|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Kleist a 21. században
Heinrich von Kleist életművének 21. századi aktualitásáról szóló tanácskozást szervez kedden a Petőfi Irodalmi Múzeum - ma nyíló „Miért éppen Kleist?” című kiállításához kapcsolódóan.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2016-05-24 08:05:20
„Kleist „egyszeri, soha vissza nem térő tünemény volt, kirítt minden hagyományos rendből és elképelésből, excentrikus témáiba úgy beleásta magát, hogy az már hisztériával, tébollyal volt határos; és mélységesen szerencsétlen volt mindemellett, olyan igényeket támasztott önmaga iránt, amelyek felőrölték életerejét, a lehetetlenért küzdött, lelki eredetű betegségek sújtották, és korai halálra volt ítélve: harmincöt esztendős korában megölte magát, egy nővel együtt, akit nem is szeretett, csak a meghalni akarás fűzte össze őket.” Thomas Mann
Nincs még egy német szerző, akinek élete annyira lenyűgözné a mai olvasót, mint Kleist. Hogyan lesz egy volt katona, akinek irodalmik műveltsége korántsem mondható rendkívülinek, a német irodalom egyik legnagyobb megújítója? Mitől oly tragikus az élete? Mit mond nekünk ma az életműve? Mivel magyarázható, hogy életében alig méltatták figyelemre, a huszadik században azonban Kafkának már ő a kedvenc szerzője, ma pedig többen olvassák, mint Goethét, színpadon többet játsszák, mint Schillert?
Heinrich von Kleist életútja és életműve időről időre megtermékenyítő hatással van a magyar irodalomra és színházi kultúrára. A Frankfurt an der Oder-i Kleist Múzeummal együttműködésben megvalósuló kiállítás egyik célja, hogy ízelítőt adjon a magyar Kleist-recepció fontosabb állomásaiból, teljesítményeiből és közelebb vigyen az iránta mutatkozó érdeklődés megértéséhez.
A konferencián előadásokat hallgathatnak Kleist munkásságában elmélyült szakértőktől, délután pedig Kleist-darabok rendezői beszélgetnek Kleistről.
18 órakor Günter Blamberger magyar nyelven is megjelent Kleist-életrajzának bemutatójára várják az érdeklődőket.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum 1053 Budapest, Károlyi utca 16. /Díszterem
Időpont: 2016. május 25. 10 órától
Program:
Köszöntőt mond E. Csorba Csilla, a PIM főigazgatója és Michael Müller-Verweyen, a Goethe Intézet igazgatója
10:00 Előadások:
Günter Blamberger (a Heinrich-von-Kleist-Gesellschaft elnöke)
Forgách András (író, műfordító)
Földényi F. László (esztéta, műfordító)
Török Ervin (irodalomtörténész)
Lányi Dániel (műfordító)
Márton László (író, műfordító)
Moderátor: Wilhelm Droste (műfordító)
15:00 Kleistet rendezni (kerekasztal-beszélgetés)
Közreműködnek: Gothár Péter, Hargitai Iván, Kovács D. Dániel rendezők, Perczel Enikő dramaturg. Moderátor: Forgách András
A chilei földrengés Hegedűs D. Géza színművész tolmácsolásában
18:00 A Kleist-konferencia záróeseménye a neves kölni germanista, Günter Blamberger Kleist-életrajzának bemutatója. A kötet Földényi F. László fordításában a Kalligram Kiadónál a Goethe Intézet támogatásával jelent meg 2015-ben.
A beszélgetés résztvevői: Günter Blamberger és Földényi F. László
Német nyelven, szinkrontolmácsolással
A PIM és a budapesti Goethe Intézet közös programja
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék:
irodalom, színház, német