Összefoglaló a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége működéséről (2012–2015)
VISSZATEKINTÉS
A héten újult meg az MVMSZ vezetősége. Nézzük az alapokat: részletes beszámoló az első négy év munkájáról.
Basics Beatrix |
2015-10-01 22:26 |
A 2003-ban létrehozott MMISZ (Megyei Múzeumok Igazgatóságainak Szövetsége) fontos döntéseket hozott 2012. május 14-én megtartott közgyűlésén. Megváltoztatta elnevezését, és módosította alapszabályát. A döntés szerint nem csupán érdek-képviseleti szervezet a szövetség, küldetése ennél fontosabb, bizonyos feladatok központosított ellátásával, információ-adatbázis működtetésével és a szakmai feladatellátás elősegítésével minden vidéki múzeum, sőt minden múzeum felé nyitni kíván.
2012. április 3-án kormányhatározat született a megyei múzeumok, könyvtárak és közművelődési intézmények további fenntartásáról, valamint a települési önkormányzatok kötelező feladatairól. Ez, valamint a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény módosításának tervezete szükségessé tette a magyarországi vidéki múzeumok szervezeti megújulását.
Az MMISZ új elnevezése: Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége (MVMSZ) lett.
Döntés született arról is, hogy az MVMSZ rendes tagja lehet az a jogi személyiséggel rendelkező múzeum, amely az 1997. évi CXL törvény értelmezésében területi, tematikus, megyei vagy országos múzeum és országos szakmúzeum, és a működéshez szükséges engedéllyel rendelkezik, továbbá a szövetség alapszabályában meghatározott célkitűzésekkel egyetért, azt magára nézve kötelezően elfogadja, önként vállalja, hogy a szövetség a nyilvántartásába felvegye, részt vesz a szövetség tevékenységében és a közgyűlés által megállapított éves tagdíjat megfizeti. A múzeumot a szövetségben a mindenkori törvényes képviselője képviseli.
A megújuló vidéki múzeumi szervezet szorosan együtt kíván működni más országos szakmai szervezetekkel.
Az MVMSZ arculatot is kapott, elkészült a honlap, Facebook-oldal, logó, valamint a szervezet arculati kézikönyve.
A taglétszám folyamatosan bővült: az MVMSZ elnöksége a 2013. január 16-án tartott ülésén döntött rendkívüli közgyűlés összehívásáról 2013. február 1-jei időponttal. Dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton elnök a szövetség alapszabályának módosítási javaslatát ismertette a közgyűléssel, s ennek elfogadását követően ismerhette meg a közgyűlés az új jelentkezőket, ezek a Keszthelyi Balatoni Múzeum, a mosonmagyaróvári Hansági Múzeum, a bajai Türr István Múzeum, a Soproni Múzeum, a Gödöllői Városi Múzeum, a mátészalkai Szatmári Múzeum és az orosházi Szántó Kovács János Területi Múzeum. Mindegyik intézmény felvételt is nyert az MVMSZ-be. Két további jelentkezőt szakmai besorolása miatt egyelőre pártoló tagként fogadott el a közgyűlés: a Dombóvári Helytörténeti Múzeumot és a Gödöllői Királyi Kastélymúzeumot.
Mivel az elnökség két tagja esetében intézményük élére új igazgató került, szükségessé vált helyettük új tag választása, akikről már a kibővült közgyűlés döntött titkos szavazással. Dr. Tóth Imre soproni múzeumigazgató és dr. Cservenyák László, a Szatmári Múzeum igazgatója személyében köszönthette a közgyűlés az elnökség új tagjait.
A 2013. áprilisi újabb rendkívüli közgyűlés további hat csatlakozó intézményt hozott, így ekkor 34 múzeummal a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége a magyarországi múzeumi élet egyik legjelentősebb szervezete lett. Az áprilisban csatlakozó intézmények: Finta Múzeum Túrkeve, Győrffy István Nagykun Múzeum Karcag, Intercisa Múzeum Dunaújváros, Koszta József Múzeum Szentes, Kubinyi Ferenc Múzeum Szécsény, Tokaji Múzeum.
Az MVMSZ Közgyűlése a 2014. május 20–21-i ülésén döntött a Szövetség tagjainak dolgozói részére szakmai belépőkártya készítéséről, illetve az MVMSZ szakmai díjáról.
A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöksége 18/2014. (11.24.) számú határozatával rendkívüli közgyűlés tartását határozta el. A 2014. december 11-én, 12.30-as kezdettel, a kecskeméti Katona József Múzeum Cifra Palota kiállítóhelyén megtartott rendkívüli közgyűlés a napirendi pontok szerint zajlott le. A Pásztói Múzeum mellett a hatvani Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeum csatlakozott a Szövetséghez, pártoló tagként pedig a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum. Az előző közgyűlés alkalmával csatlakozási szándékát jelző Paksi Képtár tagsága az anyaintézmény Paksi Városi Múzeum új tagságával vált hivatalossá. Így ekkortól 36 rendes tag mellett három pártoló taggal működik a Szövetség, amely továbbra is a létszámában is legnagyobb magyar múzeumi szervezet.
AZ MVMSZ ÁLTAL SZERVEZETT SZAKMAI PROJEKTEK
Múzeumok Őszi Fesztiválja
Az első olyan programsorozat, amelyet a megújult szervezet irányított, a Múzeumok Őszi Fesztiválja 2012.
2012-ben a Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjtemények Kollégiuma meghívásos pályázatát négy központi programsorozat megrendezésére írta ki, és a Megyei Múzeumok Igazgatóságainak Szövetsége, azóta Vidéki Múzeumok Szövetsége, meghívást kapott a Múzeumok Őszi Fesztiválja program központi rendezvényeinek lebonyolítására.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata 2012. október 1-jén kezdődött, és hat hétig tartott, azaz november 11-én zárult. A 2012. évi Múzeumok Őszi Fesztiválja kiemelt fontosságúnak tartotta a vidéki múzeumok és az egyházi gyűjtemények lehető legszélesebb körű bevonását a programsorozatba, a változatos, színvonalas programok összeállításával a múzeumokat és kiállítóhelyeket a helyi közönség figyelmének és érdeklődésének középpontjába állítva, maradandó élményt adó rendezvényekkel, kiállításokkal, oktató és szórakoztató programokkal várta a közönséget, az elmúlt fél évtizedben kialakult hagyományoknak megfelelően. Kiemelten fontos a fesztivál értékteremtő és értékőrző feladata, mindenekelőtt azt megmutatva, hogy a vidéki közösségek milyen jelentős kincseit őrzik a nemzeti kulturális örökségünknek.
A Fesztivál mottójának a 2012-es múzeumi világnapi jelmondatot – „Múzeumok a változó világban – Új kihívások, új inspirációk” választottuk, amely a mai nehéz helyzetben is tükrözte a múzeumok törekvését a túlélésre és a megújulásra.
Az MVMSZ megújította a fesztivál arculatát, arculati kézikönyv, önálló honlap és Facebook-oldal készült. A teljes rendezvénysorozat egy mindössze négy főből álló munkacsoport (Babits Márta, Basics Beatrix, Erdélyi Nóra, Kócsáné Horváth Erika) munkájának eredményeképpen valósult meg.
A gödöllői Királyi Kastélyban megrendezett Múzeumpedagógiai Évnyitón 245 vendég vett részt csaknem hetven intézmény képviseletében. Az ország összes tájáról érkezett múzeumi kollégák 10 program – vezetés, bemutató, előadás – közül választhattak a délelőtti előadások és a díjkiosztó után.
– 55 helyen 100 intézmény vett részt
– 76 intézmény részesült összesen 7 794 000 Ft támogatásban
– 4 intézmény támogatás hiányában is részt vett
– 15 intézmény nem is kért támogatást
– 5 intézmény határidő után jelentkezett, de támogatás hiányában is részt vett
– egy kivételével az összes országos múzeum, az összes megyei múzeum és 10 egyházi gyűjtemény vett részt alapítványi, városi és szakmúzeumok mellett a rendezvénysorozatban
– Facebook-oldal 363 kedvelés
– összesen 495 program, rendezvény
– a teljes programsorozat látogatóinak száma: 134 118
Konferenciák
2012. március 1. Pesti Vármegyeháza
Program:
Országos múzeumok, tervek, stratégia (MNG/Szépművészeti Múzeum) helyzetkép (dr. Baán László, Szépművészeti Múzeum)
A megyei múzeumok az átalakulás küszöbén (Kaján Imre, Zalai Megyei Múzeumok Igazgatósága)
A megyei múzeumok és a régészet (dr. Pusztai Tamás, Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumok Igazgatósága)
A megyei múzeumi szervezet kialakulása, története (dr. Basics Beatrix, Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága)
A megyei múzeumok a statisztikák tükrében (Sz. Fejes Ildikó, Magyar Nemzeti Múzeum – Országos Múzeumi Módszertani Információs Központ)
2013. március 1. Pesti Vármegyeháza
Program:
Rendszerváltás a magyar múzeumi életben? Körkép és esettanulmányok
A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, a vidéki múzeumok megújult szervezete (dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton)
A magyar örökségvédelmi intézményrendszer helyzete, átalakulása (dr. Völgyesi Orsolya történész, kulturális szakértő)
Aktuális körkép a magyar régészet helyzetéről (dr. Lassányi Gábor, elnök, Magyar Régész Szövetség)
A MNM Nemzeti Örökségvédelmi Központ szerepe és feladatai (dr. Csornay Boldizsár, Örökségvédelmi főigazgató-helyettes – Magyar Nemzeti Múzeum)
Egy vidéki sikertörténet – a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ (dr. Nagy Imre igazgató)
Egy országos múzeum vándorkiállításai – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár (Varga Benedek igazgató)
A győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum (Grászli Bernadett igazgató)
Sikeres egykori megyei tagintézményből önálló városi múzeum – Nádasdy Ferenc Múzeum, Sárvár (dr. Takács Zoltán igazgató)
Értékelvű és értékarányos normatíva – Megfelelő alap-e az értékeléshez a gyűjteménynagyság és a látogatószám? (Berényi Marianna főszerkesztő, Magyar Múzeumok.hu)
A MúzeumCafé, a múzeumok magazinja (Martos Gábor főszerkesztő)
2014. március 3. Pesti Vármegyeháza
Program:
– Alfa programból múzeumfejlesztési program (Basics Beatrix)
– Vidéki múzeumok – A pénzügyi helyzet változásai (Kócsáné Horváth Erika)
– A területi múzeumok szerepe és lehetőségei az új múzeumi struktúrában (Székely Zoltán)
– Országos múzeumok – vidéki múzeumok: az együttműködés lehetőségei (Fabényi Júlia)
– Vidéki múzeumok és a médiapublicitás – esettanulmányok (Hamvay Péter)
kerekasztal-beszélgetés – résztvevők:
Dr. Hiller István, országgyűlési képviselő (MSZP), a kulturális és sajtóbizottság tagja
Karácsony Gergely, országgyűlési képviselő (független), a kulturális és sajtóbizottság tagja
Menczer Erzsébet, a kulturális és sajtóbizottság tagja
Niedermüller Péter, alelnök, DK
Pálffy István, országgyűlési képviselő (KDNP), a kulturális és sajtóbizottság alelnöke
Dr. Meszerics Tamás, az LMP választmányának tagja
Moderátor: Martos Gábor, a MúzeumCafé főszerkesztője
2014. április 28., Pesti Megyeháza, díszterem
A magyarországi vidéki zsidóság – élet, sors, holokauszt – Konferencia a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége szervezésében
A Magyar Vidéki Múzeumok szövetsége konferenciájának előadói elsősorban a vidéki közgyűjtemények és a civil szféra területéről felkért kutatók, akik már számos publikációban bizonyították a téma iránti elkötelezettségüket, szakmai eredményeiket. A holokauszt kapcsán a vidéki zsidóság sorsát tágabb összefüggésekben vizsgáló előadásokkal jelennek meg az előadók a közönség előtt.
A konferencia előadói:
Balogh István (doktorandusz, Or-Zse): A Békés megye zsidóság tragédiája (az egyén és a mikroközösség dimenzióinak szerepe közös veszteségeink megértésében)
Dr. Klein Rudolf (Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar): Zsinagógaépítészet a vidéki Magyarországon
Dr. Cservenyák László (Szatmári Múzeum, Mátészalka): Viszontlátásra Blum néni!
Kelbert Krisztina (Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum, Szombathely): Női sorsok a holokauszt idején
Dr. Horváth László (Damjanich János Múzeum, Szolnok): Adalékok a gyöngyösi zsidóság történetéhez
Mayer László (Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltára, Szombathely): A szombatzsinórtól a gettóig. Töredékek a szombathelyi zsidóság történetéből, 1934–1944
Dr. Riczu Zoltán (Nyíregyházi Főiskola, Társadalom- és Kultúratudományi Intézet): A holokauszt Szabolcsban
Németh László Sándor (Magyar Nemzeti levéltár): A Zala megyei zsidóság gazdasági megsemmisítése
Takács Istvánné (Dombóvári Városszépítő és Városvédő Közhasznú Egyesület): A dombóvári zsidóság és a holokauszt
A konferencia előadásai önálló kötetben is megjelentek, az MVMSZ kiadásában.
2015. március 2. Pesti Vármegyeháza
Program:
– Az MMISZ létrejötte és céljai (dr. Vándor László, nyugalmazott múzeumigazgató, az MVMSZ tiszteletbeli elnöke)
– A szegedi Móra Ferenc Múzeum és a Csongrád Megyei Múzeumok Igazgatósága (dr. Trogmayer Ottó, nyugalmazott múzeumigazgató)
– A nyíregyházi Jósa András Múzeum és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Múzeumok Igazgatósága (dr. Németh Péter, nyugalmazott múzeumigazgató)
– A fenntartó és a megyei múzeumok (Koncz Erika, kommunikációs és ügyfélkapcsolati vezető, BÁV, 2002–2006, NKÖM, helyettes államtitkár)
– A debreceni Déri Múzeum és a Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok Igazgatósága (dr. Szathmári Ibolya, nyugalmazott múzeumigazgató)
– A szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum és a Tolna Megyei Múzeumok Igazgatósága (dr. Gaál Attila, nyugalmazott múzeumigazgató)
– A miskolci Herman Ottó Múzeum és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumok Igazgatósága (dr. Veres László, nyugalmazott múzeumigazgató)
2013. november 7–8. Veszprémben, Laczkó Dezső Múzeum
Az „I. bécsi döntés” 75. évfordulója – konferencia
Témanap a területi múzeumokról
2014. szeptember 29. Kubinyi Ferenc Múzeum, Szécsény
A területi múzeumokra vonatkozó stratégiai anyag szövege már december 1-jétől elérhető volt az MVMSZ honlapján. Ez az anyag az MVMSZ szeptemberi szécsényi konferenciáján elhangzott előadások alapján készült, és a Szövetség tagságának jelentős hányadát kitevő területi múzeumok tapasztalatait és stratégiai fontosságú terveit foglalja össze. A fenntartók számára is mindenképpen hasznos anyag, és a múzeumok jövőbeli működése, működtetése szempontjából sok fontos információval szolgál.
Program:
11.00 – Egyedülálló és különleges – a szentendrei Ferenczy Múzeumról (dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton, múzeumigazgató, MVMSZ-elnök)
11.30 – A területi múzeumok szerepe a régészeti feltárásokban (dr. Béres Mária, igazgató, Koszta József Múzeum, Szentes)
12.00 – A járási múzeum projektről (Székely Zoltán igazgató, Hansági Múzeum, Mosonmagyaróvár)
13.00 – Az együttműködés és szolgáltatás lehetőségei a területi múzeumok vonatkozásában (Kovács Zita igazgató, Türr István Múzeum, Baja)
13.30 – Területi múzeum, városi múzeum? (Révész József igazgató, Kőszegi Városi Múzeum)
14.00 – Szakmai szolgáltatások a muzeális intézmények számára (Sz. Fejes Ildikó, főosztályvezető, MNM OMMIK)
14.30 – Területi múzeumok és megyei hatókörű városi múzeumok (Csapláros Andrea, igazgató, Savaria Múzeum, Szombathely)
15.00 – A Szlovákiai Múzeumok Szövetsége (Agócs Attila, PhD, igazgató, Füleki Vármúzeum, az országos választmány tagja, Szlovákiai Múzeumok Szövetsége)
Vándorkiállítások
A Megyei Múzeumok Igazgatóságainak Szövetsége 2012. február 16. napján Szentendre, Városháza – Díszterem helyszínen megtartott közgyűlésén hozott 6/2012. (02.16.) sz. határozata:
A közgyűlés tudomásul vette az NKA-hoz benyújtandó, a megyei múzeumokat érintő vándorkiállítás szervezéséről szóló tájékoztatót, és felkéri az elnököt, illetve az elnökséget, hogy a további szükséges lépéseket a kiállítás előkészítése érdekében haladéktalanul tegye meg.
A Szövetség az együttműködő megyei hatókörű városi múzeumokkal indította útjára a vándorkiállítást. A Nemzeti Kulturális Alap támogatása révén a magyar történelem meglehetősen ellentmondásos, ugyanakkor igazán mélyen még fel nem dolgozott korszaka – annak hatását a tudományra, a kultúrára, a művészetekre – jelenik meg a kiállításokon a 2013 és 2014. években.
A vándorkiállítás hét helyszínen – olyan városokban, amelyek a korszaknak ikonikus helyszínei voltak – tekinthető meg. Ezek közül 2013-ban két helyszínen, Székesfehérváron és Debrecenben ismerhették meg a látogatók a korszakot. A program megvalósítása a korábbi megyei múzeumokra, 2013-tól a megyei hatókörű városi múzeumokra épült. A vándorkiállításban bemutatandó műtárgyak egy része az országos múzeumokból, valamint levéltáraktól és könyvtárakból válogatott és kölcsönzött anyag volt, de nagyobb súllyal szerepeltek a megyei hatókörű városi múzeumok műtárgyai is.
Helyszínek
Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum, 2013. augusztus–október
Debrecen, Déri Múzeum, 2013. október–december
Szentendre, Ferenczy Múzeum – 2014. január–március
Pécs, Janus Pannonius Múzeum – 2014. március–május
Nyíregyháza, Jósa András Múzeum – 2014. június–augusztus
Szeged, Móra Ferenc Múzeum – 2014. augusztus–október
Szombathely, Savaria Múzeum – 2014. október–december
Ahhoz, hogy a vándorkiállítás mondanivalója minden korosztályhoz eljusson, és elérje kitűzött célját, rendkívül fontos volt a fiatalok bevonása a programba. Ennek érdekében a kiállításhoz kapcsolódóan három korosztály számára szerveztek a résztvevők múzeumpedagógiai foglalkozásokat.
honlap – www.1920-1944.hu
A vándorkiállítás teljes szakmai beszámolója az MVMSZ-honlapon érhető el!