Harminc új műtárgy az Iparművészeti Múzeumban

ADOMÁNY

Több mint harminc, javarészt távol-keleti műtárggyal gyarapodott az Iparművészeti Múzeum kerámiagyűjteménye. A Bácsi Magda hegedűművész jelenlegi és korábbi adományaiból összeállított válogatást a közönség az IMM állandó kiállításának részeként láthatja.

MTI 2013-04-20 07:58
Cikk küldése e-mail:

Bácsi Magda Svédországból való hazaköltözése, 1994 óta rendszeresen adományoz a múzeumnak, jóvoltából eddig csaknem háromszáz tétel távol-keleti és európai tárgy került az IMM gyűjteményébe. A hegedűművész friss donációját – néhány korábban adományozott tétellel kiegészítve – az intézmény Gyűjtők és kincsek című állandó kiállításában tárja a közönség elé; a 43 darabos válogatással a látogatók A jövő ígérete című új kabinetben találkozhatnak a múzeum első emeletén.

A kvalitásában és mennyiségében egyaránt gazdag műtárgyegyüttes mintegy öt évezred kerámiaművészetét mutatja be. A válogatásban az újkőkori geometrikus festésű edények, különleges figurális sírkerámiák, állatformájú használati tárgyak, szeladonmázas edények, porcelánok, valamint a búvárrégészet jóvoltából felszínre került, híres hajórakományok mindegyikéből egy-egy munka kapott helyet.

 


Az IMM tájékoztatása szerint a kabinet kiemelkedő jelentőségű műve egy kínai lovasíjászszobor. „A kerámiafigura a Han-korban, Kr. e. 206-Kr. u. 220 között készült, arányai, a lovas és ló ábrázolása, a harcos viselete, a nyereg mintázása, a festés pontossága hiteles, megrendítő és megejtő emlék a kétezer évvel ezelőtti kultúrából” - fogalmaz a tárlat ajánlója.

 

Az európai gyűjteményi egységet egy szecessziós díszváza képviseli: a csillagos ég alatt táncoló nőket ábrázoló, reprezentatív eozinmázas vázát Mack Lajos szobrászművész terve alapján a Zsolnay gyárban, 1899-1900-ban készítették. A kabinet egyik tárlójában a gyűjtemény legkorábbi tárgyai kaptak helyet, míg a másik együttes a merőben más karakterű porcelánok világát tárja a látogató elé.

 

A tenger mélyéről felhozott kerámiák, porcelánok közül a válogatás a Belitung-, a Hoi An-, a Vung Tau-, a Ca Mau- és a Binh Thuan-leletek egy-egy emlékét reprezentálja. A távol-keleti porcelánvilág 18. századi gazdagsága tárgyak sokaságával, jellemző típusokkal – madár-virág kompozíció, vízparti tájkép pagodával, kertábrázolás – mutatható be, ezek hatottak termékenyítően Európában a keménycserép tárgyak, étkészletek díszítményeire a 19. században – emlékeztet a tárlat ajánlója.

 

Mint a múzeum közölte, Bácsi Magda teljes adományának értéke százmillió forintos nagyságrendű; az egész kollekciót a műtárgyak tudományos feldolgozását, valamint az épület rekonstrukcióját követően állandó kiállításon tervezik bemutatni.

Megújul az Iparművészeti Múzeum

Épület

Mintegy negyedével nagyobb alapterületen, új szárnnyal kiegészülve működhet a jövőben az Iparművészeti Múzeum (IMM); az épület komplex rekonstrukciója a tervek szerint 2016-17-re fejeződhet be.

2012. augusztus 08. MTI

ArtDeco21

Pályázat az Iparművészeti Múzeumban

ArtDeco21 címmel hirdet pályázatot az Iparművészeti Múzeum az art deco örökség 21. századi megjelenítésére.

2011. szeptember 09. MTI

Egykor tárgy – egy kortárgy

Kézműves műhelymunka, drámajáték, filmezés, fotózás.

Több száz - elsősorban hátrányos helyzetű, speciális nevelési igényű - gyerek részvételével zárult a múzeumpedagógiai programsorozat az Iparművészeti Múzeumban Budapesten.

2012. június 06. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...