Hálózatosodás

BESZÁMOLÓ

A Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozatának éves országos szakmai napját Hálózatosodás címmel tartották meg Bonyhádon 2014. szeptember 18-án, a Völgységi Múzeum és a Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozata szervezésében.

T. Konkoly Lilla 2014-09-30 11:57
Cikk küldése e-mail:

A szakmai találkozó programja a Völgységi Múzeum Tanösvény egy állomásával, a bonyhádi zománcgyárban tett látogatással kezdődött, amelyen a zománcedény-készítés különböző munkafolyamatai mellett az üzemtörténeti kiállítás is megtekinthető volt. A bemutatót követően a Völgységi Múzeum állandó kiállítását tárlatvezetéssel járhatták végig az érdeklődők.

A résztvevőket dr. Égi Csaba, Bonyhád város alpolgármestere köszöntötte, majd a konferencia elnöki tisztét betöltő dr. Deme Péter, a Pulszky Társaság elnöke és dr. H. Bathó Edit, a Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozat elnöke közösen adta át a Poroszlai Ildikó-emlékplakettet az idei év díjazott kismúzeumának. A Poroszlai Ildikó-díj első ünnepélyes átadására 2006-ban, Szászhalombattán került sor, s azóta minden évben a legjobb, szakmai tevékenységében kiemelkedő kismúzeumnak ítélik oda. Az elismerés azzal a feladattal is együtt jár, hogy a következő évi ünnepséget és szakmai napot a korábban kitüntetett múzeum rendezi meg. A díj a szászhalombattai „Matrica” Múzeum és Régészeti Park egykori igazgatójának, a Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozata első elnökének, dr. Poroszlai Ildikónak állít emléket, s idén a tiszaföldvári Tiszazugi Földrajzi Múzeum kapta meg az elmúlt tíz évben végzett kiemelkedő muzeológiai tevékenységéért. A Tiszazugi Földrajzi Múzeum a magyarországi természettudományi muzeológia egyik kiemelkedő vidéki intézménye, szakmai tevékenysége révén nemcsak a város, hanem a kistérség kulturális és turisztikai életének is meghatározó tényezője.

A díjátadót követően a konferencia bevezető előadását dr. Vígh Annamária, az EMMI közgyűjteményi főosztályának vezetője tartotta Te miben segítesz? címmel, a múzeumi hálózat és kapcsolatrendszerek problematikájáról. Ezt követően Havasi Bálint, a balatoni régió tájmúzeumának küldetéséről beszélt, majd Székely Zoltán Egy eltűnt vármegye múzeuma: a Hansági Múzeum és feladatrendszere címmel tartott előadást. A délelőtti ülést Bogyóné Samu Hajnalka beszámolója zárta, aki a marcali múzeum sokszínű programkínálatát mutatta be.

A konferencia délutáni ülésén Prosek Zoltán a Paksi Képtár régiós szerepvállalását ismertette a múzeumpedagógia lehetőségein keresztül, majd dr. Balázs Kovács Sándor tartott előadást a megyei múzeum és a Tolna megyei tájházak, helytörténeti gyűjtemények kapcsolatáról. Végül dr. Szőts Zoltán a Völgységi Múzeum mint tájmúzeum múltjáról és jelenéről, térségben betöltött szerepéről beszélt. A konferencia a kismúzeumok előrelépését célzó szakmai vitafórummal zárult.

Az egynapos program megvalósításához a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület, Bonyhád Város Önkormányzata, a bonyhádi Danubiana Bt., a Koller Panzió, az Interelektronik Kft., a Krisztina Virágház, Réder Virágbolt, Virág, Varázs, Künsztler Virágbolt és Tímer Ferencné Virágboltja nyújtott anyagi támogatást.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...