©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Restaurátor műhelyek Debrecenben és Nagyváradon


Európai uniós forrásból korszerűsítették a debreceni Déri Múzeum és a nagyváradi Körösvidéki Múzeum restaurátor műhelyeit – jelentették be a múzeumok igazgatói kedden Debrecenben, a Megyeházán tartott projektzáró konferencián.

Szerző: MTI | Forrás: | 2012-06-13 09:00:27

Lakner Lajos és Aurel Chiriac egyaránt példaértékűnek ítélte a két múzeum két évtizedes együttműködését, és a közös, 133,7 ezer eurós HURO Múzeum projekt megvalósítását. Lakner Lajos elmondta: Debrecenben a beruházás eredményeként papírrestaurátor műhely létesült, amelyben könyvek, oklevelek és egyéb papír alapú műtárgyak tisztítása, konzerválása, restaurálása végezhető el.

Lakner Lajos tájékoztatása szerint a Déri Múzeumban textiles műhelyt is kialakítottak. Az eddigi eszközökkel a gyűjtemény textil alapú műtárgyainak csak bizonyos fajtája volt kezelhető – a méret és a minőség tekintetében egyaránt. A nagyméretű mosókád és a hozzá tartozó nagy teljesítményű ioncserélő berendezés beépítésével viszont mostantól lehetővé vált nagyméretű lakástextíliák (kárpitok, szőnyegek) szakszerű nedves tisztítása is. Ilyen eszközökkel eddig csak a fővárosi múzeumok restaurátor műhelyei rendelkeztek – ismertette a részleteket a debreceni múzeumigazgató.

Aurel Chiriac, a nagyváradi Körösvidéki Múzeum igazgatója elmondta, hogy intézményükben a festészeti-, az őslénytani- és a farestaurátor műhelyeket korszerűsítették az uniós forrásból.

A festményrestaurátor műhely új felszerelése a magas színvonalon elvégezhető restaurálást teszi lehetővé, valamint a restaurált tárgyak számbeli növekedését eredményezi. A Körösvidéki Múzeum az első múzeum Romániában, amely modern őslénytani restaurátor műhellyel rendelkezik. A homokfúvó berendezés, a vibráló vésők és a sztereoszkópikus mikroszkóp segítségével a különböző keménységű üledékekben fosszilizált leletek precíz tisztítása, preparálása, restaurálása és konzerválása vált lehetővé. A műhely új eszközei lehetővé teszik a nagyváradi múzeum őslénytani gyűjtemény, valamint a múzeum őslénytani ásatásaiból előkerülő fosszilis leletek színvonalas restaurálását – jegyezte meg az igazgató.
Aurel Chiriac elmondta azt is, hogy a projekt keretében speciális eszközökkel szerelték fel a farestaurátor műhelyüket. Megemlítette azt az ötfázisos kombinált gépet, amelynek segítségével rövid idő alatt és pontosan tudják a népművészeti, történelmi, művészeti osztályokon lévő műtárgyak hiányzó részeit elkészíteni.

Kapcsolódó cikkek:
Egy régi technika újra éled
A restaurátorműhely ajtaja kinyílik
Egy ismeretlen gyűjtemény

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...