100 millió a múzeum bővítésére
„Év Múzeuma 2011” - jelölt
Szombaton, 2012. május 19-én a Múzeumok Majálisán adják az Év Múzeuma díjat. A jelöltek között szerepel a kiskunhalasi Thorma János Múzeum is.
Magyar Múzeumok Online |
2012-05-16 14:00 |
A múzeumnak 2011-re sikerült megvalósítania kitűzött céljai nagy részét: a múzeum ismertsége jelentősen növekedett, a múzeumpedagógiai szolgáltatások fejlődtek, a látogatók komfortigényét szolgáló beruházásokat valósítottak meg. Az épület felújítása során az akadálymentesítés mellett a tetőtérbe iroda, feldolgozó helyiség épült, restaurátor műhely és raktárak létesültek.
A múzeum állandó kiállítása nem új, de szakaszosan korszerűsített tárlat. A régészeti fejezetet a közelmúltban ALFA támogatás segítségével hozták létre, emellett állandó bemutatóval rendelkeznek helytörténeti, néprajzi, képzőművészeti és numizmatikai témákban. A tárlatok háromnyelvű felirattal és fejhallgatós tárlatvezetési rendszerrel rendelkeznek. Az elmúlt évben megvalósított új épületben van gyermekfoglalkoztató és előadótermük.
A múzeumpedagógiai tevékenység fejlesztése című TÁMOP pályázat hátterével múzeumpedagógiai szolgáltatásaikat fejlesztették rendkívül sokrétűen és eredményesen.
Másik jelentős eredményük az iskolabarát fejlesztés című TIOP pályázathoz kapcsolódik, melynek eredményeként közel 100 millió forintot fordíthattak a múzeum bővítésére. Az épületbővítéssel új, korszerű tároló rendszerekkel felszerelt látványraktárt alakítottak ki, amely a kiállítási-raktári funkciókon túl rendelkezik az oktatási tevékenységhez szükséges többlet infrastruktúrával is. Termenként elhelyezett informatikai pontok szolgálják a látogatók részletes informálását. A k étszintes új épületszárnyban kialakított állandó kiállítás a Kiskunsági népművészet címet kapta, a földszinten a néprajzi gyűjteményből több mint ezer népművészeti kerámiát, az emeleten pedig népi bútorokat állítottak ki. A tárgyfeliratok mellett az infopulton – és már az intézmény honlapján is – elérhető a tárgyak fotóval ellátott leírókartonja.
A múzeum bővítésével létrejött három szintet lift köti össze, amely lehetővé teszi a mozgáskorlátozottak bejutását és közlekedését az épületben. Számukra külön bejárat is nyílt. Az infrastrukturális fejlesztés során a fogyatékkal élőkre más szempontból is figyeltek: hangos lift, Braille-írásos információs táblák, tapintható műtárgymásolatok, burkolati vezető vonalak rendszerének tervezése, elkészítése, értelmi sérülteket segítő piktogramok. Az építkezés során lebontották az elavult udvari kiállítási színt, így a múzeumkert is teljesen megújulhatott.
Szakmai együttműködéseik, társadalmi kapcsolatrendszerük példamutató. A névadó Thorma János festőművész nemzetközi vándorkiállításának tervével 2011 októberében adtak be Kultúra Program (2007-2013) felhívásra pályázatot, amelyet idén elnyertek. A tárlatot magyarországi, romániai és németországi helyszíneken mutatják be, több gyűjteményből mintegy 90 festményt gyűjtöttek össze, katalógus is készül számos múzeum és művészettörténész bevonásával. Elnyerték hozzá a Siemens támogatását, és egy bajor társszervezet segítségét.
Széles kapcsolatrendszerrel működnek, kulturális katalizátor szerepet töltenek be a településen és a térségben, szoros kapcsolat ápolnak az önkormányzatokkal, erős az intézmény körüli támogatói háló, a múzeumi egyesület is. Átlagon felüli a kiadói aktivitásuk, magas kiadványszámmal, ami az intézmény hasznosulását jól tükrözi.
A múzeum honlapja