©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Témanapok a Ludwigban


Múzeumi szakembereknek szóló képzésével pályázott a Múzeumpedagógiai Nívódíjra a Ludwig Múzeum.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-09-26 13:47:37

A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum küldetésében szerepel, hogy a múzeumnak el kell látnia a kortárs képzőművészet bemutatásával, értelmezésével és a közönség felé történő közvetítésével összefüggő szakmai tevékenység országos szintű koordinációját, különös tekintettel a kortárs művészettel foglalkozó múzeumi szakemberek képzésére és továbbképzésére. Ezért múzeumunk úgy döntött, megalapítja a Ludwig Módszertani Központot, melyet az intézmény múzeumpedagógiai osztálya működtet.

 

 

Az elmúlt évek alatt a Ludwig Múzeum szakmai programjainak kínálata bővült, szerveztek, rendeztek és befogadtak különböző szakmai konferenciákat, előadásokat, a hazaiak mellett számos nemzetközit is. Módszertani központként mindezt a tudást és tapasztalatot összefüggő rendszerré kellett alakítaniuk.

 

A kezdőlökést egy 30 órás képzés megtartására szóló felkérés adta 2013 őszén. Így 2013 decemberében 3M (Múzeum, Művészet, Múzeumpedagógia) címen egy képzőművészeti szakközépiskola 20 tanára három napot töltöttek a Ludwig Múzeumban. Az előadások és a workshopok a múzeum gyűjteményéről, az ott folyó munkáról, szakmai tevékenységről szóltak. A résztvevők megismerkedhettek többek között a múzeum történetével, gyűjteményével, marketingstratégiájával, múzeumpedagógiai alapelveivel. Mindezt játékos módon, relaxációs tornával, kávé és teaszünetekkel.

 

A Múzeumpedagógiai Nívódíj pályázatra beadott témanapok előadásainak alapját ez a 30 órás képzés biztosította. Az egyes napok tematikusan megoszlottak a gyűjteményezés, múzeumpedagógia és a múzeumkommunikáció között.

 

 

A Témanapok a Ludwigban legfontosabb újdonsága, hogy egy országos szakmúzeum a korszerű múzeum számára négy legfontosabb területéről képes releváns ismereteket átadni a magyar múzeumokban dolgozó szakembereknek. A hat tanórás programokban az elméleti előadások mellett szerepet kapnak a problémamegoldásra építő feladatok, az új információkat alkalmazó workshopok. A témanapokon kizárólag a múzeum saját szakmai stábja működik közre. Így az előadásokat valóban olyan emberek tartják, akik elkötelezettek a kortárs képzőművészet iránt, és ismerik egy kortárs művészeti múzeum működését.

 

A témanapok célja a művészeti múzeumokban dolgozókkal való kapcsolatfelvétel, tudásátadás. Kortárs művészeti intézményként a Ludwig főként a speciális kortárs jellegű kérdésekkel foglalkozik, ám témanapok mindegyik területén tudnak általánosan hasznosítható tudásanyagot átadni. Célcsoportjuk így a múzeumi dolgozók széles köre, illetve azon egyetemi hallgatók, akik ebben irányban képzelik el karrierjüket. Céljuk a múzeumi dolgozók közti kapcsolati háló szélesítése is.

 

A témanapokon előadások és workshopok váltják egymást. Állandó elemei a napoknak a kisebb kávészünetek, egy nagyobb ebédszünet, relaxációs torna és a nap végén közös értékelő diskurzus. A témanapokat a lehető legszínesebben igyekeznek szervezni, hogy a résztvevők ne csak előadásokat halljanak, és ne csak egy helyben kelljen végigülniük az egész napot. A programpontok helyszíneit is variálják, a Ludwig Stúdió mellett a kiállítótérbe és a színfalak mögé, raktárakba, restaurátor-műhelyekbe is bemennek a résztvevők. Céljuk, hogy a témanap múzeumpedagógiai élményt is nyújtson, ezért amikor lehetőség van rá, workshoppal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal oldják meg a programpont tartalmának átadását. Ha lehetőség nyílik rá, az éppen nyitva tartó időszaki kiállításokat is megnézik. A szervezők reményei szerint a sikeres témanapok utat nyitnak az akkreditált tanfolyamok elindításához is.

Kapcsolódó cikkek:
Gárdonyi-kuckó
Barátom a múzeum
NAGY KUNSZT

Cimkék:
továbbképzés, kortárs

    Muzeumok.hu Rss betöltése...