A Blaskovichok emlékezete
SZOBOR
Szobrot kap a tápiószelei múzeumot alapító Blaskovich testvérpár.
Magyar Múzeumok Online |
2013-11-05 07:59 |
A tápiószelei múzeumot létrehozó, a tápiómenti régészeti örökséget országosan is megismertető Blaskovich testvérpárnak szobrot készített a helyi múzeumi egyesület. Az alkotás témája Blaskovich György (1878-1960) és Blaskovich János (1883-1967), akik a történeti, kulturális értékek megőrzését tartották élethívatásuknak. E szempontok vezérelték őket a Tápió menti régészeti ásatások szorgalmazásában, támogatásában, amelynek eredménye többek között a tápiószentmártoni szkíta aranyszarvas (1923) és az ország egyik legnagyobb szkíta temetőjének a feltárása Tápiószelén (1938-1953).
A Blaskovich fivérek már 1940-tól társadalmasították műgyűjteményüket azzal, hogy kúriájukat megnyitották a közönség számára. Emberi helytállásuknak köszönhetően az első és második világégés alatt megmaradt, és egyben maradt e kollekció, így az egykori Blaskovich úrilakban található Magyarország egyetlen köznemesi kúriamúzeuma. Ennek anyaga a maga nemében páratlan gazdagságban őrzi a 19. századi magyar köznemesség életmódjának tárgyi emlékét.
A Pogány Gábor Benő szolnoki szobrászművész által tervezett 5/4-es zsáner szoborban a fivérek alakja tükörszimmetrikus kompozícióban jelenik meg, egyszerű padon ülnek, felső testükkel előrehajolnak. Blaskovich János keze az előttük középen álló kutyájuk hátán pihen, bal kezében pipát tart. György kezében kalapot és sétabotot fog. Öltözetük öltöny, mellény és nyakkendő, hiszen az 50-es évek kék munkásköpenye alatt, is megőrizték az úriember viseletét. Az alkotás fontos része az, hogy a fivérek padon ülnek, az alakok mellett marad akkora hely, hogy az emberek melléjük telepedhetnek. Ez azt az érzést is keltheti, mintha még mindig a kertben, köztünk lennének. Itt éltek, e település szellemi felemelkedését szolgálták, a szoborral az eredeti közegükbe kerülnek vissza.
Ez a műalkotás nem politikai, történelmi témát, személyt idéz meg, hanem a tápiómenti kisrégió kulturális identitásában meghatározó emberek, a tápiószelei múzeumot alapító Blaskovich fivérek örökségének megbecsülését fejezi ki.
A szobor amellett, hogy Tápiószele kisvárosának első, művészi köztéri alkotása lesz, példa a civil szféra, a közgyűjtemény és az önkormányzat összefogására, a múzeumi egyesület küldetésének megvalósulására.
Legfontosabb eredménye, hogy ez az utókor hálája, a Blaskovichok méltó emlékezete.
A szobor elhelyezésére 2013. november 5-én a tápiószelei Blaskovich Múzeum kertjében kerül sor Blaskovich György születésének 135., Blaskovich János születésének 130. évfordulója alkalmából.