Konferenciakóstoló Trentóból

ECSITE

2015. június 8-13 között az olaszországi Trentóban rendezték meg az ECSITE (European Network and Science Centers – Európai Tudományos Központok és Múzeumok szervezete) éves konferenciáját „Food for curious minds” címmel.

Gróhné Illés Ildikó 2015-07-16 08:42
Cikk küldése e-mail:

Trento és a Science Múzeum

Az észak-olaszországi Trento város fekvése a 2000 méteres hegycsúcsok ölelésében és a völgy alma- és szőlőültetvényeinek látványa már önmagában is lenyűgöző. Mindehhez vegyünk még egy csipet római kort a város alatt, a reneszánsz várkastélyt a csodálatos freskókkal, és a város főterét uraló román kori katedrálist. Desszertnek ott az új modern negyed ékköveként, az Adige folyó partján található Museo delle Scienze di Trento, melynek épülettömbje a környező hegycsúcsokat idézi. A főzésre utaló sorok nem véletlenek, hiszen a konferencia alapgondolata -A kíváncsi elme étkei”  - az idei Milánói Világkiállítás tematikájára rímel.

 


A tudományos múzeum legfölső emeletén jeges kalandban lehet részünk, ahol az Alpok csúcsainak éghajlati viszonyairól tájékozódhatunk. Ahogy haladunk lefelé, elénk tárul az alpesi táj biológiai sokfélesége, majd a föld mélyében rejlő geológiai rétegek, a bányászat és annak környezeti kockázata. Az első emeleten az Alpok őstörténetébe tekinthetünk be. A földszinti térben a legkisebbek filc-sátrakban próbálgathatják érzékszerveiket. A kiállítás foglalkozik mai világunk fő kihívásaival, a fenntarthatósággal és ökológiai problémákkal is. A pinceszinten az élet kialakulását követhetjük nyomon, majd egy esőerdőben sétálhatunk.

 

 

A gyűjtemény bemutatása a legújabb digitális technikával, szemléltető eszközökkel válik könnyen befogadhatóvá. Rám nagy hatást tett az a rövid film, melyben egy kutató beszél kint terepen a dolomitokról, annak élővilágáról és az ott folyó kutatásokról. A havasi legelők virágainak megismerését szolgáló játékos feladat kifejezetten ötletes. A környék ásványait, jellemző kőzeteit megtapinthatjuk, általános leírásukon kívül azok jellemző felhasználását, feldolgozásuk menetét is megismerhetjük. Egyedül talán az állatvilágot bemutató ösvény sikeredett kicsit szűkösre. A fából készült erdő-birodalom az odúkban rejlő plüss állatokkal, a fiókban található természeti kincsekkel viszont biztosan a kicsik kedvence.

Ha arra járnak, ne hagyják ki!

 

A konferencia

A brüsszeli központú ECSITE 30 – nem csak európai – ország 350 intézményét, többek között természettudományi múzeumokat, állatkerteket, természettudományos eredményeket interaktív eszközökkel bemutató természettudományos ismeretterjesztő központokat (science center) valamint science (műszaki) múzeumokat tömörít. 10 szekcióban zajlott a tudományos program, emellett 50-60 kiállító részvételével múzeumtechnológiai termékeket bemutató szakkiállítás is volt. A konferencián a világ minden tájáról, 50 országból 1100 ember vett részt. Nyitottság, béke és együtt gondolkodás jellemezte a három napot. No és tökéletes szervezés, gondoskodás, amiért külön dicséret illeti a szervezőket.

 

A világon mindenütt nagy gond, hogy egyre kevesebben választják a természettudományos pályákat. Központi kérdés, hogyan lehet felkelteni az átlagemberek, diákok, tanárok érdeklődését a tudományok iránt, hogyan tudnak ezek az intézmények az egyetemekkel, kutató intézetekkel együttműködve a tudományos fejlődés szolgálatába állni. Néhány gondolatot emelnék ki a konferencián hallottakból. Jó példákat mutattak be az informális és formális oktatás jó ötvözéséről. Az izraeli Davidson Institute of Science Education Tudomány mindenkinek missziója 70 oktatási programot kínál. A korai tanulásról szóló szekcióülésen a trentói múzeum munkatársa az „egyszerűbb látni, mint megmagyarázni” elvet emelte ki. Szóba került, hogy kisgyermekkorban egy kérdés még több kérdést generál - de vajon válaszolnak-e azokra a felnőttek?

 

 

A Hogyan tanulhatunk a gyermekjátékoktól? szekcióülésen tömve volt a terem. Pedig milyen egyszerű: mitől gurul a kisautó, melyik állat hangját utánozza a thai népi játék, és vajon miért repül el messzire a köpő cső „tölteléke”? Mindennapi tudomány a gyerekszobában. A Labor a konyhában gyakorlati feladatai közben azon gondolkoztam, remélem, Magyarországon a háziasszonyok többsége még tudja, miért nem lehet csak almából jó lekvárt főzni, és miért kell az üveget egy pillanatra felfordítani, ha rácsavartuk a tetejét... Mert ezek szerint Amerikában már nem. Nagyanyáink tudását már egy Science Centerben kell megtanulni? Még talán nem késő.

 

A Nem kell, hogy unalmas legyen a múzeum! előadás sztárja a portugál Science Center munkatársa volt. Mi tesz egy kiállítást unalmassá? – tette fel a kérdést. Az unatkozó látogató! – hangzott a válasz. Végül egy utolsó, megszívlelendő kérdés: Vajon elégszer mosolyogtatjuk-e meg a látogatókat?

Egy hasznos konferenciáról

BESZÁMOLÓ

Május 20. és 24. között rendezte meg negyedszázados jubileumi éves konferenciáját az ECSITE, az európai science centerek és múzeumok hálózata, a tudomány kommunikációját végző intézmények európai szellemi...

2014. június 06. Matskási István

Csak egy hónapon keresztül: izgalmas játékok

Göcseji Falumúzeum

Egy hónapon át kipróbálhatók Szlovákia első szórakoztató-tudományos központjának, a lévai Atlantis Science Centernek az interaktív játékai Zalaegerszegen.

2012. augusztus 08. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...