|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Gyűjtemények a felhőben
Német fejlesztésre épül az a hazai szoftver, amely országos és helyi múzeumoknak is segíthet gyűjteményük digitalizálásában. A MúzeumDigitár segítségével digitalizált gyűjtemények online kutathatók, nyilvántarthatók és egy átfogó adatbázisba illeszkednek.
Szerző: Fonyódi Krisztián | Forrás: | 2014-02-12 14:18:48
A magyar múzeumok digitalizációja, gyűjteményeik webes publikációja keveset lépett előre az utóbbi években. Ideális esetben az online látogató például a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum weboldalán mozdonyok, motorok, régi gépek között böngészhetne, vagy akár a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum honlapján orvosi és patikai eszközöket nézegethetne. De a forráshiányos múzeumi szférában még a nagy, országos múzeumok sem mind mutatják be és teszik könnyen kereshetővé gyűjteményeik darabjait a weben. A vidéki kisebb múzeumok, illetve tájházak, gyűjtemények anyagai pedig szinte kivétel nélkül csak személyes látogatással ismerhetők meg. A múzeumok már digitalizált, weben elérhető állományainak aggregációja, közös adatbázisba rendezése is késlekedik.
Museum-digital
Jelentősen felgyorsulhat múzeumaink és tájházaink gyűjteményeinek digitalizációja és digitális közzététele a museum-digital szoftver révén, amely a magyar felhasználók számára 2014 januárjától MúzeumDigitár néven vált elérhetővé. A museum.hu portál már majd két évvel ezelőtt beszámolt a német múzeumkutató intézet (IfM) remek fejlesztéséről, amely több szempontból is új lehetőséget jelent múzeumok, köz- és magángyűjtemények számára, hogy bekapcsolódhassanak a digitalizációba és aktív szereplőivé váljanak a webes múzeumi életnek. A német fejlesztésű szoftver három digitalizációs problémára kínál egyidejű megoldást. Ugyanis amellett, hogy a felhasználó intézmények a szoftver segítségével elérhetővé tehetik gyűjteményeik darabjait az interneten, valamint nyilvántarthatják ezeket házon belül digitális formában, a MúzeumDigitár rendszer megoldja az aggregáció problémáját is. Azaz a felhasználó intézmények adataiból közös adatbázis épül, amely lehetővé teszi, hogy a tartalomszolgáltatók egy helyen mutassák be és közös adatbázisban tegyék kereshetővé gyűjteményeiket.
Felhőalapon, licencdíj-mentesen
A magas minőségű, német termékek általában, borsos áruk miatt nehezen elérthetők a magyar felhasználók számára. A museum-digital szoftver fejlesztői jól ismerik a európai múzeumok gyakran igen szűkös anyagi helyzetét. Ezért a piacon lévő, hasonló szoftverek alternatívájaként, egy olyan licencdíjmentes terméket fejlesztettek ki, amely lehetőséget nyújt arra, hogy azok a múzeumok is bekapcsolódhassanak a digitalizációba, melyeknek nincs elegendő anyagi forrásuk költséges digitális közzétételi és nyilvántartó szoftverek és szerverek megvásárlására, illetve a digitalizáció területén szakképzett munkatársak foglakoztatására.
A museum-digital felhőalapú technológiára épül. Rendkívül felhasználóbarát, üzemeltetéséhez csupán egy számítógépre és internetkapcsolatra van szükség. A rendszer a legújabb múzeumi adatcsere szabványoknak megfelelő LIDO kimenettel és bemenettel is rendelkezik, így a rendszerben közzétett adatokat - amennyiben ezt a résztvevő múzeum szeretné - egyéb kulturális platformokon, mint például az europeana.eu-n egyszerűen közzé lehet tenni. A museum-digital rendszert Németországban jelenleg már több mint 260 múzeum használja digitális közzétételre és nyilvántartásra. A német felhasználók száma folyamatosan növekszik. A fejlesztők előrejelzése szerint a német adatbázis 2014-ben több mint tízezer új rekorddal fog gazdagodni, valamint a jelek szerint a kisebb gyűjtemények mellett egyre több megyei szintű múzeum is hamarosan áttér a museum-digital használatára. A tervek szerint elindul a szoftver angol, lengyel és olasz verzióinak készítése is. A német fejlesztésű museum-digital szoftver Európa-szerte alkalmazott megoldássá válhat a következő években.
Magyarul
A museum-digital magyar verziójának (MúzeumDigitár), mint első, idegen nyelvű verzió felhasználói felületeinek fordítása és a magyar rendszer tesztelése 2013 végére fejeződött be. A német fejlesztők licencdíjmentesen a magyar felhasználók számára rendelkezésre bocsájtják a szoftvert, a magyar felhasználók által bevitt adatok tárolására ingyenes tárhelyet is biztosítanak egy Németországban lévő, a legmagasabb adatbiztonsági előírásoknak megfelelő szerverparkban. A MúzeumDigitár teljeskörű rendszertámogatásáról a magyar partner szupport csapata gondoskodik. A magyar felhasználók számára költséget csak a ténylegesen igénybe vett szupport szolgáltatások jelentenek, így az üzemeltetési költségek minimalizálhatók.
A MúzeumDigitár rendszer magyar verziója a www.muzeumdigitar.hu cím alatt érhető el, és egy helytörténeti múzeum anyagán már gyakorlatban meg is tekinthető.
A Promontor-Budafoki Polgárok Gyűjteménye a múzeumdigitár adatbázisában:
• Egy tárgy
• A tárgy nagyméretű nézete (ez a nézet a nagyítóra kattintva tovább növelhető)
• Képeslapok a gyűjteményben - találati lista
• Törley emlékkönyv (1930) képeinek nagyméretű nézete - szüret
Kapcsolódó cikkek:
Nemzetközi szinten is jelentős online adatbázis
Látható: nemzeti digitális archívum
A mindent átölelő digitalizáció
Cimkék: