Múzeum Határok Nélkül
KÉPZÉS
A Múzeum Határok Nélkül – Kárpát-medencei fiatal magyar múzeumi szakemberek együttműködése elnevezésű múzeumi továbbképzés első alkalommal adott lehetőséget a Kárpát-medencei fiatal magyar muzeológusoknak.
Gazsó Hargita |
2016-11-02 14:00 |
A cél az volt, hogy a határon túli területeken dolgozó kollégák két héten át változatos szakmai programon vegyenek részt ösztöndíjasként, mélyítsék a tudásukat és új kapcsolatokra tegyenek szert. A program a már több éve tartó Kárpát-medencei könyvtári szakemberek képzési példáját alapul véve jött létre.
Az öt fős szlovákiai, romániai és szerbiai magyar múzeumi szakembercsapat mellett három magyarországi fiatal muzeológus vett részt delegáltként a képzésen azokból az intézményekből, melyekben tanulmánynapokon vettek részt az ösztöndíjasok. Szlovákiát Kerényi Éva történész–kurátor (Gömör-Kishonti Múzeum, Rimaszombat) és ifj. Papp Sándor (a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás alapítója) projektmenedszer, kiállításrendező képviselte. A romániai Csíkszeredáról Markaly Aranka történész–muzeológus érkezett a Csíki Székely Múzeumból. Szerbiát Bába Anikó múzeumpedagógus a Szabadkai Városi Múzeumból, valamint Gazsó Hargita muzeológus, múzeumvezető képviselte Topolya Község Múzeumából. A delegáltak között szerepelt Zeke Zsuzsanna muzeológus a Petőfi Irodalmi Múzeumból, Dragan Traian történész–szakmuzeológus a Magyar Nemzeti Múzeumból, valamint Kőszegi Gábor muzeológus a Néprajzi Múzeumból.
A budapesti városnézés, valamint a Fiumei úti Nemzeti Sírkert megtekintése után az ösztöndíjasok és a delegáltak megismerkedhettek az Országház belső tereivel, munkájával, az épületben helyet kapó Országgyűlési Múzeum újraalapításával, gyűjteményezési koncepciójával, kiállításaival, programjaival, munkatársaival. Az Országgyűlési Könyvtár munkakörébe, belső tereibe is betekinthettek a résztvevők, továbbá megismerkedhettek és bővebb információt kaphattak a Nemzeti Kulturális Alap vezetőitől a pályázati lehetőségekről. Szakmai látogatásokon keresztül ismerkedtek a muzeológusok a különböző budapesti és vidéki múzeumok gyűjteményezési és raktározási rendszerével, kiállításaival, restaurátorműhelyeivel, múzeumpedagógiai programjaikkal. Az első állomás a Magyar Nemzeti Múzeum volt, ahol szakmai tárlatvezetések után a történeti, a régészeti és a restaurátorosztály munkatársai mutatkoztak be. Az Országos Széchényi Könyvtárban való kutatásról, papír- és könyvrestaurátori munkájukról is bővebben hallhattak a résztvevők.
A szakmai napok között fővárosi túrákkal, vidéki kirándulásokkal tették a szervezők színesebbé az ott-tartózkodást. Vezetett túrán vehettek részt a muzeológusok a Mátyás-templomban és tornyában, hétvégi kirándulást tettek Sárospatakon, ahol Szent Erzsébet kultikus helyeivel, valamint a Rákóczi várral és a Református Kollégiummal ismerkedhettek, természetesen a helyi borok társaságában. Sátoraljaújhelyen a Börtönmúzeumot, valamint a széphalmi Kazinczy-mauzóleumot és a Magyar Nyelv Múzeumának kiállításait tekintették meg. Visszatérve Budapestre egész napos szakmai programon ismerkedtek a Petőfi Irodalmi Múzeum épületével, felépítésével, táraival, papír- és könyvrestaurátor műhelyével, valamint a hozzá tartozó Ady Emlékmúzeummal. Több program is XX. századi témára volt felfűzve: többek között a Terror Házában, a Hadtörténeti Múzeumban, a Várkert Bazár világháborús kiállításában, valamint a Sziklakórházban tett tárlatvezetés. Történelmi érdeklődésük révén a Batthyány Lajos-emlékkonferencián is részt vettek az Országházban, a művészeti érdeklődésük révén pedig a Magyar Nemzeti Galéria kiállításain, restaurátorműhelyeiben bővíthették tudásukat. A Néprajzi Múzeum épületével, szervezeti felépítésével, állományával és új épületének tervével, továbbá a Liget-projekt keretén belül felépülő új múzeumok terveivel, megvalósíthatóságával is megismerkedtek. A kéthetes továbbképzés lezárásaként a MuseoMental workshopon, valamint a Törley Gyűjtemény és Látogatóközpontban is voltak a résztvevők, a legbátrabbak pedig felmásztak az Országháza kupolájába.