Nem szállítható az Esterházy-gyűjtemény jelentős része

TAKÁCS IMRE NYILATKOZIK

Az Esterházy-gyűjtemény jelentős része nincs szállítható állapotban, ennek ellenére a kulturális kormányzat tavasszal Fertődre kívánja vinni az egész kollekciót - mondta el az MTI-nek lemondása okairól szólva az Iparművészeti Múzeum (IMM) főigazgatója.

MTI 2014-01-27 15:33
Cikk küldése e-mail:

Takács Imre hétfőn tette közzé az emberi erőforrások miniszterének címzett levelét, melyben közli: a tudomására jutott kormányzati szándékok miatt - az Esterházy-kincstár kiragadása az Iparművészeti Múzeum gyűjteményi egységéből, illetve a Kelet-ázsiai Gyűjtemény áthelyezése a Szépművészeti Múzeumhoz - március 25-ével távozik a posztjáról.

 Az Esterházy-kincstár áthelyezéséről 2013 decemberében született kormányhatározat, majd szóbeli tájékoztatást is kaptunk L. Simon László kormánybiztostól, ezért nincs kétségünk afelől, hogy ez valóban végleges döntés - közölte a távozó főigazgató.

Mint hozzátette: nem arról van szó, hogy egy közgyűjtemény nem szeretné elveszteni egyik egységét; az aggályok szakmaiak. "Az Esterházy-gyűjtemény 1945 januárjában súlyos bombatámadás áldozata lett, majd négy évig a budai várbeli Esterházy-palota pincéjében, törmelékek alatt, elázva rohadt. Ezt követően feltárták, az Esterházy család szándékának megfelelően behozták az Iparművészeti Múzeumba, és azóta, a mai napig tartóan restaurálják az erre hivatott szakemberek" - emlékeztetett.

Takács Imre ezeket a tárgyakat "az intenzív osztályon éppen csak stabilizált állapotú betegekhez" hasonlította, melyeket állandóan figyelni kell, ellenőrizni, hogy például az alvó spórák nem "ébrednek-e fel" bennük. Az elmúlt 70 évben az IMM-ben egy olyan muzeológiai háttérapparátus alakult ki, amely garantálja ennek a kincsanyagnak a fennmaradását - jegyezte meg.

A gyűjtemény mintegy 300 tárgyat számlál - közölte a főigazgató, hozzátéve: a pontos számot azért nem lehet tudni, mert egyes tárgyak annyira összetörtek, hogy máig nem sikerült őket azonosítani sem.

Az Esterházy-kincstárban elsősorban textilek, díszfegyverek, ötvösművek, serlegek, kupák találhatók, és számos világritkaság; ilyen például a világon egyedülálló műkincsnek számító, úgynevezett nagy perzsa kárpit, amely a 16. századi perzsa udvarban készült királyi ajándékként.
Ez a 17. századi főúri magyar viselettörténet egyetlen gyűjteménye, amely 21 kosztümből áll, ezen kívül Mátyás király, II. Lajos, Szapolyai János, a Habsburg-uralkodók adományai, a magyar történelem nagy személyiségeinek személyes tárgyai is az Esterházy-kincstár részét képezik - számolt be Takács Imre.

Elmondása szerint a múzeum szakemberei több mint 200 darab restaurálásával már elkészültek, de a munkák befejezéséig még több évre van szükség. A kormánybiztosság ennek ellenére teljesen egyértelművé tette, hogy még tavasszal el kívánja szállíttatni az egész gyűjteményt - fűzte hozzá.

Lemondó nyilatkozatában a főigazgató tiltakozott az IMM Kelet-ázsiai Gyűjteményének a Szépművészeti Múzeumhoz helyezése ellen is.

Az elképzelés először Halász János kulturális államtitkár egyik levelében öltött testet, majd egy szóbeli egyeztetés következett, melynek során Halász János megerősítette ezt a kormányzati szándékot - szólt az előzményekről Takács Imre.

A gyűjtemény kerámiákból, ötvöstárgyakból, bútorokból, textilekből, olyan típusú műtárgyakból áll, amelyeket az Iparművészeti Múzeum gyűjt, és amelyekből semmi nincs a Szépművészetiben - hangsúlyozta.

Az IMM vezetője közölte, jelenleg folyik az előkészítése a mintegy 20 ezer tárgyból álló anyag átadásának: péntekig kell átadni a tárgyak listáját, majd február végéig kell elkészíteni a véglegesítést.

A saját sorsára vonatkozó kérdésre válaszolva Takács Imre elmondta, főmuzeológusi beosztásban folytatná munkaviszonyát a múzeumban.

Lemondott Takács Imre

KÖZLEMÉNY

Takács Imre az Iparművészeti Múzeum főigazgatója közleményben tudatta Balog Zoltán miniszterrel, hogy lemond főigazgatói kinevezéséről.

2014. január 01. Magyar Múzeumok Online

Az Államtitkárság válaszol

SAJTÓKÖZLEMÉNY

Takács Imre lemondására a Kultúráért felelős Államtitkárság sajtóközleményt adott ki.

2014. január 01. Kultúráért Felelős Államtitkárság

A „romlások századának” romlatlan gazdagsága

Főúri öltözetek az Iparművészeti Múzeumban

Az Esterházy-kincseknek, a magyar és az egyetemes kultúra öröksége prominens darabjainak hányatott sors, kalandos megmenekülés és méltó mementó jutott osztályrészül.

2011. április 04. Heilmann Anna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...