejárható magyar kulturális intézmények, turisztikai látványosságok és történelmi emlékek sora a most zajló Street View fotózás eredményeként néhány hónapon belül újabb helyekkel gazdagodhat.

 

Az Art Project a kultúrakedvelők mellett a diákok és pedagógusok számára is ideális eszköz. Ők az órai munkában használhatják, a beépített eszközöknek köszönhetően a honlap segítséget nyújthat közös projektekhez és a tananyag összeállításához.

 

A Street View technológiával bejárható a múzeum állandó kiállítása, a Bigot-pavilon és az épület sokak szerint legszebb részei. Az állandó kiállítás az Iparművészeti Múzeum gyűjteményének történetét mutatja be. A szecessziós építészeti elemekből – falburkolatokból, kandallókeretekből, plasztikus díszű oszlopokból – összeállított Bigot-pavilont 1900-ban a párizsi világkiállításon vásárolta a múzeum akkori főigazgatója. Több mint száz évvel ezelőtt a párizsi világkiállítás vendégei láthattak utoljára.

 

A „Museum View” mellett a 7 milliárd pixel felbontású gigapixeles technológia is megérkezett az Iparművészeti Múzeumba. Az így készült fényképen a múzeum legszebb pre-reneszánsz falikárpitját, Jan van Roome “Jézus születése” című közel 500 éves művét lehet szabad szemmel nem látható részletességgel, akár szálanként tanulmányozni.

 

„A technológia fejlődése eddig soha nem tapasztalt módon könnyíti meg a kulturális értékek megőrzését és megosztását a világgal. Ma már bárhol is tanul a diák, az iskolapadból járhatja be a világ legnagyobb múzeumait” – mondta Schuster Richárd, a Google kommunikációs menedzsere. „A Google a technológiát biztosítja, a múzeumok műkincseikkel és szakértelmükkel járultak hozzá a virtuális kiállításhoz, ők töltik ezt olyan tartalommal, amire internetezők milliói kíváncsiak.”

 

„A budapesti Iparművészeti Múzeum üdvözli a Google kezdeményezését, amellyel az emberiség művészeti és kulturális örökségének legjavához saját eszközeivel is közel szeretné hozni a közönséget, élményhez szeretné juttatni és gazdagítani akarja az embereket” – mondta dr. Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója. „A Múzeum örömmel csatlakozik ehhez a programhoz 103 remekművének nagy felbontású digitális képe mellett – új elemként – a Street View technológiával bejárható tereivel, és a gigapixeles felbontásban látható műtárgyával, mivel fontosnak tartja a kultúra technológiai és emberközpontú szempontjainak egyensúlyát. Hasonló megfontolásból nyitottuk meg a közelmúltban a világhálón saját gyűjteményi adatbázisunkat, amelynek folyamatosan bővülő szolgáltatásán keresztül jelenleg 3000 alkotás adatai és reprodukciói érhetők el.”

 

A művészet népszerűségét az interneten jól jelzi, hogy az Art Project Google+ oldalát már több mint 6 millióan követik, azokat pedig, akik gondolataikat azonnal megosztanák másokkal, az Art Project oldalba is beépített ingyenes, akár 10 személyes videocset, a Google+ Hangouts várja. Ezt a videocsetet élőben közvetített virtuális tárlatvezetésekre is használják. Az Art Talks néven indított ingyenes beszélgetéssorozatba az Art Project Google+ oldalon bármikor be lehet kapcsolódni. Ennek segítségével a világ vezető múzeumaiban dolgozó elismert szakértőknek tolmácsolásában ismerhetik meg az emberiség történetének legfontosabb kultúrkincseit.

Kapcsolódó cikkek:
ArtDeco21
A mindent átölelő digitalizáció
A ládák fogságában

Cimkék:
google art project, iparművészet, digitalizáció

    Muzeumok.hu Rss betöltése...