Visszatérő freskótöredékek

Múzeumi Világnap Mosonmagyaróváron

Igazi kultúrtörténeti ritkasággal ismerkedhet meg a közönség Mosonmagyaróváron.A Múzeumi Világnap alkalmából mutatják be a Múzeum Szent István király úti épületében a mosoni templom eredeti freskótöredékeit, amelyek sokévi távollét után kerültek vissza születési helyükre.

Hellebrandt Éva 2010-05-15 14:31
Cikk küldése e-mail:

 A mosoni Nepomuki Szent János-templom eredeti freskótöredéke igazi kultúrtörténeti ritkaság, amely jelenleg Szkok Iván, budapesti festőművész-restaurátor tulajdonában van.

A művész csaknem húsz évvel ezelőtt restaurálta a templomot, ekkor bukkant az alkotásra, majd speciális technikával - híg enyvoldattal átitatott ipari gézzel - több rétegben távolította el a falról, majd a plébános kérésére vászonra helyezte át. ANepomuki Szent János apoteózisa című kollekció öt részből áll: Nepomuki Szent János, illetve Szent Gotthárd egyenként több mint négy négyzetméteres ábrázolása, valamint három egy-egy négyzetméteres festmény angyalokkal és mellékalakokkal. A vászonra "kimentett" alkotások néhány hete kerültek vissza a városba. Közülük egy angyal-freskótöredéket megvásárolt a város, a többire pedig a Hansági Múzeum kölcsönbérleti szerződést köt a művésszel, mellyel a teljes anyagot örökös letétbe adja át az intézménynek.

 

 

A barokk freskók festőjének neve nem maradt fenn, mint ahogy a mű készítésének dátuma is ismeretlen. Vélhetően a templom felépítését követő években készült a falikép, amelynek mestere Paul Troger köréből kerülhetett ki. A freskó Szent Gotthárd és Nepomuki Szent János megdicsőülését ábrázolja. A templom 1938-as felújításakor a freskók helyére újakat festettek, így a barokk faliképek eltűntek, majd a kilencvenes években végzett restauráláskor kerültek ismét elő.

A nagyközönség először a Múzeumi Világnapon, május 18-án 17 órakor láthatja a freskótöredékeket a múzeum Szent István király út 1. szám alatti épületében, amelyet Szkok Iván festőművész-restaurátor és Szentkuti Károly múzeumigazgató mutatnak be.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...