György Péter és Bárd Edit egy asztalnál
BESZÉLGETÉS
Mit jelent számodra a „múzeumi élmény”? Szerinted univerzális vagy szubjektív?
Magyar Múzeumok Online |
2013-12-06 10:21 |
Az ELTE BTK harmadéves muzeológus hallgatói által létrehozott Látszótér elnevezésű beszélgetős estsorozat második felvonásaként a kérdések fő irányvonala ezen kérdések köré formálódik.
Elgondolkodtál már azon, milyen belépni egy múzeumba és egyáltalán milyen érzésekkel távozol onnan? Egy kiállítás látogatása számodra általában ugyanolyan hangulatot ad át, vagy minden egyes alkalommal nyújt valamit, amitől ihleted támad, inspirál?
A kötetlen beszélgetés résztvevői azt próbálják megvitatni, hogy legyen bármilyen hatása a látogatóra egy-egy ilyen intézmények, vajon milyen tényezők alakítják ki ezt a múzeumi élményt, s kinek a felelőssége ez: A nézőé? A kiállított műtárgyé? Esetleg a téré? Ki lesz a főszereplő? Ki lesz az ellenség?
A fentieket azonban árnyékként kíséri e jelenség időbeli alakulása: a jelenkor mindennapjait gyakran a társadalom rohanó életmódja határozza meg, az információáramlás folyamatosan növekszik s ebből kifolyólag annak tempója is változik, hogy a kiállítás látogatói egy műtárgyat miként fogadnak be.
A múzeumok pedig nem tehetnek mást, mint alkalmazkodnak ehhez a sebességhez, s igyekeznek fennmaradásuk érdekében a látogatók minél nagyobb számára összpontosítani. Ennek elkerülhetetlen eredménye az egy-egy „nagy név” köré épített kiállítási koncepció, az interaktív tárlatok furcsa cifraságának növekedése, s hogy mindez számunkra még otthon, a négy fal között is kézzelfogható legyen: a múzeumboltok lehetőséget biztosítanak, hogy hazavihessük saját Klimt reprodukciónkat.
Vajon átalakul vagy megszűnik a múzeum, ahogyan ma ismerjük?
December 10-én, este 18:30-tól a Lámpás Klubban könyvespolcokkal körített félhomályában próbálnak rávilágítani a téma főbb problémáira, melyben ezúttal Bárd Edit muzeológus, a Magyar Múzeumok Online szerkesztője és György Péter esztéta lesznek segítségül. Bővebben itt!