Iovia látható kincse

Egy sisak története

A „Iovia” nevet viselő késő római kori létesítmény, úgynevezett belső erőd ásatási munkálataihoz 1981-ben fogtak hozzá a régészek.

Pál Roxána 2011-05-15 13:42
Cikk küldése e-mail:

 A Dombóvárhoz, illetve Kapospulához közeli feltárás során számtalan kincs került felszínre, azonban a legnagyobb horderejű leletre újabb tíz évet kellett várni. Most a régészeti szempontból is kuriózumnak számító sisak „hazalátogatott”.

A történet egészen 1991-ig nyúlik vissza. Az alsóhetényi erőd ásatása során egy igazán különleges és párját ritkító sisak bukkant elő. A rendkívüli lelet rekonstrukciója most Dombóvárra érkezett.
– Egy nagyon különleges késő római kori sisakot hoztam Dombóvárra – kezdett bele a történetbe dr. Tóth Endre régész, a Magyar Nemzeti Múzeum Központi Könyvtárának igazgatója. – Pontosabban egy késő római sisak rekonstrukcióját! Ugyanis az ásatáson, Alsóheténypusztán, az egyik oldaltoronyban még valamikor az 1990-es években találtunk egy összehajtott aranyozott ezüstlemezt. Nagyon sokáig nem tudtuk kibontani, mert a restaurátorok nem mertek vele foglalkozni, aztán végül mégis sikerült. Ekkor kiderült, hogy egy vassisakról lefejtett aranyozott ezüstlemezről van szó. Ezt a késő római tiszti sisakot, amely valószínűleg vagy csata, vagy baleset következtében összetört, ellopták. Lefejtették a vasról az aranyozott ezüstöt, és aki elorozta, eldugta a fal repedésében. Aztán valószínűleg vele is történt valami, így nem tudta előszedni a „zsákmányt”. Végül mi találtuk meg. (Olvasd el novellánkat!)

Kincs – aranyból, ezüstből, monogrammal

Az előkerült kincset dr. Kocsis László – aki többek között késő római fegyverekkel is foglalkozik – restauráltatta.
„Az aranyozott ezüstlemezek széthajtogatása során elsőként egy rendkívüli lemeztöredék került a szemünk elé, egy gyűrött állapotában is impozáns, orrvédőt borító lemez, amelyen hátulról domborított keret nélküli Krisztus-monogramot azonosítottunk.” – Ezt már dr. Kocsis László vetette papírra a talált műkincsről. A késő római sisakra jellemző: a fejet beborítja, taréja és hátul nyakvédője van, kétoldalt két arcvédő és elöl egy orrvédő. Az előkerült darab pedig igazi kuriózumnak számít.
„Ennek a sisaknak az a különlegessége, hogy az orrlemezen Krisztus nevét rövidítő chi-rho a görög X (chi) és P (rho) összetételéből kialakult monogram látható. Ez nemcsak arra utal, hogy a viselője keresztény volt, hanem arra is, hogy a tulajdonosa hűséges császárához. Tehát a IV. században egy katonának az is a feladata volt, hogy császárához hű legyen, ezért azt fel is írattatta a sisakjára. Ezenkívül valahol még a sisakmaradványokon a készítő officinára, műhelyre való betűnyomok is találhatók, ez azonban még nincs pontosan megfejtve” – folytatta Tóth Endre.
 Az aranyozott ezüstlemezekkel burkolt és díszített Intercisa III. típusába sorolható lovassági vassisakot a Kr. u. IV. század második harmadától az V. századig használták.

Az alsóhetényi kuriózum

A hetényi sisakon megjelenő orrvédőt burkoló dísz ebben az elhelyezésben egyedülálló a világon, és a lemeztöredékek segítségével elkészített sisakrekonstrukció méltán vált több nagy európai múzeum vándorkiállításainak dísztárgyává. A most Dombóváron kiállított késő római kori sisak „párja” a Magyar Nemzeti Múzeumban tekinthető meg, illetve még külföldön lelhető fel hasonló díszsisak, de csak limitált példányszámban. Így elmondható, hogy bizony az alsóhetényi sisak igazi kuriózum, amit mindenképp meg kell csodálni!

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...