Régészeti újdonság: honfoglalás kori tarsolylemezekre bukkantak

A Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának munkatársai Rácz Tibor Ákos és Füredi Ágnes vezetésével honfoglalás kori sírokat tártak fel a megye délkeleti részén.

Magyar Múzeumok Online 2011-04-27 15:02
Cikk küldése e-mail:

 A mezőgazdasági munkálatok miatt veszélyeztetett temetőről lakossági bejelentés nyomán szerzett tudomást a területileg illetékes múzeum. Az eddig ismeretlen lelőhelyen a civil bejelentők kezdeményezésének és támogatásának köszönhetően a bejelentést követően április 5. és 8. között valósulhatott meg a néhány napos hitelesítő, leletmentő feltárás. A munkálatok hatékonyságához nagyban hozzájárult a bejelentők és néhány résztvevő önkéntes segítsége.

Három korabeli sír került elő a területen, részben igen figyelemre méltó leletanyaggal. Az egyik sír melléklet nélkülinek bizonyult, egy másikban a halott harcossal együtt temették el nyíltartó tegezét és lószerszámzatát jellegzetes alakú kengyelpárral, valamint csont oldaltagokkal ellátott zablával.

A legkiemelkedőbb leletanyag a harmadik sírból került elő: az eltemetett férfi előkelő rangjára aranyozott ezüst veretes díszöve és tarsolyának fedőlemeze utalt. A sírban ezeken kívül lócsontokat, lószerszámzat és íjászfelszerelés maradványait találták a régészek.

A hiteles körülmények között, szakemberek által feltárt tarsolylemez országosan is kiemelkedő jelentőségű leletnek tekinthető. A Kárpát-medence területén mindezidáig alig két tucat hasonló tárgy ismert, ezeknek töredéke származik megfelelően dokumentált ásatásból.

 

 

 

 

A klasszikus honfoglalás kori motívumkinccsel díszített lemez kompozíciója egyedi, kidolgozása magas színvonalat képvisel. Előkerülése a régió korabeli, eddig kevésbé felismert jelentőségére világíthat rá.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...