ArtDeco21
Pályázat az Iparművészeti Múzeumban
ArtDeco21 címmel hirdet pályázatot az Iparművészeti Múzeum az art deco örökség 21. századi megjelenítésére.
November 23-ig olyan tárgyakat várnak, amelyek az 1920-as és 30-as évekre jellemző eklektikus stílus eredeti törekvéseire épülve a mai kor embere számára megteremtik az anyag, a forma és a funkció egységén alapuló harmóniát.
Az Iparművészeti Múzeum hétfői közleménye felidézi, hogy az art deco, amely az 1920-as években indult útjára és a 30-as évekre nemzetközi irányzattá fejlődött, minden művészeti területen megjelent a designtól az építészeten és enteriőrtervezésen át az ipari formatervezésig, a divat és ékszerek, valamint a képzőművészet és a film világáig.
Az alkotásokban a korra jellemző ipari innovációk, új anyagok – például a króm és a bakelit – is megjelentek, a technikai fejlődés pedig lehetővé tette, hogy az egyedi tárgyak mellett a széria- vagy akár a minőségi tömegtermelés is teret kapjon. Az art deco ugyanakkor az elegancia és a luxus megtestesítője is volt. A tárgyakat jellemző futurista, kubista, geometrikus elemek mellett Tutanhamon sírjának felfedezése is új elemekkel bővítette a stílust.
Magyar art deco és modernizmus című, jövőbeni kiállításához kapcsolódva az Iparművészeti Múzeum pályázata arra keresi a választ, hogy a kortárs iparművészek és designerek hogyan tudják az art deco örökségét áthozni a 21. századba az új anyagok, új technikai innovációk és tudományos felfedezések közepette.
„Mit jelent ma az art deco? Hogyan tudnak a tervezők olyan használati tárgyakat készíteni, amelyek az art deco innovatív design hagyományait őrzik akár anyagukban, akár formavilágukban, de funkcionalitásuk és szemléletük a 21. századi környezethez igazodik?” – többek között erre várnak választ a pályamunkákból a szervezők.
A pályázaton egyéni alkotók és csoportok is indulhatnak, egyetlen vagy több különálló alkotással, illetve kollekcióval is. Bármilyen iparművészeti munkával lehet jelentkezni: bútorral, öltözettel, ékszerrel, tapétával, csomagolással, lakástextillel, cipővel vagy porcelánnal. Anyagpárosításra, méretre vagy mennyiségre vonatkozó megkötések nincsenek.
A pályázat részletei az Iparművészeti Múzeum honlapján érhetők el.