Az Év Honlapja: egy múzeumé?

Web

A Nyíregyházi Jósa András Múzeum Régészeti Osztálya új szemléletű weboldallal ütött rést az „elefántcsonttorony”kapuján. Szavazz rájuk!

2012-11-20 07:33
Cikk küldése e-mail:

A régészet tudomány, mégpedig sajátos eszközökkel rendelkező történettudomány. Feladata és célja egy olyan időszak kutatása, melyről nincs vagy csak szerény mértékben áll rendelkezésre írott (vagy éppenséggel digitális) forrás.

 

A régészeknek megadatik a múlt megérintésének csodája – felemelő, felbecsülhetetlen dolog. Egyszersmind óriási felelősség is. A csoda megértésének, értékelésének, s nem kevésbé átadásának felelőssége. Hiszen elsősorban nem egymásnak, egymás között kell megosztanunk egy-egy feltárás, szenzációs lelet vagy csupán csak egy újabb ősi település csodáját, hanem közkinccsé kell tennünk, hogy mindenki részese lehessen. Hogy a múltunk minden egyes apró mozzanata a jövőnk részévé váljon, annak épülésére szolgáljon.

Ezért gondoltak a Jósa András Múzeum Régészeti Osztályának munkatársai arra, hogy kell egy olyan weblap, ami nem csak a száraz tényeket, a dolgozók névsorát, az elérhetőségeket vagy az éppen aktuális kiállításokat említi, hanem sok-sok minden mást (tücsköt-bogarat), amitől igazán életszerű, kézzel fogható és érthető lesz mindaz, ami a laikusoknak „csak” adat, szám vagy egy funkció nélküli unalmas gödör.

Ezért fogott hozzá a Régészeti Osztály valamennyi dolgozója saját ásatási anyagai összegyűjtögetéséhez, az évek alatt összegyűlt fotók tengerében a halászathoz, az egyéni és közös élmények összevadászásához, hogy aztán írott formában közzé tegye azt.

Ezért lett – reményeink szerint – új weblapunk emberközeli, információ-gazdag és naprakész. Ezért tudjuk ajánlani nem csak a régészethez közel álló fanatikusoknak, hanem azoknak is, akik a weblap böngészése után garantáltan fanatikusokká válnak.

A Nyíregyházi Jósa András Múzeum Régészeti Osztályának weblapja nem egy lezárt, befejezett „alkotás”. Az eddigi visszajelzések mindenképp arra sarkallják a tartalom összeállítóit és a programozókat egyaránt, hogy tovább fejlesszék a lapot a jövőben. A folyamatos tartalomfeltöltés mellett további informatikai fejlesztéseket és tartalmi bővítéseket tervezünk.

 

Szeretnénk kihasználni a közösségi oldalak nyújtotta kedvező lehetőségeket, így a weboldalt és a közösségi oldalt mindenképpen összekapcsoljuk, hogy mind a két helyről egyértelműen elérhető legyen a másik is. Az oldal legtöbb tartalma már most is „like-olható”. Közösségi oldalunkon egyedi alkalmazásokat alakítunk ki, melyek tovább növelhetik a régészet és a Jósa András Múzeum népszerűségét.

A hagyományos tartalmak (szöveg és kép) mellett folyamatosan bővíteni kívánjuk az elérhető digitális interaktív állományokat, melyek videó, tárgypanoráma, interaktív térkép vagy 3D tartalmak formájában jelennek meg. A legfrissebb tudományos eredményeinket már 3D PDF-ek, flash technológiai megoldások és lapozható elektronikus könyvek segítségével szeretnénk publikálni, melyben a weboldal programozását végző Pazirik Informatikai Kft. munkatársai továbbra is részt vesznek.

A weboldal mögött egy jól átlátható és mindenre kiterjedő statisztikai rendszer fut, az ebből nyert adatok és elemzések alapján további tartalomoptimalizálást és -fejlesztést tervezünk.

A Nyíregyházi Jósa András Múzeum Régészeti Osztály weblapja részt vesz Magyarország legnevesebb honlapversenyén, az Év Honlapja Versenyen!

MÉG NEM KÉSŐ!

Szavazz Te is, hogy 2012-ben a Régészeti Osztály megújult honlapja nyerhesse el a legjobbnak járó díjat!

Hogyan adhatod le a voksodat?

Kattints erre a linkre. Itt a kultúra kategóriában találhatod a weblapot!

A pályázat jelenlegi állását a fenti linken követheted nyomon. A szavazás 2012. november 25-ig tart. A pályázat végeredményét november 29-én megtudhatod!

Köszönjük, hogy szavaztál!

A gyűjtemény háromnegyede már a helyére került

Másfélszázezer műtárgy a Tornyai János Múzeum új raktárában

A végéhez közeledik a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum gyűjteményi anyagának költöztetése; a múzeumi szakemberek az elmúlt hetekben több mint százezer darab műtárgyat mozgattak át az új...

2012. november 11. Magyar Múzeumok Online

8-10 méter mélyen

Mit rejt a Várkert Bazár?

Törökkori védművek, valamint egy Zsigmond vagy Mátyás király korabeli épületegyüttes részletei rajzolódtak ki a Várkert Bazár területén végzett feltárások során, amelyeket a Budapest Történeti Múzeum veterán...

2012. október 10. MTI

Újabb várfal maradványok

Régészeti feltárás

Megtalálták a középkori szegedi vár déli falának maradványait a Móra Ferenc Múzeum előtti parkban.

2012. október 10. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...