Régi idők, új módszerek
Roncsolásmentes régészeti kutatások
A Janus Pannonius Múzeum Régészeti Osztályán a lelőhely-felderítési módszerek és kutatások során számos új módszer alkalmazására nyílt lehetőség. A múzeum országos szinten is élen jár a roncsolásmentes régészeti módszerek alkalmazásában.
Magyar Múzeumok Online |
2012-02-27 12:00 |
|
Belvárdgyula, neolitikus kőárok, magnetométeres mérési eredménye
|
E régészeti módszerek lényege, hogy talajbolygatás, illetve a föld alatti régészeti jelenségek roncsolása nélkül, esetlegesen minimális roncsolásával kapjunk képet az elmúlt korok emlékanyagáról. A módszerek alkalmazása Európa szerte nagy hagyományokkal rendelkezik, nálunk azonban még évtizedes hátrányokat kell behoznunk (nem utolsó sorban anyagi okok miatt).
A Janus Pannonius Múzeum 2005-2007 között részt vett az Európai Unió Culture 2000 programja keretén belül megvalósult European Landscapes – Past, Present and Future (Európai tájak múltja, jelene, jövője) című pályázatban, amelynek fő célkitűzése volt – több más uniós tagállam szakintézményeinek együttműködésével –, hogy a nem-roncsoló régészeti módszerek gyakorlati jelentőségét és a kutatásokban elért eredményeket bemutassa. A pályázat lezárulta után, ugyan szűkösebb anyagi keretek között (nka), de folytatódott a program. 2010 óta újult erővel folytatódnak a kutatások, mivel az intézmény társpályázóként részt vesz az Európai Unió Culture 2007 – ArchaeoLandscapes Europe programjában (negyven külföldi intézménnyel együtt). A pályázat lényege, hogy a korábbi Culture 2000-es pályázat alapelveit továbbfejlesztve összeurópai hálózatot hozzon létre az örökségvédelmi szakemberek között, és erősítse a kapcsolatot a közönség és a tudományterület között, továbbá a legújabb távérzékelési és nem-roncsoló módszerek használatát és eredményeit népszerűsítse.
|
Szemely-Hegyes, neolitikus kőárkok
légifelvétele
|
Az elmúlt hét év kutatásai során olyan új ismeretekkel bővült tudásunk, mint a neolitikus körárkok „tömeges” voltának felismerése Baranyában, melyeket a lehetőségek szerint további geofizikai vizsgálatokkal is kutattunk (Szemely, Belvárdgyula, Villánykövesd, Zengővárkony). Szintén újdonságnak számít a korai bronzkor időszakába tartozó településeket védő földművek nagy száma (Szemely-Felső rétek, Pécsudvard, Görcsönydoboka, stb.), amit a levegőből és a felszínen gyűjtött leletek alapján sikerült azonosítani. Ugyanez a kutatás rajzolta ki az elhelyezkedés szabályosságait is: a baranyai dombság patakvölgyeinek találkozása által alkotott dombvégeken.
Az épített emlékek kutatásában főleg a talajradaros mérések alkalmazásával sikerült látványos eredményeket elérnünk. Ezek közül is kiemelkedik a Vokány-Trinitáspusztán végzett mérés, ahol így tudtuk tisztázni a korábban csak elszórt említésekben és kis felületű ásatás eredményeként azonosított bencés kolostor alaprajzát. A pécsi székesegyház altemplomában végzett felmérések újabb adatokat szolgáltattak a templom építéstörténetéhez, melyeket más módszerrel jelenleg nem tudtunk volna meg.
A Hadtörténeti Intézettel 2009 óta közösen zajlik a mohácsi csata kutatása. A légi felvételekkel, geofizikai mérésekkel, szisztematikus terepbejárásokkal sikerült tisztázni a forrásokban említett Földvár falu helyét is.
|
Edények a borjád sírból |
A kiállítás az eddigi eredményeket mutatja be pillanatképszerűen. Mivel a kutatások lehetőségeink függvényében folytatódnak, illetve újabb és újabb módszerekkel is kísérletezünk, a kép változik. Az elmúlt hét év eredményeinek összefoglaló bemutatása – még abban az esetben is, ha eredmények közben változnak – nem időszerűtlen. A kiállítás anyaga csapatmunka eredménye, amelyben a Janus Pannonius Múzeum munkatársain kívül több intézmény és szervezet együttműködése és támogatása is kellett.
A kiállítást készítették: Gáti Csilla (JPM), Bertók Gábor (JPM), Tari Dóra (JPM), Kiltau Kristóf (JPM), Simon Béla (JPM), Négyesi Lajos (HM HI), Polgár Balázs (HM HI)
A kutatásokban részt vevő, segítő intézmények, szervezetek: BMMI Janus Pannonius Múzeum, HM Hadtörténeti Intézet, Hadszíntérkutató Csoport, Aeroclub Pécs, Majs Önkormányzata, Szemely Önkormányzata, Pécsi Egyházmegye
Régi idők, új módszerek című régészeti kiállítás 2012. február 23-tól tekinthető meg a Múzeum Galériában (Pécs, Káptalan u. 4.)