Egy kiállítás hozadéka - téren és időn túl

Mummy

Múzeum, tudományos kutatás, kiállítás, ismeretterjesztés, játék és a legmodernebb technika. Mindez bármikor, bárhol letölthető megfelelő okostelefon segítségével.

Petrik Máté 2011-10-19 12:00
Cikk küldése e-mail:

  A 2011 nyarán megnyílt Múmiák testközelben című kiállításhoz kapcsolódóan a Szépművészeti Múzeum és az Appsters közös fejlesztésében egy különleges iPad-alkalmazás készült, amely egy újfajta vizuális eszköz segítségével, interaktív formában segít elmélyedni a múmiák misztikus világában.

Hortesznaht új élete

A Mummy elnevezésű applikáció a Budapest Múmia Projekt keretében 2011-ben vizsgált négy mumifikált test közül Hortesznaht múmiáját mutatja be a felhasználók számára. Az alkalmazás letöltői megismerkedhetnek a budapesti múmiakutatás hátterével, módszereivel, sőt Hortesznaht múmiája kapcsán az eredményekbe is bepillantást nyerhetnek. A felhasználók az alkalmazásban található „lexikális” tudás mellett az applikáció interaktív felületein keresztül maguk is felfedezőkké válhatnak, és a kutatók szemszögéből ismerhetik meg Hortesznaht temetkezésének egyes rétegeit. Az alkalmazás angol nyelvű, így a szűkebb hazai iPad-felhasználók mellett az egész világ számára megismerhetővé teszi a magyarországi múmiakutatás eredményeit.

Első helyen

Az applikációt szeptember 29-én mutatták be a magyar és a nemzetközi sajtónak, és eddig egyöntetűen pozitív a visszhangja. Az alkalmazás a sajtótájékoztató időpontja után egy napig ingyenesen letölthető volt. Ez az akció egy nap alatt 500 letöltést generált, amivel a Mummy az iPad-alkalmazások között első helyre került a magyarországi AppStore-ban. A letöltők által írt kritikák szerint a felhasználóknak egyöntetűen tetszik az alkalmazás.

A bevezető ingyenes nap után az applikáció fizetőssé vált, jelenleg 1,49 euróba, azaz kevesebb mint 500 forintba kerül. Ezért az összegért a felhasználó szinte teljes könyvnyi információt, 100-nál több nagy felbontású fotót, valódi, piros-kék szemüveggel nézhető 3D videót és további interaktív felületeket kap.

A tiltott érintés helye

Az alkalmazás alapvetően két egységre osztható, egy enciklopédikus és egy interaktív részre. A két tartalmi egység már a nyitóoldalon világosan elkülönül egymástól, és további tematikus alfejezetekre oszlik. Az egyes fejezeteken belül, illetve a nagyobb egységek között további irányító gombok segítik a felhasználók navigációját.

 Az első, enciklopédikus rész a Hortesznaht múmiájának kutatásához kapcsolódó legfontosabb információkkal ismertet meg. Egy hagyományos nyomtatott kiadvánnyal ellentétben azonban az iPad-alkalmazásban a kutatások kontextusát, módszereit, illetve eredményeit dokumentáló képsorozatokon van a hangsúly, amelyek nagy felbontásban fantasztikus vizuális élményt nyújtanak a készülék kijelzőjén. Az egyes képekhez tartozó háttér-információk pedig egy gombnyomással előhívhatók.

A második, interaktív rész még ennél is jobban kiaknázza az elektronikus eszköz adottságait. A múmiák az ókori egyiptomi emlékek közt különösen sérülékeny csoportot alkotnak, így még a kutatók is csak speciális körülmények között érinthetik meg őket. A Mummy alkalmazás interaktív felületeinek lényege ellenben éppen abban áll, hogy a felhasználónak „virtuálisan” meg kell érintenie Hortesznaht múmiáját, csontvázát vagy éppen koporsóját, hogy az egyes részekhez kapcsolódó információk láthatóvá váljanak. Ez a múlttal való interakciónak egy teljesen újfajta módja.

Nyitott dokumentáció

Az alkalmazás a Múmiák testközelben című kiállítással párhuzamosan készült, mégsem kapcsolódik elválaszthatatlanul a tárlathoz, azaz nem hagyományos értelemben vett kiállítási alkalmazás, mint például a nemrég a British Museumban bemutatott Halottak Könyve kiállításhoz kapcsolódó iPhone-alkalmazás (Book of the Dead). A Mummy alkalmazás sokkal inkább tekinthető a Budapest Múmia Projekt vizsgálatait dokumentáló interaktív kiadványként. Ezáltal a magyarországi múmiakutatás eredményei a szűkebb szakmai közönségen túl szélesebb nemzetközi környezetben is megismertethetők.

Okostelefonnal a múzeumban

A múzeumok állandó gyűjteményeihez, illetve az időszakos kiállításokhoz kapcsolódó iPhone- és iPad-alkalmazások köre folyamatosan bővül. Munkánk megkezdése előtt mi is megpróbáltuk valamennyi ilyen típusú alkalmazást megismerni, és tapasztalataikat beépíteni a Mummy applikációba.

A múzeumi okostelefon- és tablet-alkalmazások köre az eszközök adta lehetőségek szerint általánosan két csoportra osztható.

Az első csoportba tartoznak az okostelefonokon futó hagyományos múzeumi vagy kiállítási alkalmazások, amelyek hasznos információkkal (pontos cím, nyitva tartás, jegyár), interaktív támogatásokkal (online jegyrendelés, navigáció), esetleg audio guide rendszerekkel vagy múzeumpedagógiai feladatokkal segítenek egy-egy tárlat megismerésében, feltérképezésében.

Ezzel szemben az iPad- vagy más tablet-alkalmazások az eszköz nagyobb és hihetetlen színvilágú képernyője révén „komolyabb” és még interaktívabb tartalmak számára is megfelelők. A Szépművészeti Múzeum fotósának, Szesztay Csanádnak (fotói itt láthatók) a Mummy alkalmazásban szereplő és önmagában is művészi értékű fotói például egy okostelefon képernyőjén nem „jönnének át”, míg az iPad kijelzőjén már különleges vizuális élménnyel gazdagítják a múmiák kutatásának részleteit.

A Mummy iPad-alkalmazás megmutatta, hogy a múzeumoknak érdemes az okostelefonok és tablet eszközök applikációinak világában is megjelenniük, mert a 21. század technológiai lehetőségeinek felhasználásával új, hatékony kommunikációs csatornákat nyithatnak meg a látogatók előtt, és különleges, interaktív élményt nyújtó alkalmazások segítségével tehetik még vonzóbbá kiállításaikat.

 

Cikkeink a Budapest Múmia Projektről

Múmiák - testközelben. Vizsgálatok a Szépművészeti Múzeumban

Az arcrekonstrukció készítés módszere

Múmiák testközelben - 12 perces film a Szépművészeti Múzeum kiállításáról

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...