Közös kincsek a Dunából

EGYÜTTMŰKÖDÉS

Szlovák és magyar általános iskolások táboroztak annak a projektnek a keretében, melynek hazai szakmai hátterét az esztergomi Duna Múzeum biztosította.

Bárd Edit 2013-08-16 22:37
Cikk küldése e-mail:

A Szlovákia – Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében, a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség (SEA), a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) Budapest XXIII. Tankerülete és a Nemzeti Környezetügyi Intézet (NeKI) együttműködésével 2012 októberében indult a Duna kincsei az általános iskolákban a jövő generációiért című projekt. Ennek során először a szlovák partner és a NeKI szervezetéhez tartozó Duna Múzeum munkatársai Közös értékgyűjteményt állítottak össze a Duna szlovák-magyar közös szakaszának történeti, természeti, kulturális és vízgazdálkodási értékeiből, hogy a projektben résztvevő iskolák pedagógusai ennek alapján minél színesebben, lehetőleg több tantárgyhoz és témához kapcsolva tudják bevonni az oktatásba a Dunához kötődő ismereteket. Az Értékgyűjtemény anyaga és más jó példák megismerése alapján az öt hazai – soroksári – és öt szlovákiai iskola pedagógiai programjának felülvizsgálata is megtörtént, az új módszertani ötleteket pedig szlovákiai és magyarországi táborokban a gyakorlatban is kipróbálhatták a pedagógusok.

 

A hazai táborok eredetileg a Duna partján, a szentendrei Pap-szigeten zajlottak volna, ám a június eleji árvíz miatt kicsit magasabbra, a Börzsönybe kellett áthelyezni őket. A vizes és környezetismereti játékok mellett azonban így is volt lehetőség a kulturális értékek megismerésére, a szlovák és magyar diákok mindkét tábor keretében egy-egy napot a szentendrei Skanzenben töltöttek. A múzeumpedagógiai foglalkozást a Duna Múzeum munkatársai tervezték meg és irányították a táboroztató tanárok aktív közreműködésével. A diákok először közösen jártak be egy tájegységet, majd kisebb csoportokban, térkép segítségével egy-egy tájegységben kellett meghatározott épületeket, helyszíneket beazonosítaniuk, és a térképet a megtalált érdekességekkel kiegészíteni. A nyelvileg vegyes csoportok kisebb-nagyobb tanári segítséggel sikeresen oldották meg a feladatot, sokat tanulva a magyar népi építészetről és életmódról.

 

Szlovákiában a nyár végén a Gúta (Kolárovo) melletti erdei iskola volt a táborozók bázisa. Ide, a kis tó partjára a Duna Múzeum munkatársai a hagyományos vízparti életet, a pákászok mindennapjait bemutató foglalkozással érkeztek. A gyerekek gyékényből szitakötőt is készíthettek, ami nagyon inspirálóan hatott rájuk; rögtön körbejárták a tábor területét, és az ott gyűjtött természetes alapanyagokból próbáltak a pákász-eszközökhöz hasonlókat készíteni. Délután a gútai hajómalom mellett a gabonafajtákkal, a vízimolnár mesterségével ismerkedhettek meg a diákok, a maguk őrölte lisztből pedig este süteményt is sütöttek.

 

A táborok tapasztalatai alapján a projekt keretében még módszertani kézikönyv és különböző – az iskolai oktatásban és az iskolán kívüli szervezett tanulásban egyaránt hasznosítható – feladatlapok készülnek majd.

 

A projekt eredményeiről további információ és az elkészült segédanyagok a projekt honlapjáról tölthetők le.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...