Újraértelmezett múzeumi terek Hatvanban

INTERJÚ

A 2014-es felújítást követően Hatvanban a városi múzeumnak helyet adó épület új élettel telt meg, szélesre tárta kapuit. Szakmai feladatokról, a múlt örökségéről és a látogatóbarát intézmény lehetőségeiről Ferencz Beatrix, az intézmény igazgatója beszélt.

Kissné Szabó Erika 2016-09-22 08:14
Cikk küldése e-mail:

Amikor a Hatvany Lajos Múzeum 2014-ben egy pályázatnak köszönhetően megújult, akkor az utoljára nagyjából 20 nm-re szűkült kiállítótérből mintegy 1000 nm-es kiállítás született meg. A megújulásnak köszönhetően az addig évente 300 főt fogadó múzeum látogatóinak száma 25 ezer főre emelkedett. A város igénye miatt született meg az épületben egy többfunkciós kulturális intézmény.

Ugyanebben az évben az egész hatvani főtér rehabilitációja is megtörtént a „Hatvan barokk belvárosa turisztikai attrakcióinak és szolgáltatásainak fejlesztése” című kulturális pályázatnak köszönhetően, a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum kialakításával együtt. Az utóbbi a Magyar Természettudományi Múzeum koordinálásával valósult meg.

 

 

Az új játszótér, kerékpárút, barokk templom felújítása mellett a város 2010-ben felállt vezetésének legnagyobb feladata a múzeum épületének felújítása volt, amelyre igen rövid idő állt rendelkezésre. A sikeres megnyitóra 2014. október 3-án került sor, amikor már a helyi értéktári feladatokat is a Múzeum végezte.  Ekkor az a döntés született, hogy a városban létrejött országos vadászati és a városi múzeum egy intézményként működjön. A közös munka 2016 februárjáig tartott.

A közelmúltban újabb átalakuláson estek át a hatvani múzeumok, mi a pontos helyzet most?

Ferencz Beatrix

Jelenleg többfunkciós kulturális intézményként működünk, amelynek része a Hatvany Lajos Múzeum, a Széchenyi Zsigmond Múzeumi Szakkönyvtár és a Sörmúzeum. További feladatunk a települési értéktár működtetése. Egy sikeres pályázatnak köszönhetően külhoni értéktár létrehozásában veszünk részt. Ennek kapcsán 4 felvidéki településsel állunk kapcsolatban.  Legnagyobb örömünkre a Cukorgyári Emlékház gyűjteményének gondozását is megkaptuk. Küldetésünknek érezzük, hogy bemutassuk az embereknek, hogy milyen értékek vannak a városban és környékén.

 

A múzeum deklaráltan „látogatóbarát intézmény”, mit jelent ez a napi szintű munka során?

Célkitűzésünk, hogy minden korosztálynak, társadalmi rétegnek kellemes időtöltést tudjunk biztosítani. Akár tudományos céllal, akár kirándulás miatt, vagy akár egy koncertre jön a látogató nálunk megtalálja azt, amit keres. Tudjuk, hogy nem mindenki jut el a múzeumba, ezért őket más, külsős helyszínen próbáljuk megszólítani. Például a középiskolások részére rendszeresen „Tudósklubot” szervezünk, ahol érdekesebbnél érdekesebb előadásokat hallhatnak a diákok. A Múzeumok Éjszakáján birtokba vesszük a főteret, az egyik évben egy kovácsműhelyt építettünk itt fel.

 

 

 

Úgy látjuk, szeretik az emberek, ha kilép a Múzeum a saját falai közül. Ezután szívesebben jönnek hozzánk. Két év alatt sikerült olyan programokat kialakítanunk, amelyre a kisgyerekes családoktól az idősekig mindenki szívesen jön. Idén több ingyenes és kedvezményes táborral segítettünk a családoknak a gyermekeik napközbeni elhelyezésében.

Igyekszünk megtalálni a lehetőségeket, hogy a városi tereket is kihasználjuk. Jól sikerült programunk, hogy a Hatvani Járási Hivatal ügyfélfogadó terében digitálisan kivetítve régi hatvani és járási települési képeslapok tekinthetők meg. Én mindig Heves megyében gondolkodom, a partnerségben hiszek. Ezért a programjainkat igyekszünk úgy kialakítani, hogy az kapcsolódjon a környékbeli turisztikai útvonalakba.

Mennyire sikerül a szakmaiságra koncentrálni ennyi program, rendezvény és látogató közt?

2011-től dolgozom Hatvanban, az első feladatom a múzeumi szakkönyvtár létrehozása volt. Egy olyan modern intézményt álmodtunk meg a város akkori, a kulturális területre újfajta szemlélettel tekintő vezetésével, amely főként elektronikus szolgáltatásokat nyújt, s ezt nem csak kutatók számára, hanem a tanórán kívüli környezeti neveléssel, tudományos ismeretterjesztéssel a fiatal korosztály számára is. Fontos, hogy mindeközben felhívjuk figyelmüket környezetünk védelmére. A digitalizálás egyrészt állományvédelmi feladat, másrészt ez az alapja az elektronikus szolgáltatásoknak is. A létrehozott online adatbázisainkat folyamatosan bővítjük és ezek elérhetőek a többnyelvű weboldalunkon. A könyvtári integrált rendszer már 100 százalékos lefedettséggel tud működni, a múzeumi fejlesztések azonban folyamatosak. Ehhez próbálunk minél inkább csatlakozni.

A Hatvany Lajos Múzeum újrateremetésének feladata sokkal összetettebb volt a számunkra. Először az 1000 nm-es kiállítóteret kellett megtölteni tartalommal. Nagyon szép és értékes gyűjteményekkel rendelkezik a Múzeum, ezek képezik a kiállításaink alapjait. Negyedévente új időszaki kiállítást nyitunk, hogy a látogatóink örömmel visszatérjenek hozzánk.

Ma már követelmény, hogy egy múzeum ne csak egyszerre népszerű és szakmai legyen, hanem a bevételeit is tudja maximalizálni, hogyan sikerül ezt Hatvanban teljesíteni?

Meg kellett tanulnunk projektekben gondolkodni. Fontos megérteni, hogy ez egy teljesen másfajta hozzáállást, gondolkodásmódot igényel. A múzeumok és könyvtárak számára az elmúlt években megjelent a hatékonyság fogalma, vagyis valamilyen hatékonyságot vár el a kulturális ágazattól a fenntartó. Ennek több mérőszáma lehet, például a látogatószám vagy akár a bevétel is ilyen. A Hatvany Lajos Múzeum tekintetében elég bátor volt Hatvan korábbi vezetése ahhoz, hogy egy nem átlagos funkciót adott a múzeumi épületnek azáltal, hogy sörmúzeumot alakított ki, ahol sörfőzés is történik.

 

 

A múzeumnak helyet adó épület a 18. században a sörfőzés helyszíne volt. Ma is itt főzzük a hatvani sört, amelyet szívesen fogyasztanak a látogatóink. A tapasztalatok alapján látható, hogy az új dolgok elől nem szabad sem a fenntartóknak, sem az intézményvezetőknek elzárkózni. E vállalkozási tevékenységgel nyert az intézmény, hiszen a bevételeink megsokszorozódtak, ezáltal a feladataink és a látogatóink is. Nagyon jól működik az árukapcsolás, hiszen a gasztronómiai kínálat miatt betérő vendégek érdeklődnek a kiállításaink iránt, és egy részük múzeumlátogatóként is megjelenik a pénztárnál.

Nálunk a hétfő sem szünnap, nyáron pedig hosszabb ideig fogadjuk a látogatókat. Jól eső érzés azt látni, hogy este kilenckor még befelé jönnek a múzeum kapuján. Ebben része van a Sörmúzeumnak is.  A rendezvényeink is szükségessé teszik a hosszabb nyitva tartást, mert egy-egy rendezvény után késő estig maradnak nálunk a vendégek. Igyekszünk jó vendéglátói lenni minden látogatónak.

 

Egy ilyen sokrétű feladattal és funkcióval ellátott intézmény esetében nem válik el élesen az, hogy csak múzeumi vagy más kulturális területek feladatait is ellátja-e a muzeális gyűjtemény. Hogyan tud sikeresen működni mindez a Hatvanban?

A felújított múzeumi épület gyönyörű, ráadásul jól megközelíthető helyen található. Így adott, hogy sok közművelődési, kulturális feladatot magára vállal az intézmény. A rugalmas nyitva tartással, a vendégszeretetünkkel és érdekes kiállításokkal vonzzuk a látogatókat. Érzékenyek vagyunk a városban lakók igényeire és ehhez igazítjuk a programjainkat is. Az iskolákkal, civil szervezetekkel is jó kapcsolatot alakítottunk ki az évek során. Ők is szívesen jönnek hozzánk múzeumpedagógiai, könyvtárhasználati foglalkozásokra.

 

 

Az elmúlt években a város megteremtette a lehetőségét annak, hogy a korábbi, több évtizedes, a múzeumi tereket hanyagoló folyamat Hatvanban megforduljon és a hatvaniak tudtak ezzel élni. Ki merem jelenteni, hogy a hatvani emberek múzeumba járni szerető emberekké váltak.  Több területen szeretnénk még fejlődni, vannak terveink és az itt dolgozó szakemberekben van dinamizmus és lelkesedés, remélhetőleg lehetőségünk is lesz mindezek megvalósítására.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...