|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Műhelytitkaink - Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria
A 2016. évi múzeumpedagógiai nívódíjra beérkezett pályázatok közül bemutatkozik a Hamza Gyűjtemény programsorozata.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2016-09-21 12:51:52
A Műhelytitkaink című, kéthavonta megjelenő ismeretterjesztő sorozatunkat elsősorban múzeumpedagógiai célokkal indítottuk el 2015-ben. Ezeken a szombat délutáni programokon minden egyes alkalommal más művészeti technikát szerettünk volna bemutatni az arra érdeklődő közönségnek. Az adott technikát reprezentáló tárlatot múzeumunkban rendhagyó módon műhelymunkával egybekötve adtuk át a nagyérdeműnek. Mivel a Hamza Múzeum és Jász Galéria gyűjtőköre a Jászság, ezért szándékunkban állt, hogy a kiállításokon szereplő munkák alkotói valamilyen módon kötődjenek a Jászsághoz. A sorozatot úgy terveztük, hogy – ha lehetőség van rá – maga a kiállító művész mutathassa be a tematika szerinti technikát. A tárlatokhoz kapcsolódóan általános iskolás alsó, felső tagozatos, és középiskolás diákok számára múzeumi órákat dolgoztunk ki. Ezeket a foglakozásokat nem csupán az adott technikákra építettük, hanem igyekeztünk a gyűjteményünk anyagát képező Hamza hagyatékot szervesen beépíteni.
A 2015/2016-os tanévet megelőző időszakban három művészeti technika bemutatásával mértük fel a városlakók igényeit a Műhelytitkaink sorozattal kapcsolatban. Azt tapasztaltuk, hogy csupán a műhelymunkára fókuszálva a vártnál kevesebben érkeznek, ezért szeptembertől minden egyes alkalommal ünnepélyes kiállításmegnyitó keretén belül adtuk át a tárlatot a közönségnek, ami a foglalkozásokkal együttesen már a várt eredményt hozta. A gyakorlat bevezetésével a rendezvényekre érkezők korosztályi összetétele szélesebb spektrumon mozgott, mint ahogy azt korábban tapasztaltuk.
A tárlatok átadásával egyidejűleg kidolgoztuk a technikához és a kiállítás anyagához kapcsolódó múzeumi órákat. Örömmel tapasztaltuk, hogy az ünnepélyes kiállításmegnyitók és a műhelymunkák együttes bevezetése, minden alkalommal teltházas rendezvényeket eredményezett múzeumunkban. Az egyes részekhez kidolgozott múzeumi órák szórólapjait eljuttattuk a jászberényi és környékbeli iskolák igazgatóihoz, rajztanáraihoz és tanítóihoz. A propaganda hatására eddig 9 intézményből 24 osztály vett részt a sorozathoz kapcsolódó alkotói órákon. A foglalkozásokon a diákok megismerkedhettek az adott technikával időszaki kiállításunkon, majd a gyakorlatban is kipróbálhatták azt. A kapcsolódó óraterveket természetesen minden alkalommal a korosztályi adottságokat figyelembe véve dolgoztuk ki.
A sorozat negyedik részében, 2015. szeptember 26-án mutattuk be a ceruzarajz technikáját. A tárlaton Demény Andrea grafikus és illusztrátor munkásságába tekinthetett bele a közönség. A kiállítással igazi műhelytitokba avattuk be a látogatókat, hiszen az alkotó kész műveit megelőző háttérmunkába nyertek betekintést, a közönség felé általában titokban maradó vázlatok és előtanulmányok révén. A kiállításmegnyitót követően Demény Andrea művésztársával, Nagy Ildikóval közösen tartotta a műhelymunkát. A hozzá tartozó múzeumi órákat úgy írtuk meg, hogy állandó kiállításunkhoz és a Hamza hagyatékhoz is szorosan kapcsolódjon, így az általános iskola alsó tagozatos osztályainak Hamza D. Ákos Dinnyeárusok című alkotásáról készült körvonalas fénymásolat kihagyott részeit kellett kiegészíteni ceruzával. A felső tagozatos osztályok egy másik Hamza festmény körvonalai alapján dolgozhattak, és kipróbálhatták a ceruzarajz technikáján túl, a frottázs technikáját is. A különböző felületek átsatírozását általában nagyon élvezték az osztályok. A középiskolás csoportokkal ehhez a technikához kapcsolódóan tanulmányrajzokat készítettünk, szintén Hamza D. Ákos gyűjteményünkben található szobrairól.
A sorozat ötödik részében 2015. november 28-án a pasztell technikáját vettük górcső alá, ahol a tárlaton egy alattyáni alkotó, Lajkóné Nagy Mária munkáiból válogattunk. A kiállítás anyaga változatosan mutatta be ennek a képzőművészeti technikának a lehetőségeit. A színes engree papír használatán túl a tárlat betekintést adott a különböző képzőművészeti kategóriákba; hiszen csendéletek, tájképek és portréképek egyaránt színesítették a fehér falakat. Az óratervek írásánál a közelgő ünnepre is gondoltunk, ezért az általános iskolák alsó tagozatos osztályai karácsonyi hangulatú képeket készíthettek pasztellkrétával. A két idősebb korosztály Hamza Lehel Mária munkásságával ismerkedhetett meg, hiszen ők színes divatrajzokat készíthettek a divattervező munkái nyomán.
2016. február 6-án tartottuk a hatodik részt, ahol a fametszés mesterségét mutattuk be a nagyérdeműnek. Kiállításunkon a jászberényi Városi Könyvtár múzeumunknak ajándékozott metszeteiből láthattak egy válogatást, ahol a lapdúc-metszés és a harántdúc-vésés különbségeit is meg lehetett figyelni. A tárlat összképét néhány ex-libris tette gazdagabbá. Az ünnepélyes megnyitót követően Hegedűs István, faszobrász várta műhelymunkára a 10 év feletti alkotó kedvű látogatókat. A vendégek nagy örömére a gyakorlatban is kipróbálhatták az éles eszközöket; a puha fában könnyen csúszott a véső. A nagy létszámú osztályok tanulóinak kezébe sajnos nem állt módunkban elegendő eszközt tenni, ezért a gyakorlati órákon nem tudtuk bemutatni a technika fortélyait. Az alsó tagozatos osztályok csoportmunkában a múzeumunk gyűjteményében található fadúcokról készült nyomatokat rakták ki puzzle formájában. A felsős osztályok egy feladatlap kitöltése közben ismerkedhettek meg a kiállítás anyagával. A középiskolások Diskai Lenke Ördögszekér című alkotásáról kaptak egy kiegészítésre váró fénymásolatot. A szabad formák inspirálóan hatottak a tanulókra, így izgalmas alkotások születtek.
A sorozat hetedik részében a vegyes technikával ismertetett meg minket, a jászberényi származású Koncz Gábor, aki jelenleg a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatója. Kiállítása egész más világot kölcsönzött időszaki kiállítóterünknek, hiszen nagyméretű színes alkotásai teljesen más hangulatot árasztottak, mint az azt megelőző grafikai kiállítás. Ez a technika lehetőséget adott, hogy a farostlemezt, mint alkotói felületet bemutassuk a diákoknak. A tanulók húzhattak egy-egy kártyát, melyek különböző formákat, alakzatokat ábrázoltak fekete-fehérben. Ezeket az elemeket kellett felhasználniuk a képalkotás során, természetesen színes átiratban.
A legutolsó nyolcadik részben a jászberényi születésű Bíró Boglárka mutatta be az érdeklődő közönség számára a tojástempera technikáját. Kiállításán nagy méretű festményei és fűből szőtt, tojástemperával festett munkája a rétek, mezők, a természet varázsát csalták termünkbe. A tempera változatos recepttárát mesélte el, és mutatta be a gyakorlatban is az alkotó kedvű közönségnek. A technikához kapcsolódó múzeumi órákba ismét beépítettük a Hamza hagyatékot, hiszen az általános iskola alsó, felső tagozatos osztályinak Hamza D. Ákos Trópusi tél című festményét kellett megfestenie tojástemperával.
Boglárka kiállítását és a tojástempera technikáját a nyári, alsós gyerekek számára szervezett Alkotótáborunkba is bevontuk. A gyerekekhez azon a héten ellátogatott Boglárka, így a fiatalok közvetlen az alkotónak tehették fel kíváncsi kérdéseik, így sokkal közelebb kerültek az alkotásokhoz és magához a technikához is.
A rendezvényekre érkezők visszajelzéseiből az derült ki számunkra, örülnek, hogy a városban lehetőség nyílt rá, hogy mélyebben megismerkedhessenek egy-egy képzőművészeti technikával. A kapcsolódó múzeumi órákra érkező osztályok számát ugyan a jövőben szeretnénk növelni, de az eredeti elképzeléseink ezen a téren is megvalósultak. Általában azt tapasztaltuk, hogy a foglalkozásokra jelentkező szaktanárok szívesen ajánlották programjainkat kollégáiknak.
Ha a kollégák tanulóikkal ki szeretnék próbálni valamelyik, már a sorozatban szereplő technikát, akkor múzeumunk arra is lehetőséget ad. Ilyenkor a kiállítás anyagát, illetve egy rövid történeti áttekintést - ha igény van rá - kivetítőn tudják megnézni a diákok. Programunk sikerességét a pedagógusok lelkes hozzáállása mutatta, hiszen a foglalkozásokon készült alkotásokat iskolai galériáikban és év végi kiállításaikon is bemutatták.
A 2016/2017-es tanévben folytatjuk Műhelytitkaink sorozatunkat, ahol az ismertebb technikákon túl – mint például az akril-, olajfestés vagy a szén – más izgalmas technikákat is szeretnénk bemutatni – mint például a sgrafitto technikája. Reméljük, hogy sorozatunk iránt a jövőben is hasonló érdeklődést fog mutatni a közönség, és a pedagógus kollégák egyaránt!
Kapcsolódó cikkek:
20 éves születésnap Jászberényben
2016-ban ismét Múzeumok Őszi Fesztiválja!
Kötelező olvasmány - másképp
Cimkék:
képzőművészet, közönségkapcsolat, kortárs