Hegyaljától Tótországig

KIADVÁNY

Ezzel a címmel jelent meg Balogh János és Gunszt Andrea újabb könyve, amely a Drávaszög és Szlavónia népszokásait és tánchagyományait mutatja be.

Magyar Múzeumok Online 2016-10-28 11:14
Cikk küldése e-mail:

Balogh János és Gunszt Andrea a Baranyai Szólótáncfesztiválon találkoztak először, megismerkedtek egymás munkásságával. Kiderült, hogy kisebb tanulmányokat már mindketten írtak egy-egy területi egység tánchagyományairól, illetve -szokásairól. Azonnal eldöntötték, hogy közösen szerkesztenek egy olyan kötetet, amely táncoktatók munkáját segíti.

Így valósult meg – a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályának kiadásában – a Tüzet viszek című hiánypótló kötet, amelyhez a Nemzeti Kulturális Alap biztosított támogatást. A könyv azonban nem csupán az eddig csak töredezetten, itt-ott fellelhető – a néptáncokra, táncos szokásokra és hagyományokra vonatkozó – ismeretek összegzése, szisztematikus rendszerezése, hanem rendkívül sok új ismeretet, kutatási eredményt, (újra)gondolkodásra ösztönző megállapításokat is tartalmaz.

Ennek folytatása a Hegyaljától Tótországig című könyv, amely a Drávaszög és Szlavónia 1850 és 1950 közötti népszokásait és tánchagyományait mutatja be. A kutató, összegző munka több mint egy évet vett igénybe, hiszen sokkal kevesebb összegyűjtött adat állt rendelkezésre, mint Baranya megye esetében. A kötet egyik legfontosabb forrásának – a korabeli filmes és 2015-ös friss gyűjtéseken túl – egy 1968-ban Szlavóniáról megjelent tanulmány tekinthető. (Berkes Eszter: A szlavóniai népsziget tánchagyományai. In: Tánctudományi Tanulmányok 1968).

fotó: Juhász Rozália - 1943 Kopács

A második kötet után a szerzők már készülnek a folytatásra: a trilógia záró része táncleírásokat és zenéket tartalmaz majd (kottákkal, szövegekkel), továbbá olyan helytörténeti adatokat, amelyek az első két könyvbe terjedelmi okokból nem fértek volna bele.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...